W artykule wyjaśnimy, dlaczego zwierzęta gubią sierść i powiemy, kiedy powinno stanowić to powód do niepokoju oraz konsultacji z lekarzem weterynarii. Opowiemy o predyspozycjach rasowych do nadmiernego linienia, a także przedstawimy inne przyczyny tego stanu. Poznasz również sprawdzone domowe sposoby na wypadanie sierści u psa!

Dlaczego pies linieje? Regularne gubienie sierści może być fizjologiczne

Wypadanie sierści to całkowicie naturalny proces fizjologiczny. Zwierzaki wymieniają okrywę włosową wraz ze zmianą pory roku, by dostosować się do zmiany warunków atmosferycznych. Właśnie dlatego linienie sierści u czworonogów najczęściej ma charakter sezonowy i nasila się w okresie jesieni oraz wiosny.

Jednak obecne życie psów znacznie odbiega od tego, które prowadziły kilkaset lat temu, a nawet kilkadziesiąt lat temu. Dziś większość z nich na co dzień przebywa w ogrzewanych i klimatyzowanych pomieszczeniach, dzięki czemu nie są aż tak narażone na zmiany temperatur. Sprawia to, że coraz częściej okres linienia trwa przez cały rok, a opiekunów interesują domowe sposoby na wypadanie sierści u psa.

Które rasy psów gubią najwięcej sierści? Znaczenie ma obecność podszerstka i rodzaj włosa

Poszczególne rasy mają różne rodzaje sierści, co znacznie wpływa na częstotliwość oraz nasilenie ich linienia.

Niektóre pierwotne rasy psów, jak wskazuje nazwa, zachowały wiele cech swoich przodków, którzy musieli dostosowywać się do zmieniających się w ciągu roku warunków atmosferycznych. Ich szata jest dwuwarstwowa, składa się z dużej ilości podszerstka odpowiedzialnego za zachowanie ciepłoty ciała oraz włosów okrywowych, które mają chronić zwierzę przed czynnikami zewnętrznymi, na przykład promieniami słonecznymi. Wśród tych ras znajduje się między innymi husky syberyjski, akita czy samojed.

Wraz z rozwojem popularności psów jako zwierząt towarzyszących hodowcy zaczęli tworzyć osobniki całkowicie pozbawione podszerstka. Ich linienie jest niemalże niezauważalne, jednak włosy okrywowe są wyjątkowo delikatne i wymagają starannej pielęgnacji. Wśród ras psów długowłosych bez podszerstka wyróżnia się między innymi maltańczyki oraz yorki. Pamiętaj, że brak podszerstka wcale nie oznacza, że pupil tej rasy nada się dla alergika uczulonego na psy!

Istnieją także rasy psów krótkowłosych, które mają znacznie mniej podszerstka. Należą do nich na przykład dobermany, amstaffy czy jamniki. Wypadanie włosów jest u nich mniej intensywne, ale może trwać dłużej.

Przyczyny pogorszenia stanu sierści i nadmiernego linienia psa

Domowe sposoby na wypadanie sierści u psa mogą pomóc w niektórych przypadkach, jednak jeśli nie usunie się przyczyny nadmiernego linienia, będą skuteczne jedynie chwilowo. Wśród najczęstszych przyczyn tego stanu znajdują się następujące problemy:

  • zaburzenia hormonalne związane z nadmiarem lub niedoborem hormonów, zwłaszcza tych produkowanych przez tarczycę czy nadnercza;
  • alergie wywołujące uporczywy świąd, wskutek którego pies intensywnie się drapie, a w efekcie uszkadza sierść;
  • zatrucia pokarmowe powodujące wypadanie sierści;
  • różnorodne choroby genetyczne, którym towarzyszy świąd i wynikające z niego drapanie się;
  • inwazje pasożytów zewnętrznych, zwłaszcza świerzbowców, pcheł oraz wszy;
  • zaburzenia behawioralne będące efektem problemów psychicznych, na przykład zachowania kompulsywne, którym towarzyszy wylizywanie sierści;
  • błędy żywieniowe prowadzące do niedoborów ważnych składników odżywczych lub ogólnego niedożywienia;
  • błędy pielęgnacyjne polegające na korzystaniu ze źle dobranych szczotek, szamponów i odżywek bądź całkowita rezygnacja z kąpieli i wyczesywania.

Jak ograniczyć wypadanie sierści u psa? Zacznij od psiej karmy

Nawet najlepsze domowe sposoby na wypadanie sierści u psa nie pomogą, jeśli nie zadbasz odpowiednio o dietę swojego podopiecznego. Niedobór składników takich jak kwasy tłuszczowe omega 3 i 6, biotyna czy cynk źle wpływa nie tylko na kondycję sierści, ale również wielu narządów wewnętrznych.

Wybierając karmę dla swojego psa, zwróć szczególną uwagę na jej zawartość. Pierwsze miejsce w składzie powinno należeć do pełnowartościowego mięsa, z kolei owoce, warzywa czy tłuszcze będą doskonałym dodatkiem. Zrezygnuj z karm bazujących na produktach odzwierzęcych o nieznanym pochodzeniu, zbożach lub wzbogacanych sztucznymi wzmacniaczami smaku, zapachu czy barwnikami. Chociaż ich cena może wydawać się atrakcyjna, źle wpływają na zdrowie zwierzaka. Zwykle kończy się to wizytami w gabinetach weterynaryjnych, które są dość kosztowne.

Grzebień i odpowiednie preparaty to najlepszy sposób na lśniącą sierść psa

Urządzenie pupilowi dnia SPA to jeden z najlepszych domowych sposobów na wypadanie sierści u psa. Pielęgnację należy zacząć od mechanicznego usunięcia martwego włosa. Jeśli twój podopieczny ma dużo podszerstka, najlepiej użyć do tego furminatora, który świetnie sobie radzi z tym zadaniem. Czesanie należy powtarzać raz w tygodniu, by zadbać o odpowiednią wentylację skóry psa.

W większości przypadków zwierząt wykonywanie kąpieli zaleca się raz na trzy miesiące lub w momencie, kiedy pies się ubrudzi. Zanim przejdziesz do mycia pupila, dokładnie go wyczesz i usuń wszystkie kołtuny. Następnie umyj go przy pomocy preparatów przeznaczonych dla psów.

Domowe sposoby na wypadanie sierści u psa

Korzystanie z gotowych karm dla zwierząt i specjalnych kosmetyków to najłatwiejsza droga do poradzenia sobie z linieniem czworonoga. Jednak w tej sytuacji można także sięgnąć po domowe sposoby na wypadanie sierści u psa.

Warto włączyć do jadłospisu swojego podopiecznego produkty, które naturalnie są bogate w składniki odżywcze istotne dla utrzymania okrywy włosowej w dobrym stanie. W tej roli doskonale sprawdzi się olej z wiesiołka tłoczony na ziemno lub świeżo zmielone siemię lniane. Oba produkty zawierają dużo drogocennych kwasów tłuszczowych, jednak pamiętaj, by nie przesadzać z ich ilością, ponieważ są bardzo kaloryczne.

Naturalne składniki mogą być aplikowane również od zewnątrz. Maseczka przyrządzona na bazie oliwy z oliwek doskonale regeneruje włosy i zapobiega ich nadmiernej utracie. Możesz wykorzystać również ocet, który świetnie sprawdza się w roli płukanki. Pamiętaj jednak, by dobrze uchronić oczy i uszy zwierzaka podczas takiej kąpieli!

Zabiegi pielęgnacyjne i dieta to podstawa, gdy pies gubi sierść. Jeśli weterynarz zbadał twojego pupila i wykluczył u niego zdrowotne przyczyny nadmiernego wypadania sierści, podstawą jest zadbanie o właściwą dietę i pielęgnację zwierzaka oraz domowe sposoby na wypadanie sierści u psa. Pamiętaj, że u niektórych ras obfite linienie to całkowicie naturalny proces, a jedyne co możesz zrobić, by był mniej uciążliwy, to regularne wyczesywanie czworonoga.

Archiwum: sierpień 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.