Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 57 do 68 cm, psy od 59 do 70 cm;
masa ciała: suki min. 45 kg, psy min. 50 kg
Szatasierść: krótka, miękka, delikatna;
maść: jednolita od płowej przez izabelowatą po kasztanową; możliwe białe znaczenia na końcach łap i piersi; dopuszczalna maska czarna, brązowa lub brak maski
❤️ Długość życia5–8 lat
? Charakterczujny, odważny, nieagresywny, łagodny, zrównoważony, dominujący u samców

Dogue de Bordeaux – charakterystyka i opis rasy

Dogue de Bordeaux charakteryzuje się masywną i umięśnioną, ale jednocześnie bardzo proporcjonalną sylwetką. Jako molos należy do grupy psów dużych i majestatycznych. Wysokość w kłębie u samców wynosi od 60 do 68 centymetrów, a u samic tylko niewiele mniej – od 58 do 66 centymetrów. Psy te ważą od 45 do 55 kilogramów.

dogue de bordeaux siedzą w parku

Według wzorca FCI szata doga z Bordeaux składa się z krótkich i miękkich w dotyku cienkich włosów. Psy tej rasy są zazwyczaj jednobarwne, a ich kolorystyka jest zróżnicowana – od mahoniowej aż po płową. W wielu przypadkach na głowie występuje brązowa maska, której zazwyczaj nie mają dogi w płowym kolorze. 

Wzrok przyciąga głowa tych psów, która ma kształt trapezu i równomiernie pokryta jest symetrycznymi zmarszczkami. Mięśnie twarzoczaszki są bardzo dobrze rozwinięte co prowadzi do wypukłości policzków. Charakterystyczny dla dogue de Bordeaux jest także przodozgryz. 

Ogon nie powinien sięgać niżej niż do stawu skokowego. Jest mocny i zwęża się ku dołowi. Zarówno tylne, jak i przednie kończyny są bardzo dobrze umięśnione o mocnym kośćcu. Oczy są owalne i szeroko rozstawione, a uszy stosunkowo małe. 

Dogue de Bordeau – charakter rasy psa

Dogue de Bordeaux w przeszłości używany był do walk zwierząt. Właśnie dlatego wśród wielu osób nadal panuje przekonanie, że są to psy agresywne, które wymagają bardzo dużego wysiłku włożonego w szkolenie. Nic bardziej mylnego. Ten charakterystyczny i pozornie niezbyt urodziwy pies z „Rodziny Zastępczej” ma niezwykle łagodny charakter i ogromne serce dla swojego opiekuna. Jest spokojny, delikatny i bardzo źle znosi samotność. Stosunkowo łatwo poddaje się szkoleniu, potrzebuje jednak żelaznej konsekwencji i jasno postawionych granic. 

dogue de bordeaux pysk

Psy tej rasy każdą chwilę spędzają w towarzystwie właściciela. Są potulne i bardzo sympatyczne, uwielbiają zabawę i pieszczoty. Słyną także z wyjątkowej delikatności w stosunku do dzieci. Chętnie spędzają z nimi czas i łagodnie pilnują w trakcie zabawy. Powinieneś jednak pamiętać, że rasa należy do psów olbrzymich, dlatego jej przedstawiciele mogą całkowicie niechcący wyrządzić dzieciom niemałą krzywdę. Właśnie dlatego kontakt powinien odbywać się pod czujnym okiem dorosłego. 

Bordeaux dogs to zwierzęta całkowicie pozbawione instynktu łowieckiego, które są przy tym bardzo terytorialne. Zamiast gonić za zwierzyną wolą spędzać czas przy ukochanym przewodniku. Jednocześnie świetnie sprawdzają się jako psy stróżujące. Mają silny instynkt ochrony swojego terytorium, dlatego z radością je patrolują, odstraszając nieproszonych gości swoją aparycją. 

Dogue de Bordeaux pochodzący z dobrej hodowli i poddany odpowiedniemu szkoleniu nie wykazuje agresji. Jako pies stróżujący nie powinien być szczekliwy ani rzucać się na przechodzące za płotem osoby. 

Spokojne, wręcz stoickie usposobienie tego psa kontrastuje nie tylko z jego rozmiarami, ale także z możliwościami. Jest to zwierzę niezwykle silne, które nie daje się łatwo sprowokować, ale postawione pod ścianą jest w zasadzie nie do zatrzymania. Właśnie dlatego dogue de Bordeaux potrzebuje mądrego i doświadczonego przewodnika, który będzie w stanie trzymać go w ryzach. Chociaż z natury sympatyczny i łagodny, nie może być pozostawiony samemu sobie. 

Dog de Bordo – zdrowie

Tak jak większość ras olbrzymich, dogue de Bordeaux nie jest niestety psem długowiecznym. Zagrożenie licznymi chorobami genetycznymi sprawia, że zwierzęta te żyją średnio od ośmiu do dziesięciu lat. Przy czym często zwraca się uwagę na to, że jest to średnia mocno zawyżona. Duża część psów tej rasy odchodzi już w wieku pięciu lat.

dogue de bordeaux uśmiechnięty

Dogi z Bordo licznie zapadają na choroby układu krążenia i stosunkowo często dotykają je wady serca, między innymi kardiomiopatia rozstrzeniowa. Szczególnie groźne są różnego rodzaju zaburzenia układu szkieletowego, w tym dysplazja stawów biodrowych. Według Othopedic Foundation of Animals schorzenie to dotyka prawie sześćdziesięciu procent wszystkich dogów z Bordo. Psy tej rasy nie są także wolne od chorób stawów i oczu. Niekiedy pojawiają się również problemy skórne, które zdecydowanie nasilają się w okresie upałów.

Dogue de Bordeaux bardzo źle znosi wysokie temperatury. Specyficzna budowa twarzoczaszki sprawia, że miewa on problemy z oddychaniem, a ca za tym idzie z regulacją temperatury ciała. W okresie letnim należy więc zapewnić psu odpowiednie warunki w cieniu i chłodnych pomieszczeniach. W przeciwnym razie może on doznać udaru cieplnego. 

Dog z Bordeaux – pielęgnacja 

Pielęgnacja rasy dog de Bordeaux nie stanowi dużego wyzwania nawet dla niedoświadczonych opiekunów. Krótka i delikatna sierść powinna być wyczesywana raz na jakiś czas przy pomocy zwykłej szczotki. 

Szczególną uwagę należy poświęcić jedynie fałdom na twarzy psa, które powinny być utrzymywane w czystości. Trzeba regularnie kontrolować ich stan i w razie konieczności przecierać suchą ściereczką. 

dogue de bordeaux leży na białym tle

Pies z Bordeaux w Polsce – hodowla

W przypadku rasy dog de Bordeaux szczeniak idealny dla ciebie powinien być wybrany w dobrej i doświadczonej hodowli. Tak jak wszystkie molosy psy tej rasy narażone są na różnego rodzaju schorzenia genetyczne, którym trudno zapobiec. Jednym z najważniejszych środków prewencyjnych jest jednak dobry plan hodowlany. Wybieraj więc hodowlę, która zrzeszona jest w Związku Kynologicznym w Polsce. Organizacja ta, jako jedyna w naszym kraju, działa pod auspicjami Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI). 

Pies z rodowodem FCI jest nie tylko zgodny ze wzorcem pod względem wyglądu, ale także charakteru. Hodowcy zrzeszeni w związku zobowiązani są do przeprowadzania badań genetycznych oraz diagnostycznych, dlatego stan zdrowia zarówno szczeniaków, jak i ich przodków będzie ci bardzo dobrze znany.

Oczywiście sama przynależność do organizacji nie daje stu procent pewności co do tego, że hodowca jest zaangażowany i dba o dobrostan piesków. Właśnie dlatego przed zakupem warto poznać właścicieli psów tej rasy, porozmawiać o ich pochodzeniu i uwzględnić doświadczenie przy wyborze hodowli. Pamiętaj, że masz prawo do odwiedzenia hodowli i zadawania wszystkich nurtujących Cię pytań. 

dogue de bordeaux szczeniak na trawie

Wybieraj świadomie. W przypadku rasy, która narażona jest na tyle problemów zdrowotnych, kupowanie psów w pseudohodowli jest szczególnie niebezpieczne. 

Bordeaux dog – cena

Szczeniak rasy dog de Bordeaux z rodowodem FCI to obecnie wydatek od około czterech i pół do sześciu tysięcy złotych. Każdy hodowca ustala ceny indywidualne, dlatego jeszcze przed podjęciem decyzji warto skontaktować się z nim osobiście. 

Bordeaux dogs – historia rasy

Historia rasy dogue de Bordeaux sięga czasów starożytnych. Wówczas to na terenie Tybetu żył olbrzymi pies będący przodkiem wszystkich molosów. Psy w tym typie wędrowały razem z ludami koczowniczymi, służąc przede wszystkim jako ochrona przed drapieżnikami. Często służyły także w wojsku – między innymi asyryjskim. 

Bezpośredni przodkowie psów tej rasy – alant vautre – wywodzą się z Francji, gdzie używano ich do polowań na wilki i niedźwiedzie. Utożsamiane z arystokracją, nie zostały potraktowane łagodnie przez historię. Po Rewolucji Francuskiej zaczęły stopniowo znikać. Przełom przyniósł dopiero wiek XIX. W 1863 roku w Paryżu odbyła się pierwsza wystawa, gdzie psy te występowały już pod swoją obecną nazwą. Wzorzec, na którym opiera się aktualny wygląd dogue de Bordeaux ukształtowano w 1910 roku. 

Podczas obydwu wojen dogi z Bordo bardzo ucierpiały i dopiero lata sześćdziesiąte przyniosły spory wzrost ich popularności. Osobniki tej rasy trafiły do naszego kraju w dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Pierwsze szczeniaki przyszły na świat na polskiej ziemi w 1994 roku. Od tego czasu zainteresowanie rasą stale wzrasta. 

Dog de Bordeaux – dla kogo? 

Jaki jest idealny właściciel doga z Bordo? Przede wszystkim jest to osoba o bardzo dużej konsekwencji, stabilna i silna psychicznie. Psy tej rasy są olbrzymie i bardzo silne fizycznie. Dodatkowo samce miewają skłonności do dominacji. Właśnie dlatego uważa się, że nie są to psy odpowiednie dla niedoświadczonych właścicieli. 

Jeżeli zachwyca cię właśnie ta rasa, a nie miałeś wcześniej psa, powinieneś bardzo solidnie przygotować się do nowej roli. Jeszcze przed zakupem postaraj się umówić na wspólny spacer z przedstawicielami tej rasy i ich opiekunami. Następnie zgłębiaj wiedzę i koniecznie poszukaj dobrego szkoleniowca, który pomoże ci zaplanować zarówno proces socjalizacji, jak i szkolenie psa.

Dobrze wychowany i zrównoważony dogue de Bordeaux będzie doskonałym przyjacielem dla dzieci i obrońcą domowego ogniska. Nie gardzi spacerami, ale nie potrzebuje bardzo dużej ilości ruchu. Lubi zabawę i jest ciekawski, ale najchętniej odpoczywa w towarzystwie ukochanego opiekuna. 

Dogue de Bordeaux – zdjęcia

Dog de Bordo – ciekawostki

  • Popularność tej rasy w Stanach Zjednoczonych i Europie wzrosła po premierze filmu „Turner i Hooch” w 1989 roku.
  • Polskim widzom Dog de Bordo znany jest z serialu „Rodzina Zastępcza” gdzie w roli Śliniaka występowały aż trzy różne psiaki. 
  • Ze względu na skróconą kufę psy te mają tendencję do ślinienia się i chrapania. 

Dogue de Bordeaux to ogromny pies o wielkim sercu, który bardzo przywiązuje się do swojej rodziny. Jest łagodnym i spokojnym stróżem, który ma ogromną siłę i jest niemal bezgranicznie odważny. To pies dla doświadczonego opiekuna, który wyznaczy mu zasady i będzie je egzekwował. Dobrze ułożony dog z Bordeaux może okazać się fantastycznym kompanem do zabaw dla dzieci i towarzyszem spacerów.

Bibliografia

FCI-Standard N° 116 / 23.01.2009, http://www.fci.be/nomenclature/standards/116g02-en.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 04.11.2008.

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Anna Frankiewicz

Studentka dziennikarstwa. Od zawsze kocha pisać – od fikcji po prace naukowe – i czytać, szczególnie fantastykę i science fiction. Kocha zwierzęta i jest szczęśliwą kocią mamą ślicznej kotki. Interesuje się zwierzęcą behawiorystyką.