Psy są niezwykle wierne i oddane swoim opiekunom. Nierzadko jednak zdarzają się ataki na domowników. Zadają sobie oni pytanie: dlaczego? Pies gryzie właściciela zwykle z jakiegoś powodu. Czytaj dalej i dowiedz się, jak uniknąć agresji!

Dlaczego pies gryzie właściciela?

Przyczyn ataków psa na ludzi, w tym jego opiekunów, może być wiele. Do najczęstszych z nich należą:

  • nieprawidłowa relacja z właścicielem;
  • błędy wychowawcze;
  • obrona zasobów;
  • ignorowanie sygnałów stresu u psa;
  • choroba, np. początki padaczki, guz mózgu;
  • dziedziczna agresja.

Często odpowiedzią na pytanie, dlaczego pies gryzie właściciela, jest kombinacja kilku czynników. Na szczęście większość przyczyn pogryzień jest dość łatwa do uniknięcia czy wyeliminowania.

Dlaczego pies gryzie właściciela? Okiem psa

Choć psy są z nami związane od kilkunastu tysięcy lat, nie postrzegają świata w ten sam sposób, co ludzie. Tu często tkwi odpowiedź na pytanie, dlaczego pies gryzie właściciela. Niewinne z naszego punktu widzenia zachowania opiekuna bywają dla psa wręcz irytujące. Idealnym przykładem jest przytulanie. Ty chcesz pokazać mu, że go bardzo kochasz, a dla niego jest to zupełnie niezrozumiałe i powoduje dyskomfort. Bariera językowa, można powiedzieć.

Sygnały stresu u psa

Psy komunikują się ze sobą oraz z opiekunami przy pomocy mowy ciała. Położenie ogona, ruch uszu czy napięcie mięśni mogą nam wiele powiedzieć o samopoczuciu zwierzaka. To z kolei pozwala zawczasu zadbać o jego komfort. Dzięki znajomości sygnałów stresu i obserwowaniu psa unikniesz zadawania sobie po fakcie pytania, dlaczego pies gryzie właściciela. Oto pierwsze sygnały stresu:

  • odwracanie głowy;
  • oblizywanie się;
  • mrużenie oczu;
  • zastyganie w bezruchu;
  • ziewanie;
  • wąchanie podłoża;
  • odchodzenie.

Dlaczego pies gryzie właściciela? Co zrobić, kiedy warczy?

Częstym, choć późniejszym sygnałem stresu jest warczenie. Pojawia się wtedy, kiedy inne metody zawiodły i pies nie uzyskał spokoju, o który swoim zachowaniem prosił. Jest to ostrzeżenie, podobnie jak pokazywanie zębów. Karanie za takie zachowanie to błąd: psy uczą się wtedy często atakować bez ostrzeżenia, a człowiek zastanawia się, dlaczego. Pies gryzie właściciela, gdy już nie umie inaczej pokazać, że chce spokoju. Jeśli twój pies na ciebie warknął, nie musisz wcale go karać. To oznaka, że źle się czuje z jakiegoś powodu.

Dlaczego pies gryzie właściciela? Niezaspokojone potrzeby

Agresja bardzo często jest skutkiem frustracji. Dlaczego pies gryzie właściciela? Ponieważ niezaspokojenie jego potrzeb wpływa na jego samopoczucie. Psy wymagają kontaktu z człowiekiem, ruchu oraz zajęcia dla umysłu. Te potrzeby wyglądają inaczej w przypadku różnych ras psów: maleńki chihuahua nie wymaga tyle ruchu ani nie potrzebuje tak regularnie pracować jak wyżeł czy owczarek niemiecki. Frustracja może się również brać z ignorowania sygnałów stresu, więc obserwuj swojego psiaka i bądź wrażliwy na to, co chce ci przekazać.

Dlaczego pies gryzie właściciela? Choroby i genetyka

Agresja może być też skutkiem chorób, zwłaszcza gdy zachowanie psa mocno zmienia się w niedługim czasie. Mogą to być poważne problemy neurologiczne, jak guz mózgu i padaczka, ale również inne dolegliwości, powodujące u psa ból i rozdrażnienie. Zapobiec temu można tylko dzięki regularnym kontrolom u lekarza weterynarii. 

Odpowiedzią na pytanie, dlaczego pies gryzie właściciela, bywa także genetyka. Szczeniak może odziedziczyć agresję po swoich przodkach. Z tego powodu najlepiej jest kupować szczenięta z metryką w dobrych, uznanych na świecie hodowlach, które zwracają uwagę nie tylko na wygląd, ale i psychikę rozmnażanych psów.

Prosty przepis na brak agresji? Dobra relacja! Pies potrzebuje kontaktu i aktywności, ale również poczucia bezpieczeństwa i komfortu. Zastanów się nad potrzebami swojego psa i tym, co on do ciebie mówi w danej chwili. Zrozumienie to w końcu podstawa każdej pięknej przyjaźni.

Archiwum: wrzesień 2022
Photo of author

Justyna Koczorowska

Pasjonatka kynologii, miłośniczka i hodowca szczurów, o których uwielbia pisać. Dom dzieli z ponad dwudziestką ogonów, gończym polskim i dwoma owczarkami nizinnymi. Lubi pracę z psem, wystawy, naukę i podróże palcem po mapie.