Koty to bardzo intrygujące stworzenia. Repertuar ich zachowań jest niezwykle bogaty, choć nie zawsze zrozumiały dla ich opiekunów. Jednym z nich jest np. bicie łapą. Wielu właścicieli nie wie, co ono oznacza. Niektórzy zastanawiają się, czy przypadkiem ich pupil nie przejawia zachowań agresywnych i czy w związku z tym nie wymaga pomocy specjalisty. Dlaczego kot bije łapą? Jest to normalne, czy wskazuje na poważne problemy? Poznaj fakty i lepiej zrozum swojego kota!

Dlaczego kot bije łapą? Nieporozumienie międzygatunkowe

Dlaczego kot bije łapą? Nieporozumienie międzygatunkowe

Wielu opiekunów kotów uważa, że takie zachowania zwierzęcia jak bicie łapą, syczenie, gryzienie czy drapanie od razu oznacza, że kot jest agresywny i niebezpieczny. Co za tym idzie, wymaga pomocy specjalisty takiego jak lekarz weterynarii, a może nawet behawiorysta zwierzęcy, bo w przeciwnym wypadku niepożądane zachowania pupila będą się pogłębiać. Nie zawsze i nie do końca jest to prawdą. Owszem, zachowania te mogą stanowić (bo nie zawsze stanowią!) część komunikacji agresywnej, ale nie zawsze świadczą o tym, że kotu coś dolega i wymaga terapii. Często tak naprawdę jedynym problemem kota jest… człowiek! A dokładniej rzecz ujmując – jego niezrozumienie kociej mowy ciała. Dlaczego kot bije łapą, jeśli nie jest agresywny?

Dlaczego kot bije łapą? Próba zwrócenia na siebie uwagi

Każdy opiekun kota na pewno wielokrotnie doświadczył sytuacji, gdy mruczek, znudzony i stęskniony po wielu godzinach nieobecności człowieka, próbował zwracać na siebie uwagę na różne sposoby, zachęcając do interakcji, pieszczot i zabawy. Jednym ze sposobów jest właśnie bicie łapą, często po rękach lub po twarzy. Zazwyczaj jest to uderzanie „miękką” łapą, czyli bez pazurów, które ma na celu zwrócenie na siebie uwagi, a nie zrobienie krzywdy. Wiesz już, dlaczego kot bije łapą, gdy długo cię nie ma. Jakie są inne powody? Czytaj dalej!

Dlaczego kot bije łapą? Dyskomfort

Dlaczego kot bije łapą? Dyskomfort

Właściciele mruczków dobrze znają również takie sytuacje, gdy kot wskakuje na kolana, miauczy, wręcz natarczywie domaga się dotyku opiekuna, głaskania, a po chwili uderza łapą rękę (często z wysuniętymi pazurkami), niejednokrotnie próbując też przy tym ugryźć. Czy to oznacza agresję ze strony kotka? Niekoniecznie. Dlaczego kot bije łapą? Kociak może w ten sposób próbować zakomunikować, że to, jak go głaszczesz, nie jest dla niego komfortowe. Co więcej, zapewne wcześniej już wysyłał pewne sygnały świadczące o dyskomforcie (jak np. machanie ogonem, kładzenie uszu, stroszenie futra), ale być może były one na tyle subtelne, że zostały przez ciebie zignorowane.

Dlaczego kot bije łapą? Obrona

Dlaczego kot bije łapą? Obrona

Jeśli twój pupil poczuje się zagrożony, może zarówno syczeć, parskać, próbować gryźć, drapać i właśnie bić łapą „intruza”, którego się obawia, aby go odstraszyć i tym samym zażegnać niebezpieczeństwo. Niezależnie od tego, czy będzie to człowiek, pies, inny kot czy np. jakieś urządzenie wydające głośne, niepokojące dźwięki. Błędem jest stwierdzenie, że kot, który to robi, to agresywny kot. Nie, to kot, który się boi i ma prawo się bronić! Problem pojawia się wówczas, gdy kot próbuje od siebie odsunąć osoby z najbliższego otoczenia. Dlaczego kot bije łapą? Może to oznaczać, że relacje z domownikami nie są oparte na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa. To sytuacja, która wymaga podjęcia działań w celu naprawy owych relacji!  

Od Redakcji

Jeśli nie radzisz sobie z pupilem, najlepszym rozwiązaniem będzie zwrócenie się o pomoc do doświadczonego behawiorysty. Wcześniej jednak warto wykonać zwierzakowi podstawowe badania, by wykluczyć podłoże bólowe.

Dlaczego kot bije łapą? Ciekawość i ostrożność

Dlaczego kot bije łapą? Ciekawość i ostrożność

Koty to bardzo ciekawe otaczającego je świata stworzenia. Uwielbiają eksplorować teren, ale są przy tym niezwykle czujne i ostrożne. Chcąc sprawdzić napotkany na swojej drodze przedmiot, koty zazwyczaj ostrożnie trącają go łapą. Wówczas wcale nie jest to atak. To zachowanie zupełnie naturalne.

Co zrobić, gdy kot bije łapą?

Wiesz już, dlaczego kot bije łapą, ale co z tym zrobić? Wszystko zależy tak naprawdę od kontekstu. Obserwuj zatem pupila, by ustalić, jaka jest przyczyna takiego zachowania. Kiedy to robi, kogo lub co bije, jakie inne zachowania temu towarzyszą, czy jest przy tym np. wystraszony, zestresowany czy zdenerwowany. Jeśli sytuacja powtarza się często, kot jest niespokojny, atakuje cię notorycznie, robiąc przy tym krzywdę, skontaktuj się ze specjalistą, który pomoże ustalić przyczynę i wyeliminować ją.

Częstym powodem omawianego zachowania są m.in. brak prawidłowej socjalizacji, niewłaściwe wychowywanie kociaka, niezaspokojenie podstawowych potrzeb (np. zła dieta, brak drapaka czy wygodnego miejsca do odpoczynku). Przyjrzyj się swojemu kotu, spróbuj naprawić błędy, aby zapewnić mu spokój i komfort. 

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.