Większość z nas pamięta kultowy film 101 dalmatyńczyków. Jego ogromna międzynarodowa popularność sprawiała, że rasa przeżywała prawdziwy boom na całym świecie. Obecnie na ulicach można spotkać dużo mniej dalmatyńczyków. Hodowcy jednak do dzisiaj borykają się z problemami, które przed laty wygenerował ogromny popyt na tę rasę. Jak kupić rasowego dalmatyńczyka z dobrym charakterem?

Szczeniak dalmatyńczyk – gdzie go kupić?

Dalmatyńczyk to rasa uznawana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną, która zatwierdziła jej oficjalny wzorzec. Właśnie dlatego najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie kupno szczeniaka dalmatyńczyka z hodowli FCI. 

W naszym kraju rodowody tej organizacji przyznaje wyłącznie Związek Kynologiczny w Polsce. Dalmatyńczyka zgodnego ze wzorcem rasy pod względem charakteru i wyglądu kupisz właśnie w hodowli zarejestrowanej w ZKwP.

Hodowlane problemy dalmatyńczyków

Dalmatyńczyki w wielu kręgach uchodzą za psy nieposłuszne, a nawet agresywne. Wzorzec rasy zakłada jednak stabilny charakter. Skąd takie rozminięcie się teorii z praktyką? Wszystkiemu winna jest szalona popularność dalmatyńczyków sprzed dekad. To wciąż poważny problem dla hodowców. 

Duży popyt na rasę wpłynął na tworzenie wielu pseudohodowli. Nieodpowiedzialne rozmnażanie sprawia, że w rasie powielają się niepożądane cechy charakteru – niestabilność, lękowość czy skłonność do zachowań agresywnych. Aby ich uniknąć, warto wybierać stabilne linie i odpowiedzialnych hodowców zrzeszonych w odpowiednich organizacjach. 

Hodowle dalmatyńczyków – na co uważać? 

Kupowanie szczeniaków z niesprawdzonego źródła to bardzo zły pomysł w przypadku każdej rasy. Poniżej przedstawiamy kilka cech, które pozwolą ci łatwiej rozpoznać niegodnego zaufania hodowcę. 

  • Hodowla dalmatyńczyków nie została zarejestrowana w ZKwP; 
  • hodowca przekazuje ci szczeniaka bezpośrednio lub nawet dowozi go do domu, bez pozwolenia na skontrolowanie warunków hodowli;
  • brak informacji o badaniach genetycznych i prześwietleniach pod kątem dysplazji stawów biodrowych;
  • unikanie kontaktu lub zbywanie twoich pytań.

Dalmatyńczyk – hodowla. Gdzie jej szukać? 

Sprawdź hodowle dalmatyńczyków zarejestrowane w ZKwP

Jeżeli rozpoczynasz szukanie hodowli dalmatyńczyków, najlepszym rozwiązaniem będzie odwiedzenie strony internetowej Związku Kynologicznego w Polsce. Znajdziesz tam spis wszystkich zarejestrowanych hodowli. 

Jeżeli zależy ci na niewielkiej odległości od domu, możesz zadzwonić do lokalnego oddziału i zapytać, czy w pobliżu twojego miejsca zamieszkania działa jakaś hodowla dalmatyńczyków. Niestety, bardzo często na szczeniaki trzeba długo czekać lub jechać do hodowli wiele kilometrów. 

Zapytaj miłośników rasy

Dobrą praktyką jest odwiedzenie forum tematycznego lub grupy zrzeszającej miłośników dalmatyńczyków. Zazwyczaj mają oni doświadczenie oraz aktualną wiedzę na temat tego, z jakimi hodowlami naprawdę warto współpracować. 

Co z portalami ogłoszeniowymi?

Hodowcy często ogłaszają sprzedaż swoich aktualnych miotów na portalach z ogłoszeniami. Nie ma przeszkód przed korzystaniem z takich kanałów. Przed podjęciem kontaktu sprawdź jednak, w jakim związku zarejestrowana jest hodowla. Organizacje inne niż ZKwP lepiej sobie odpuścić. 

Pamiętaj także, że zdjęcia nie oddają warunków, w jakich żyją psy. Dobrą praktyką będzie odwiedzenie hodowli przed zakupem szczeniaka. 

Dalmatyńczyki – hodowla. Podsumowanie

Dalmatyńczyki to wspaniałe i piękne psy. Jeżeli zależy ci na zdrowym osobniku, który będzie zgodny ze wzorcem rasy, koniecznie wybierz sprawdzoną i godną zaufania hodowlę FCI. Wszystkie hodowle przed rozpoczęciem współpracy trzeba weryfikować, dlatego koniecznie zwróć uwagę na wymienione powyżej sygnały, które mogą świadczyć o tym, że dany sprzedawca nie jest osobą, z którą warto współpracować. 

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.