Chore zęby to nic przyjemnego. Wie o tym każdy, kogo choć raz bolał ząb. Stan uzębienia ma wielki wpływ na komfort życia twojego mruczka. Jednak nauczenie kota szczotkowania zębów nie wydaje się proste. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak powinno wyglądać czyszczenie zębów u kota!

Po co myć kotu zęby?

Choć dla wielu pomysł codziennego szczotkowania kocich zębów brzmi abstrakcyjnie, nie jest to wcale fanaberia. Na kocich zębach, podobnie jak na ludzkich, każdego dnia pojawia się osad nazębny oraz bakterie. Gdy nie będą usuwane regularnie, mogą doprowadzić do chorób w obrębie jamy ustnej, np. zapalenia dziąseł, a także tworzenia się kamienia. Co więcej, bakterie wraz z krwią mogą „podróżować” po całym organizmie. W ten sposób łatwo o stan zapalny nawet odległych narządów, takich jak serce lub nerki. Czyszczenie zębów u kota może więc zapobiec wielu poważnym problemom! Codzienne mycie zębów usuwa miękki osad i groźne bakterie.

Rola diety w profilaktyce chorób zębów kota

Koty mają tendencje m.in. do próchnicy. Zadbać więc o dietę swojego mruczka. Surowe mięso oczyszcza zęby, ale taka dieta wymaga wiedzy. Musi być odpowiednio zbilansowana. Na szczęście na rynku dostępne są gotowe mokre karmy o dobrym składzie, takie jak Brit Care Cat Fillets in Gravy Adult Duck. W przypadku podawania suchej karmy, np. CARNILOVE Cat Sensitive & Long Hair, pamiętaj o stałym dostępie do miski z wodą. Jeśli u kota doszło już do powstawania kamienia nazębnego, zwróć się do lekarza weterynarii. Poleci ci weterynaryjną karmę stomatologiczną, która ma dobry wpływ na kocie zęby.

Brit Care Cat Snack Dental
Brit Care Cat Snack Dental
  • bezzbożowe smakołyki dla kotów
  • wsparcie zdrowia zębów i dziąseł
  • z bazylią, tymiankiem i witaminą C
Brit Care Cat Fillets in Gravy Adult Duck
Brit Care Cat Fillets in Gravy Adult Duck
  • pełnoporcjowa karma mokra dla dorosłych kotów
  • 85% mięsa – kurczak i kaczka
  • wzbogacona nasturcją i rokitnikiem
Carnilove Cat Sensitive & Long Hair
Carnilove Cat Sensitive & Long Hair
  • pełnoporcjowa karma dla dorosłych kotów
  • lekkostrawny łosoś, źródło kwasów omega-3
  • odpowiednia dla kotów wrażliwych i/lub długowłosych

Czyszczenie zębów u kota – czego potrzebujesz?

Do czyszczenia zębów u kota przyda ci się kilka akcesoriów. Są to:

  • niewielkie gaziki lub mała, miękka szczoteczka do zębów dla małych dzieci;
  • specjalistyczna pasta do zębów dla kota.

Możesz także zaopatrzyć się w specjalne weterynaryjne czyściki. O ile gaziki lub szczoteczka nie są dużym wydatkiem, o tyle na paście do zębów lepiej nie oszczędzać. Warto porozmawiać o niej z weterynarzem przed jej zakupem. W żadnym wypadku nie podawaj kotu pasty do zębów dla ludzi, nawet dla dzieci! Fluor jest dla zwierząt toksyczny.

Kiedy zacząć czyszczenie zębów?

Jak najwcześniej! Nie jest to jednak takie proste, jeśli dotychczas tego nie robiłeś. Kot nie wie, co chcesz mu zrobić, będzie więc się bronił lub uciekał. Musisz go stopniowo przyzwyczajać do mycia zębów. Nie da się ukryć, że nauka higieny jamy ustnej najszybciej przychodzi młodym kociakom. Nie zaniedbuj jednak czyszczenia zębów u kota, jeśli jest on starszy. Będzie potrzebował po prostu więcej czasu, a także czegoś, co go zmotywuje. Mogą tu sprawdzić się zdrowe przysmaki, np. BRIT Care Cat Snack Dental. Podawaj je pupilowi w nagrodę za spokojne zachowanie.  

Jak przyzwyczaić kota do mycia zębów i szczoteczki?

Do czyszczenia zębów u kota będziesz musiał go przyzwyczaić. Zacznij od delikatnego dotykania warg i zębów, połączonych z lekkim drapaniem policzków i nasad uszu. Możesz również go nagrodzić przysmakiem i pochwałą. Chodzi o to, by dotykanie warg i zębów połączyć z czymś dla kota przyjemnym. Jeśli twój kot szybko odchodzi, nic na siłę! Następnym razem spróbuj zrobić to delikatniej i szybciej. Zapoznaj też wcześniej mruczka ze szczoteczką, zanim zaczniesz jej używać. Pozwól mu ją obwąchać i zlizać z niej coś dobrego, np. odrobinę oleju z łososia. Z czasem zacznij dotykać szczoteczką zębów i dodawać odrobinę pasty.

Jak usuwa się kamień nazębny?

Jeśli mimo czyszczenia zębów u kota doszło do powstania kamienia nazębnego, konieczna będzie wizyta u weterynarza. Kontrola stanu zębów i dziąseł pozwoli na wdrożenie odpowiedniego leczenia. Często niezbędne jest usunięcie twardego kamienia. Przeprowadzenie zabiegu usuwania kamienia nazębnego najlepiej powierzyć lekarzowi weterynarii.

Zapalenie dziąseł, kamień nazębny…? Brrr! Czyszczenie zębów u kota – profilaktyka to podstawa! W końcu lepiej zapobiegać niż leczyć!

Archiwum: maj 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.