W artykule wyjaśnimy, czym jest czyraczyca odbytu u psa oraz jak postępować w razie pojawienia się jej objawów. Poznasz również przyczyny choroby i najważniejsze zalecenia.

Czym jest czyraczyca odbytu u psa?

Czyraczyca odbytu u psa jest chorobą przewlekłą, niezwykle uciążliwą zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy weterynarii. Pod wieloma względami przypomina chorobę Leśniewskiego-Crohna występującą u ludzi. Ma podobny obraz kliniczny i histopatologiczny. Również charakteryzuje się przewlekłymi zapaleniami jelita grubego, którym towarzyszą regionalne stany zapalne jelit i okrężnicy. W dodatku oba schorzenia mają charakter nawracający i dobrze reagują na leczenie przy pomocy preparatów immunosupresyjnych.

Przyczyny czyraczycy odbytu u psa

Chociaż istnieje wiele podejrzeń dotyczących przyczyny czyraczycy odbytu u psa, to żadna z nich nie została ostatecznie potwierdzona. Według badaczy najbardziej prawdopodobna wydaje się wersja dotycząca procesu o podłożu immunologicznym. Niektórzy twierdzą, że dolegliwość może być powiązana z alergią pokarmową.

Mimo braku odpowiedzi na pytanie o przyczynę choroby naukowcom udało się ustalić pewne predyspozycje do zapadnięcia na nią. Zwykle pacjentami są przedstawiciele owczarków niemieckich oraz mieszańców tych ras w starszym lub średnim wieku, czyli od 5 do 7 lat. Jednak zwiększoną ilość zachorowań zaobserwowano także u owczarków szetlandzkich. Żadna z analiz nie wskazuje na korelację z płcią, a samce i samice chorują równie często.

Poza tym zauważono pewne cechy wspólne mogące przyczyniać się do rozwoju czyraczycy odbytu u psa. Zalicza się do nich przede wszystkim:

  • zwiększona gęstość występowania gruczołów okołoodbytowych oraz potowych w okolicach odbytu;
  • szeroka podstawa ogona i jego niskie ułożenie, co znacznie zwiększa wilgotność, a razem z nią ryzyko rozwinięcia się stanów zapalnych w tych obszarach;
  • głębsze niż u pozostałych psów położenie zatok przyodbytowych oraz ich powracające stany zapalne;
  • defekty immunologiczne;
  • pozostałe czynniki sprzyjające rozwojowi zakażeń bakteryjnych i zapaleń.

Czyraczyca odbytu u psa – objawy choroby

Niestety pierwsze objawy czyraczycy odbytu u psa często pozostają przeoczone przez opiekunów, zwłaszcza w przypadku czworonogów mieszkających na co dzień na podwórku. Większość pacjentów trafia do lekarza weterynarii dopiero w momencie pojawienia się ropnego wysięku, który towarzyszy chorobie w zaawansowanym stadium. Jak uchronić swojego pupila przed takimi dolegliwościami i na co zwrócić uwagę nim schorzenie rozwinie się do takiego stopnia?

Na początku chory pies zaczyna odczuwać świąd w okolicach krocza i odbytu, w związku z czym może wykazywać nadmierne zainteresowanie tym obszarem, które nasila się wraz z rozwojem choroby. Może ono przybrać formy lizania, drapania się czy saneczkowania. Niestety zachowania tego typu prowadzą do powstawania uszkodzeń tkanek i pogorszenia stanu chorego psa.

Poza tym u pacjentów obserwuje się niskie trzymanie ogona oraz objawy bólowe pojawiające się przy próbie jego podnoszenia czy machania nim. Charakterystyczna w przypadku czyraczycy odbytu u psa jest także niechęć do siadania, ponieważ taka pozycja wywołuje u chorych dolegliwości bólowe.

Często pojawiają się również trudności z wypróżnianiem, na przykład bolesne parcia, problemy z oddaniem kału, zaparcia lub przeciwnie – nietrzymanie i biegunki. W ostatnich stadiach choroby zaczyna się krwawienie z odbytu, ropne wycieki o nieprzyjemnym zapachu oraz przetoki. Mogą im towarzyszyć objawy ogólnoustrojowe takie jak pogorszenie stanu ogólnego pacjenta, zmiany zachowania i utrata apetytu, w efekcie czego dochodzi do znacznego spadku wagi.

Jak wygląda leczenie schorzenia?

Leczenie czyraczycy odbytu u psa wymaga cierpliwości i zaangażowania nie tylko od lekarza weterynarii, ale i opiekuna zwierzaka. Niestety choroba ma tendencje do nawracania, w związku z czym nawet po zakończonej terapii, należy zachować czujność.

Terapia farmakologiczna opiera się przede wszystkim na lekach przeciwzapalnych oraz immunosupresyjnych, zatem takich, które obniżają odporność pacjenta. Ich stosowanie daje dobre efekty terapeutyczne, ale wiąże się ze zwiększonym ryzykiem infekcji. Często niezbędne jest wdrożenie także antybiotykoterapii, by zapobiec powikłaniom. Leczenie trwa przynajmniej kilka tygodni, a najczęściej do końca życia psa i obejmuje podawanie preparatów ogólnoustrojowych oraz miejscowych. Niezbędne jest także stosowanie się do zasad prawidłowej higieny odbytu i okolic u psa.

Obecnie weterynarze nie zalecają stosowania metod operacyjnych i laserowych do usuwania miejsc zmienionych chorobowo, ponieważ wiążą się one z wystąpieniem skutków ubocznych, np. uszkodzenia mięśnia zwieracza i nietrzymania kału.

Czyraczyca odbytu u psa to schorzenie, które wymaga regularnego podawania leków oraz prawidłowej higieny tych okolic. Nieleczona może doprowadzić do bolesnych dolegliwości, dlatego nigdy nie zwlekaj z wizytą u weterynarza.

Archiwum: lipiec 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.