Czy gotowe karmy to jedyny sposób żywienia kotów? Czym karmić kota oprócz karmy suchej i mokrej, jeśli nie jesteś przekonany do gotowych produktów? Sprawdź, jak powinna wyglądać dobrze zbilansowana kocia dieta i czego tak naprawdę potrzebują koty.

Czym karmić kota oprócz karmy – rodzaje żywienia

Bez wątpienia najwygodniejszym i najszybszym sposobem jest podanie kotu gotowego posiłku. Mokra karma i sucha karma zawierają w sobie wszystkie niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki. Jednak wielu opiekunów woli mieć pełną kontrolę nad tym, co znajduje się w misce kota. Z tego powodu rośnie zainteresowanie innymi formami żywienia kotów. Czym karmić kota oprócz karmy mokrej i suchej? Dużą popularnością cieszą się posiłki samodzielnie przygotowywane w domu.

Jedną z popularnych diet jest podawanie zwierzakowi gotowanych produktów pochodzenia zwierzęcego. Koty jako mięsożercy potrzebują mięsa i podrobów w diecie, ale również warzyw, które uzupełnią ją o niezbędne witaminy i minerały. Ich niewielki dodatek powinien znaleźć się kociej diecie.

Hodowcy kotów zwracają uwagę na liczne korzyści zdrowotne, jakie niesie ze sobą wprowadzenie diety BARF. Dieta oparta jest przede wszystkim na surowym mięsie. Przodek kota domowego żywił się głównie drobnymi gryzoniami, jak np. myszy, dlatego uważa się, że taki posiłek zawiera wszelkie składniki odżywcze potrzebne kotu.

Jak skomponować posiłek dla kota w domu?

Niezależnie od tego, który rodzaj diety wybierzesz dla swojego mruczka, musisz wiedzieć dokładnie, co i w jakich proporcjach powinno się w niej znaleźć. Zachowanie odpowiednich proporcji pomoże uniknąć groźnych niedoborów żywieniowych, które mogą skutkować rozwojem wielu chorób. Co zatem dawać pupilowi do jedzenia i czym karmić kota oprócz karmy gotowej? W kociej diecie należy unikać wypełniaczy pod postacią węglowodanów.

Mięso

Czym karmić kota oprócz karmy ze sklepu? Największym kocim przysmakiem jest oczywiście mięso. W zależności od preferencji smakowych kotu można podawać mięso z kurczaka, indyka, cielęcinę, królika czy ryby np. dorsza. Wartościowa dla kota jest wołowina, która zawiera spore ilości tauryny, najważniejszego aminokwasu w kociej diecie. Wołowina nie jest jednak polecana ze względu na tłuszcz, a także ryzyko wystąpienia różnych chorób, m.in. zakażenia włośnicą. Jeśli decydujesz się na podawanie mięsa w formie surowej, pamiętaj, by kupować je tylko ze sprawdzonego źródła!

Podroby

Koty uwielbiają wszelkie podroby. Szczególnie korzystnie jest podawać pupilowi serca i żołądki, najlepiej z treścią. W takiej formie dostarczają dodatkowych składników odżywczych. Należy unikać nadmiernego podawania kotu wątróbki. Może być ona groźna dla naszego pupila z uwagi na duże nasycenie witaminami. Zbyt częste spożycie może prowadzić do hiperwitaminozy. Podroby powinny zajmować nie więcej niż 15–20% objętości posiłku.

Warzywa

Dieta kota musi być urozmaicona. Niewielki dodatek warzyw w diecie twojego zwierzęcia wpłynie korzystnie na przewód pokarmowy. Kot powinien zjadać niedużą ilość warzyw w każdym posiłku. Najczęściej podaje się ugotowaną marchew, ale z powodzeniem do karmy można dodać też buraki, pietruszkę, a nawet dynię. Warzywny dodatek do pokarmu powinien być podawany w formie ugotowanej.

Jaja

Jaja nie mogą być podstawą domowej karmy. Twoje zwierzę potrzebuje przede wszystkim pokarmów na bazie mięsa. Jajka mogą być ciekawym dodatkiem do jedzenia, zarówno w formie ugotowanej, jak i surowej. Szczególnie surowe żółtko można raz na jakiś czas dodać do jedzenia.

Suplementy dla kota

Większość kotów bez problemu zjada domowe jedzenie. Obróbka termiczna pozbawia niestety produkty wielu cennych składników. Posiłek oparty na gotowanych produktach nie jest w pełni kompletny i zbilansowany. Aby taki był, należy do karmy dodać odpowiednie suplementy. Dobrze sprawdzają się sproszkowane skorupki jaj, które uzupełniają wapno w diecie. Drożdże browarnicze zapewniają odpowiednią ilość witamin z grupy B, a dodatek oleju, np. z łososia, zapewnia cenne kwasy omega-3 i omega-6.

Co pije kot?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, koty nie powinny pić krowiego mleka. Po okresie odsadzenia od matki kocięta nie potrzebują już mleka. Układ pokarmowy tych zwierząt przestaje produkować enzym odpowiedzialny za trawienie mleka. Koty powinny pić wodę, która jest bardzo ważna w ich diecie. Z natury piją mało, dlatego można pokusić się o zakup specjalnej fontanny, z której większość mruczków korzysta chętnie.

Czym karmić kota oprócz karmy – jaka dieta jest najlepsza?

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, czym karmić kota, by był to jak najbardziej odpowiedni sposób żywienia. Jedzenie dla kota musi być przede wszystkim odpowiednio zbilansowane. Karmy gotowe zawierają wszystkie niezbędne składniki żywieniowe. Oprócz mokrej karmy dostępna jest także sucha karma, która sprawdza się również jako przekąska dla kota. Jeśli jednak zastanawiasz się, czym karmić kota oprócz karmy sklepowej, możesz samodzielnie przygotowywać posiłki w domu. Postawą takiej diety zawsze powinno być mięso.

Kot jest zwierzęciem mięsożernym, dlatego powinien głównie jeść mięso. Jeśli nie chcesz swojego kota żywić gotową karmą, zawsze można postawić na domowe posiłki. Źle skomponowana dieta może jednak objawiać się biegunką, dlatego należy obserwować zachowanie zwierzęcia i zawartość kuwety. Jeśli masz wątpliwości, zasięgnij porady dietetyka lub weterynarza.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.