Karma sucha czy mokra? Oto jest pytanie!

Najczęściej zalecanym przez specjalistów modelem żywienia psów jest łączenie karmy mokrej i suchej. Mix feeding pozwala m.in. na urozmaicenie psich posiłków i oswojenie naszego pupila z różnymi smakami i konsystencjami karmy. Taki sposób żywienia doskonale sprawdzi się w przypadku psów-niejadków, znudzonych zbyt monotonną dietą, ale także u psów z dużym apetytem, które dzięki żywieniu mieszanemu mogą otrzymywać więcej jedzenia, przy zachowaniu tej samej kaloryczności. To także dobre rozwiązanie na wypadek, gdyby z jakiegoś powodu nasz czworonożny przyjaciel był zmuszony do spożywania konkretnej karmy weterynaryjnej – łatwiej mu będzie zaakceptować nową karmę niezależnie od jej rodzaju i konsystencji.

Decydując się na taki sposób karmienia swojego czworonoga musimy szczegółowo przeanalizować kwestię kaloryczności poszczególnych posiłków oraz zawartości składników odżywczych, witamin i minerałów w wybranych produktach, a także stosować się do podstawowych zasad żywienia mieszanego:

  • Oddzielaj posiłki przynajmniej kilkugodzinną przerwą.
  • Nie mieszaj różnych konsystencji karmy w jednym posiłku.
  • Zawsze dokładnie odmierzaj porcje karmy.
  • Podawaj posiłki o tej samej porze.
  • Nie pozwalaj psu na stały dostęp do karmy.

W celu urozmaicenia diety swojego czworonoga podawaj mu na śniadanie karmę mokrą, która doskonale nawodni jego organizm, na obiad bardziej kaloryczną karmę suchą – Twój pies potrzebuje w ciągu dnia dużo energii, a na kolację znów wróć do karmy mokrej. Ta jest lżejsza – uchroni Twojego czworonoga przed przejadaniem się na wieczór.

Dzienna dieta psa powinna bowiem kompleksowo zaspokajać jego wszelkie potrzeby żywieniowe.

Żywienie wyłącznie karmą mokrą lub wyłącznie karmą suchą również może w pełni zaspokajać wszelkie potrzeby zwierzaka. Psia dieta oparta tylko na mokrej karmie może być wskazana ze względów zdrowotnych, np. dla psów z nadwagą (karma mokra jest nawet czterokrotnie mniej kaloryczna niż sucha!), psich seniorów (borykających się z problemami stomatologicznymi i brakami w uzębieniu), a także niejadków i szczeniąt.

Czytaj etykiety i analizuj skład psiej karmy

W ramach mieszanego modelu żywienia swojego pupila będziemy korzystać z dwóch rodzajów karmy. Obie powinny wyróżniać się na tle konkurencji doskonałym składem.

W karmach, które będziemy podawać zwierzakowi nie powinno być zbędnych wypełniaczy, sztucznych barwników, substancji zapachowych i syntetycznych konserwantów.

Producenci żywności dla zwierząt mają obowiązek umieszczania na opakowaniach produktów szczegółowych informacji o składzie surowcowym danej karmy, zawartości ewentualnych dodatków oraz wynikach analizy chemicznej. Teraz czas na nas! Jak czytać etykiety? Na jakie informacje zwracać uwagę?

Jak czytać etykiety produktów żywnościowych dla psów?

Aby potrafić wybrać optymalną karmę dla psa, powinniśmy znać najważniejsze zasady odczytywania etykiet i analizowania informacji, które się na nich znajdują. Co powinniśmy wiedzieć o etykietach?

  • Skład karmy prezentowany jest w formie listy surowców.
  • Surowce mogą być opisane kategoriami (mięso i surowce pochodzenia zwierzęcego, mięso, surowce pochodzenia roślinnego, dodatki: odżywcze, zootechniczne) lub nazwami konkretnych składników.
  • Im bardziej szczegółowo opisane składniki (np. z uwzględnieniem rodzaju produktów pochodzenia zwierzęcego, podaniem zawartości mięsa mięśniowego czy rodzaju podrobów), tym rzetelniejsza informacja o składzie karmy.
  • Zawartość składników (przed obróbką termiczną!) prezentowana jest malejąco, czyli od surowców, których w karmie jest najwięcej do tych, których jest najmniej.
  • Białko stanowi najcenniejszy składnik karmy dla psa, jednak o jakości karmy decyduje nie tylko jego ilość, ale również źródło pochodzenia (najlepszym źródłem białka w psiej karmie są białka zwierzęce, z wysoką zawartością argininy).
  • Im krótsza jest etykieta – tym teoretycznie prostszy i lepszy jest skład karmy.

Na opakowaniach karmy mogą pojawiać się dodatkowe informacje w formie przyciągających oko sloganów: karma z kurczaka, karma bogata w wołowinę, karma z indykiem lub karma o smaku jagnięciny. Musimy wiedzieć, że takie opisy to konkretne, uregulowanie odpowiednimi przepisami, deklaracje dotyczące procentowej zawartości wymienionych składników w karmie.

  • Karma z kurczaka to produkt, w którym znajduje się minimum 26% kurczaka (lub innego zadeklarowanego składnika)
  • Karma bogata w wołowinę to produkt, w którym znajduje się minimum 14% mięsa wołowego (lub innego zadeklarowanego składnika)
  • Karma z indykiem to produkt, w którym znajduje się minimum 4% indyka (lub innego zadeklarowanego składnika)
  • Karma o smaku jagnięciny to produkt, w którym znajduje się mniej niż 4% jagnięciny (lub innego zadeklarowanego składnika).

Więcej szczegółowych informacji o analizie składu psich karm znajdziesz w artykule: : Jak zadbać o prawidłowe żywienie psa.

Na co zwrócić uwagę wybierając karmę dla psa - infografika

Karma pełnoporcjowa czy uzupełniająca?

Ponadto każda karma powinna być zdefiniowana jako pełnoporcjowa lub uzupełniająca. Planując codzienną dietę psa sięgamy po karmy pełnoporcjowe. To produkty żywnościowe zgodne z FEDIAF (uniwersalne lub dedykowane psom na konkretnym etapie życia / konkretnej wadze lub z konkretnymi potrzebami żywieniowymi), które są zbilansowane w taki sposób, by w 100% zaspokajać dzienne zapotrzebowanie zwierzaka na wszystkie składniki odżywcze.

Karmy uzupełniające to przede wszystkim suplementujące produkty żywnościowe, które mogą być przeznaczone do łączenia z innymi karmami.

Karmy uzupełniające nie zaspokajają wszystkich potrzeb żywieniowych psów, a co za tym idzie – nie mogą być stosowane jako jedyne pożywienie czworonoga.

Dopasuj karmę do wieku, wielkości i szczególnych potrzeb pupila

Potrzeby żywieniowe psów zmieniają się w ciągu całego życia kilkukrotnie. Zapotrzebowanie kaloryczne szczeniąt może być nawet dwukrotnie wyższe niż zapotrzebowanie kaloryczne psów dorosłych. Starsze psy z reguły potrzebują mniej kalorii niż psy dorosłe, ale mają zwiększone zapotrzebowanie na  wybrane witaminy i minerały. 

Karma a masa ciała psa

Ilość i kaloryczność karmy powinny być bezwzględnie dopasowane do wielkości i masy ciała psa, a także poziomu jego aktywności fizycznej. Dzienne zapotrzebowania na energię małego maltańczyka czy pieska rasy Chihuahua będzie stanowiło niewielki procent potrzeb labradora czy owczarka niemieckiego.

Karma a szczególne potrzeby żywieniowe psa

Wybierając karmę dla psów należy uwzględnić ewentualne specjalne potrzeby żywieniowe psa.

Jeśli Twój czworonożny przyjaciel boryka się z problemami zdrowotnymi, konieczne może się okazać zastosowanie tzw. karmy funkcjonalnej.

Mowa tutaj m.in. o różnego rodzaju schorzeniach alergicznych, chorobach nerek, wątroby i trzustki, a także cukrzycy. Opiekunowie psiaków mają do wyboru m.in. karmy grain free i gluten free oraz karmy monoproteinowe. W szczególnych przypadkach lekarz weterynarii może zalecić żywienie psa za pomocą karm weterynaryjnych.

W razie wątpliwości

Pomocne wskazówki dotyczące zarówno zapotrzebowania kalorycznego psów (przede wszystkim ze względu na ich masę ciała), jak i wielkości (gramatury lub objętości) zalecanych dziennych porcji znajdują się na opakowaniach psiej karmy. Rzetelne informacje na temat żywienia naszego czworonoga uzyskasz od zaufanego lekarza weterynarii lub specjalisty ds. żywienia zwierząt.

Czym karmić psa - karma sucha czy karma mokra - infografika

Małe co nieco, czyli przekąski i przysmaki dla psów

W sklepach znajduje się szeroki wybór różnego rodzaju przekąsek i przysmaków dla psów. I choć chcemy nieba przychylić naszym czworonogom, to w tym wypadku zachowajmy zdrowy rozsądek! Przekąski i przysmaki powinny być zarezerwowane na specjalne okazje i wykorzystywane m.in. jako nagrody podczas treningów i spacerów oraz jako elementy zabaw edukacyjnych (np. do wypełniania mat węchowych i interaktywnych psich zabawek).

Psie przysmaki i przekąski dostarczają zwierzakom kalorii, które powinniśmy ujmować w wyliczeniach dziennego zapotrzebowania energetycznego. Dodatni bilans kaloryczny prowadzi bowiem do nadwagi, a w konsekwencji do otyłości i może sprzyjać rozwojowi wielu niebezpiecznych dla życia zwierzaka chorób, m.in. cukrzycy i nowotworów.

Wybierając przysmaki dla psa, podobnie jak ma to miejsce w przypadku karmy, uważnie analizuj skład produktów. Najlepsze (i najsmaczniejsze!) są naturalne przekąski mięsne, bez konserwantów, sztucznych barwników i aromatów. Doskonałej jakości przysmaki oferuje marka Animal Island (https://www.animalisland.eu/pies/przekaski-dla-psa/. Możemy zaproponować pupilowi np. kiełbaskę z dzika lub z sarny, bądź kabanosa z bażanta lub jelenia. Jesteśmy pewni, że podczas jedzenia uszy… zatrzęsą się z wrażenia.

Pamiętajmy o wodzie!

Obowiązkiem każdego opiekuna czworonoga jest zapewnienie mu nieograniczonego dostępu do świeżej, czystej i chłodnej wody. Średnie dzienne zapotrzebowanie na wodę to około 50-60 ml na kilogram masy ciała psa. Ewentualne różnice w tej kwestii wynikają przede wszystkim z indywidualnych cech zwierzaka, stylu życia i poziomu aktywności fizycznej, a także temperatury otoczenia.

Pies może pić wodę z kranu (najlepiej przefiltrowaną) lub wodę źródlaną. Nie podajemy czworonogom wód mineralnych – ani gazowanych, ani niegazowanych. Warto również zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonana jest psia miska na wodę. Najlepszym wyborem zdają się być solidne miski szklane lub ceramiczne. Naczynia metalowe mogą zmieniać smak wody, a miski plastikowe „wzbogacać” jej smak o szkodliwy dla zdrowia mikroplastik. 

Twoja zdrowa dieta i najwyższej jakości karma dla Twojego czworonożnego przyjaciela są kluczowymi elementami profilaktyki zdrowotnej Twojej i Twojego pupila. Jedźcie zdrowo, by móc jak najdłużej cieszyć się swoim towarzystwem!

Archiwum: maj 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.