Sucha karma jest dostępna dla psów od wielu lat i stale ulepszana. Czy pies może jeść tylko suchą karmę, bez dodatków w formie mięsa, ryżu czy innych składników? Sprawdź, co najlepiej wpływa na zdrowie psa.

Czego potrzebuje pies w diecie?

Psy jako gatunek mają własne potrzeby żywieniowe. Są względnymi mięsożercami, co oznacza, że potrzebują przede wszystkim żywienia składnikami mięsnymi, pochodzenia zwierzęcego, jednak mogą też spożywać składniki roślinne. To inaczej niż w przypadku kotów, w których diecie nie ma miejsca na dodatki roślinne. Podstawą diety psa jest dobrej jakości białko zwierzęce.

Dodatkowo pies może jeść również inne składniki. Są to na przykład rośliny – warzywa, owoce, a także niektóre gatunki zbóż – które umożliwiają mu czerpanie nie tylko węglowodanów, ale również błonnika czy witamin. Nie powinno być ich jednak za dużo, bo zaburzają przyswajanie innych składników odżywczych i prowadzą do problemów trawiennych. Czy pies może jeść tylko suchą karmę, skoro znajdzie w niej wszystkie te substancje? Tak, ale pod pewnymi warunkami.

Czy pies może jeść tylko suchą karmę?

Sucha karma może być jedynym składnikiem diety psa, o ile jest odpowiednio zbilansowana. Zdrowy dla czworonoga pokarm to przede wszystkim taki, który bazuje na składnikach pochodzenia zwierzęcego – powinno ich być przynajmniej 65%. Zaliczają się do nich nie tylko mięso, ale również podroby, tłuszcz czy chrząstki. Dodatek do żywienia powinny stanowić substancje roślinne. Najlepiej sprawdzają się warzywa lub zboża jako podstawa, a także owoce i zioła jako dodatek.

Czy pies może jeść tylko suchą karmę kupioną w markecie? Teoretycznie jest ona zbilansowana sztucznie, za pomocą suplementów. Z drugiej strony nie zawiera wszystkich niezbędnych składników, o których mowa powyżej. Dietetycy zwierzęcy są przekonani, że nie jest ona właściwą podstawą diety psa. 
Choć wiesz już, czy pies może jeść tylko suchą karmę, to warto serwować do niej rozmaite dodatki. Mowa przede wszystkim o suszonych żwaczach czy innych gryzakach.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.