Prawie każdy właściciel, zwłaszcza w okolicach świąt bożonarodzeniowych, zastanawia się, czy pies może jeść rybę. Ryby, choć uważane za zdrowe, mogą mieć w sobie też substancje szkodliwe. Z tego powodu sprawdź najpierw, czy pies może jeść śledzie albo inne gatunki, które pojawiają się na twoim stole.

Czy pies może jeść rybę?

W rybach zawartych jest wiele dobroczynnych składników, co już jednoznacznie odpowiada na pytanie o to, czy pies powinien jeść ryby. Mogą być one źródłem selenu, ale również nienasyconych kwasów tłuszczowych, wapnia czy fosforu. Zależnie od gatunku, wyróżniają się wysoką zawartością m.in. magnezu i jodu. 

To nie znaczy jednak, że pies powinien jeść wszystkie ryby. Istnieją bowiem gatunki, które nie są wskazane dla psów z uwagi na obecność szkodliwych substancji. Jakie ryby może jeść pies? Na które gatunki postawić?

Jakie ryby może jeść pies?

Zdecydowanie najlepszym wyborem są ryby morskie, o ile pochodzą ze środowiska i są poławiane w odpowiedni sposób. Inaczej mogą zawierać wysokie stężenie np. rtęci, która jest szkodliwa dla organizmu tak człowieka, jak i psa. Warto stawiać na ryby tłuste, bo zawierają więcej dobroczynnych składników.

Wiesz już, czy pies powinien jeść rybę. A na jakie gatunki postawić? Oto krótka lista:

  • łosoś;
  • dorsz;
  • pstrąg;
  • szczupak;
  • flądra.

Które ryby są groźne dla psa?

Niektóre ryby zawierają groźne dla organizmu psa składniki. Z tego powodu na przykład szproty czy makrela dla psa nie są dobrym wyborem. Wyróżnia je wysokie stężenie tiaminazy, która niszczy witaminę B1. Jeśli podajesz je często, doprowadzisz do awitaminozy u psa. Niski poziom żelaza możesz natomiast wywołać, podając psu gatunki bogate w tlenek trimetyloaminy. Efektem będzie anemia.

Których ryb nie poleca się dla psa? Są to:

  • leszcz;
  • szproty;
  • sardela;
  • makrela;
  • morszczuk;
  • mintaj.

Jak podawać psu rybę?

Prócz wiedzy o tym, czy pies może jeść rybę, ważne jest też to, jak ją podajesz. Oto kilka najczęstszych rozwiązań.

Czy pies może jeść wędzone ryby?

Ryby po obróbce wydają się bezpiecznym rozwiązaniem, ale nie do końca tak jest. Czy pies może jeść wędzone ryby? Ani ryba wędzona, ani smażona czy pieczona nie są zdrowe dla psa. Zwłaszcza, gdy zostały przyprawione albo przynajmniej osolone. Z tego samego powodu nie należy podawać psu puszkowanych produktów dla ludzi.

Gotowana ryba dla psa

Z uwagi na neutralizację tiaminazy i tlenku trimetyloaminy w wysokiej temperaturze gotowana ryba dla psa jest najbezpieczniejsza. Co więcej, w ten sposób zabijesz również rozmaite drobnoustroje, które dotąd na niej bytowały. Taka ryba jest zwykle pozbawiona ości, bo gotuje się sam filet. Nie należy jednak przesadzać z czasem gotowania ani solić wody.

Surowa ryba dla psa

Choć surowa ryba dla psa wydaje się najlepszym rozwiązaniem, to niekoniecznie nim jest. Może bowiem zawierać pasożyty i bakterie, które nie są groźne dla ludzi, jedzących ryby po obróbce. Jako że nie zaleca się podawania psu ryby mrożonej, to lepiej unikać kawałków surowych przekąsek.

Wiesz już, czy pies może jeść rybę. Ten składnik warto wprowadzić do jego diety, pamiętając o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. W ten sposób ryba będzie cennym dodatkiem do żywienia czworonoga.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.