Podstawowym składnikiem diety psa zawsze powinny być produkty odzwierzęce. Jednak w jego jadłospisie pojawiają się również dodatki. Jaką powinny przyjmować formę? Czy pies może jeść pora? Przekonaj się, ponieważ po spożyciu pora często przychodzi pora na błyskawiczną reakcję. Dlaczego? Sprawdź!

Czy pies może jeść pora?

Wszystkie warzywa z rodziny amarylkowatych są szkodliwe dla psów. Co to oznacza w kontekście pytania, czy pies może jeść pora? Oczywiście, to, że nie powinien go spożywać – podobnie jak na przykład cebuli. Por zawiera wiele witamin, jednak pies z nich nie skorzysta. Wszystko za sprawą toksycznych substancji dwusiarczkowych. Prowadzą one do rozpadu czerwonych krwinek, a w efekcie – anemii, a nawet krwotoku. 

Pies zjadł pora – co zrobić?

Na początku musisz bacznie obserwować pupila. Jeśli kawałek był nieduży w stosunku do wagi psa, to ewentualny skutek będzie najpewniej tymczasowy i widoczny głównie w badaniu krwi. Niemniej, warto zabrać pupila do lekarza weterynarii, gdy wystąpią następujące objawy:

  • biegunka;
  • wymioty;
  • apatia;
  • osłabienie;
  • dreszcze;
  • utrata przytomności.

W takim przypadku szybkie działanie decyduje o tym, czy psu uda się pomóc.
Wiedza o tym, czy pies może jeść pora, jest kluczowa dla utrzymania czworonoga w dobrej kondycji. Niektóre z warzyw, choć wydają się zdrowe dla ludzi, dla psów są po prostu szkodliwe. Zawsze warto kierować się dobrem zwierzaka i upewniać się, co pies może mieć w swojej diecie.

Zobacz także:  Czy pies może jeść orzechy nerkowca?
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.