Na szczęście jednak tym razem nie jest aż tak źle. Możesz się zatem spodziewać, że w określonych okolicznościach twój zwierzak będzie mógł spróbować nowego przysmaku. Kiedy? Sprawdź, co zawierają te orzechy oraz dowiedz się, czy pies może jeść pistacje jako dodatek do codziennego żywienia.

Co zawierają orzechy pistacjowe?

Przede wszystkim pistacje, jak wszystkie orzechy, są bogate w tłuszcze. W tym przypadku na tyle, że wpływa to na odpowiedź na pytanie, czy pies może jeść pistacje. Prócz tego orzechy te zawierają substancje korzystne dla zdrowia, takie jak witamina E czy rozmaite minerały. Czy korzyści płynące z podawania ich psom przeważają nad wadami?

Czy pies może jeść pistacje?

Musisz wiedzieć, że to, czy pies może jeść pistacje, zależy zarówno od jego stanu zdrowia, jak i samych pistacji. Psy starsze, otyłe lub z nadwagą, z problemami z wątrobą lub trzustką nie powinny spożywać pistacji z uwagi na to, że są one ciężkostrawne i zawierają dużo tłuszczu. To samo dotyczy zwierząt z alergiami pokarmowymi czy wrażliwym układem trawiennym. Pozostałe zwierzęta mogą co jakiś czas zjeść pistacje, ale pod pewnymi warunkami.

Nie podawaj całych orzechów

Zawsze obieraj orzechy z łupinek. Zjedzenie łupiny może spowodować perforację przełyku, żołądka lub jelit. U małych ras może dojść również do zakrztuszenia się, które stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia.

Sprawdź, czy pistacje są świeże

To, czy pies może jeść pistacje, zależy od ich stanu. Orzechy te łatwo jełczeją, jeśli są otwarte przez dłuższy czas albo nieprawidłowo przechowywane. W takich warunkach rozwijają się w nich mikotoksyny. Te pleśnie mogą wywoływać groźne choroby, objawiające się m.in. biegunką, wymiotami, ale również zaburzeniami w działaniu układu neurologicznego.

Nie podawaj przyprawionych pistacji

Jak w przypadku wszystkich rzeczy, tak i w przypadku orzechów nie podawaj psu przyprawionych przekąsek. Twój pupil nie powinien jeść ani solonych pistacji, ani tych z dodatkami smakowymi. 
Wiesz już, czy pies może jeść pistacje. Jak w przypadku wielu innych składników psiej diety, tak i w tej sytuacji zależy to od kilku aspektów. Bierz to pod uwagę, zanim wprowadzisz jakikolwiek produkt do jadłospisu pupila.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.