Jeśli zastanawiasz się, czy psu nie zaszkodzą pestki z dyni, może to oznaczać, że jesteś wielbicielem tej przekąski. Istotnie, dla ludzi ma ona wiele prozdrowotnych właściwości. Jak jest z czworonogami? Czy pies może jeść pestki dyni, nie ryzykując problemami gastrycznymi czy chorobą? Sprawdź!

Mobile 336x280 1
Desktop 580x400 1
Desktop 970x250 1

Czy pies może jeść pestki dyni?

Okazuje się, że pestki dyni są dobrą przekąską również dla czworonogów! Zawierają:

  • błonnik;
  • węglowodany;
  • kwasy tłuszczowe nienasycone (wspierają ochronę przed procesami starzenia).

Są bogate w witaminy, m.in. C i A. Mają też sporą dawkę wapnia i fosforu. Jednak obfitują również w tłuszcze, dlatego warto zastanowić się, czy pies może jeść pestki dyni, jeśli jest otyły. Jeśli masz takiego pupila, lepiej nie karm go taką przekąską.

Weterynarz
Dietetyk
Umów wizytę online
Zniżka 15% z kodem: ZWIERZAKI15
pupilmed

Jak podawać psu pestki dyni?

Najlepiej serwuj zwierzakowi pestki już obrane, czyli bez twardych, białych łupinek. Najzdrowsze są te świeżo wysuszone i pozbawione łupin, jednak sprawdzą się również te obrane, które kupisz w sklepie. Jest tylko jeden warunek – nie mogą mieć żadnych dodatków, a zwłaszcza soli. Jeśli obawiasz się zadławienia, podawaj psu pestki w formie pesto, czyli zmielonej.
To, czy pies może jeść pestki dyni, nie ulega wątpliwości – są dla niego zdrowe i wskazane w diecie. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z ich dawką, bo mogą sprzyjać otyłości. Uważaj też, by pupil nie poczęstował się pestkami w łupinach, ponieważ będą drażniły jego układ pokarmowy.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.