Wiele mówi się o tym, że potrzeby żywieniowe psów znacznie różnią się od ludzkich. Dotyczy to nie tylko jedzenia przetworzonego, lecz również podstawowych składników diety, takich jak miód. Ten z kolei pojawia się jako smaczny dodatek do kanapek lub herbaty, ale stanowi również lek. Czy pies może jeść miód? Czy udział tego produktu w diecie czworonoga jest wskazany? Sprawdź!

Co zawiera miód?

Na początek warto wiedzieć, jak miód uzyskał tak pozytywną opinię. Jest on przede wszystkim bogaty w:

  • witaminy A, z grupy B, C;
  • magnez;
  • miedź;
  • potas;
  • fosfor;
  • acetylocholinę
  • kwas foliowy.

Wydawać by się mogło, że odpowiedź na pytanie, czy pies może jeść miód, jest tylko jedna – tak, skoro zawiera on tyle dobroczynnych substancji. Warto jednak pamiętać o tym, że miód to również bogactwo węglowodanów, a te dla psów nie zawsze są najzdrowsze.

Czy pies może jeść miód?

Zdrowy, dorosły pies może jeść miód w niewielkiej ilości. Nie powinien on jednak stanowić stałego elementu jego diety, przede wszystkim z uwagi na zawartość węglowodanów. Ważne jest, aby podawać miód naturalny i surowy, bez poddawania go wysokiej temperaturze. Prawidłowe proporcje to mniej więcej łyżeczka od herbaty na 20 kg masy ciała psa.

Przeciwwskazania do podawania miodu psu

Istnieją sytuacje, w których miód nie powinien znaleźć się w diecie psa. Dotyczy to przede wszystkim czworonogów cierpiących na otyłość czy nadwagę – dodatkowe kalorie nie są im do niczego potrzebne. Nie należy też podawać miodu:

  • psom ze stwierdzoną cukrzycą;
  • szczeniętom;
  • zwierzętom starszym i z osłabioną odpornością. 

Wszystko dlatego, że może on zawierać jad kiełbasiany.

Miód dla psa a reakcje alergiczne

Uważaj też na alergie! Jeśli twój pies jest uczulony na jad pszczół, to miód również może wywołać reakcję. U zwierząt z alergiami wziewnymi na pyłki traw mogą pojawić się objawy alergii po spożyciu miodu z konkretnego gatunku trawy.

Jak podawać psu miód?

Możesz dodać go do pasty przygotowanej dla psa np. do wypełnienia zabawki – zapewni lepkość. Warto, abyś wiedział, czy pies może jeść miód, jeśli intensywnie trenujesz z czworonogiem. „Nektar bogów” rozpuszczony w wodzie stanowi najlepszy izotonik dla psa, zwłaszcza myśliwskiego czy charta po wyścigu. Uzupełnia kalorie i szybko przywraca równowagę organizmowi. 
Kiedy wiesz, czy pies może jeść miód, jesteś w stanie odpowiednio zbilansować jego dietę. Pamiętaj, że ten słodki przysmak powinien stanowić jedynie dodatek do niej. Sprawdzi się u zwierząt aktywnych.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.