Nie da się ukryć, że mięso z kurczaka jest podstawowym elementem składowym karm dla psów. Trudno jest znaleźć pokarm, który go nie zawiera. Czy to oznacza, że produkt ten w każdej z form jest odpowiedni dla żywienia czworonoga? Czy pies może jeść kurczaka? Sprawdź w naszym artykule!

Kurczak – co warto o nim wiedzieć?

Przede wszystkim mięso z kurczaka jest cennym źródłem lekkostrawnego, odżywczego białka. Zawiera niewielką ilość tłuszczu zwierzęcego, który jest cennym składnikiem diety psa. Jest również źródłem innych substancji, takich jak:

  • witaminy z grupy B;
  • witamina A;
  • witamina E;
  • witamina D.

Nie jest prawdą, że mięso z kurczaka zawiera szkodliwe substancje, np. hormony czy antybiotyki. Jest ono objęte ścisłą kontrolą na każdym etapie produkcji. Wbrew obiegowej opinii kurczak nie jest również najczęstszym uczulającym psy białkiem. Największy odsetek objawów alergicznych wywołuje bowiem wołowina. Wielu osobom wydaje się, że kurczak uczula najczęściej, bo jest on zawarty w przeważającej liczbie karm.

Czy pies może jeść kurczaka?

Mięso z kurczaka jest odpowiednim źródłem białka dla psa. Możesz podawać je w formie surowej albo gotowanej. Z kolei, jeśli podajesz kości z kurczaka, zawsze powinny być one mięsne oraz surowe. Te po obróbce termicznej zagrażają życiu twojego pupila! Również podroby z kurczaka nadają się do serwowania psu, ale w odpowiednich ilościach – dotyczy to zwłaszcza wątroby oraz serc. Pies może jeść również kurze łapki.

Czy pies może jeść kurczaka przygotowanego dla ludzi? Mięso z kurczaka po przyprawieniu nie nadaje się dla psa. Ma mniej substancji odżywczych po obróbce termicznej, ale przede wszystkim zawiera szkodliwe dla czworonoga przyprawy. Nie należy podawać zwierzęciu również mięsa gotowanego w osolonej wodzie – sól jest silnie szkodliwa. Z oczywistych względów mięso z kośćmi np. w grilla, rusztu czy piekarnika albo wywaru z zupy nie nadaje się dla czworonoga.
Wiesz już, czy pies może jeść kurczaka. W formie surowej jest on zupełnie zdrowy i stanowi cenny dodatek do psiej diety. Pamiętaj jednak, że on sam nie wystarczy, aby jadłospis był skomponowany zgodnie z potrzebami gatunkowymi.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.