Zawsze, zanim podasz psu jakiś produkt, sprawdź, czy jest on dla niego bezpieczny. Dowiadując się zawczasu, czy pies może jeść banana, zapobiegniesz ewentualnym problemom zdrowotnym swojego pupila. Sprawdź, czy warto podawać banany psu i jak to robić.

Czy pies może jeść banana?

Jeśli zastanawiasz się, czy pies może jeść banana, odpowiedź na to pytanie jest prosta – tak, o ile jest to owoc obrany ze skórki. Nie oznacza to jednak, że powinien on stanowić podstawę diety czy nawet jej stały element. Jest to raczej cenny dodatek czy smakołyk, który wiele psów bardzo lubi z uwagi na smak.

Banan w diecie psa jest cennym źródłem rozmaitych substancji odżywczych. Bardzo duża dawka potasu zapobiega pojawianiu się problemów z napięciem mięśni czy płodnością, jednak jest też powodem, dla którego banany należy podawać raz na jakiś czas. Zawarty w tych owocach magnez wspiera pracę serca. Witamina A wpływa na poprawę wzroku i stanu skóry, zaś witamina C jest naturalnym antyoksydantem, spowalniającym procesy starzenia.

Banan dla psa – jak go podawać?

Teraz, zamiast zastanawiać się, czy pies może jeść banana, sprawdź, jak go podawać. Przede wszystkim, owoc ten musi być obrany ze skóry, która sama w sobie jest szkodliwa dla psa. Po drugie, należy podawać mały kawałek banana na przykład raz w tygodniu, nie częściej. Na pewno nie powinien on stanowić codziennego dodatku do diety.

Banana dla dla psa możesz na przykład zblendować z jogurtem i podać w formie pasty na zabawkach do wylizywania. Alternatywnie – możesz taką pastę zamrozić i podać psu w ciepłe dni, w formie lodów. Dobrze sprawdzą się pokrojone na kawałki banany, jak i przygotowane z nich chipsy przygotowane. Zadbaj tylko o to, aby nie były siarkowane ani słodzone. Najlepiej zrób je samodzielnie!

Czy psy mogą jeść banany? Przeciwwskazania do podawania

Skoro wiesz już, czy psy mogą jeść banany, musisz jeszcze wiedzieć, że nie u każdego czworonoga są one wskazane. W niektórych przypadkach mogą wręcz pogorszyć stan zdrowia. Mowa tu na przykład o psach z problemami kardiologicznymi – wysoki poziom potasu może sprawiać, że objawy choroby będą się nasilać. 

Zwierzęta chorujące na cukrzycę albo z nadwagą i otyłością również nie powinny mieć w swojej diecie bananów. Mają one wysoki indeks glikemiczny, przez co mogą spowodować nawet hiperglikemię poposiłkową. Sprzyjają również szybkiemu przyrostowi wagi, zwłaszcza u ras miniaturowych i małych, z uwagi na dużą zawartość cukrów.

Jakie owoce może jeść pies?

Jak widzisz, nie u każdego zwierzęcia sprawdzi się – jako dodatek do diety – banan. Pies może jednak jeść szereg innych owoców. Można podawać je w formie przekąsek, jako dodatek do past, którymi smarowane są zabawki, a także w formie nagrody. 

Jakie owoce może jeść pies? Oto krótka lista:

  • jabłka;
  • borówki;
  • truskawki;
  • żurawinę;
  • brzoskwinie i nektarynki (bez pestek).

W psiej diecie może znaleźć się sporo naturalnych produktów, które spożywają również ludzie. To, czy pies może jeść banana, zależy od formy, w jakiej jest on podany, a także stanu zdrowia czworonoga. Jeśli serwujesz ten owoc, pamiętaj, aby zachować umiar w częstotliwości i rozmiarze porcji!

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.