Twoja kotka urodziła kocięta, a ty zastanawiasz się, kiedy urosną im zęby? Koty, tak samo jak ludzie, mają zęby mleczne, a potem dopiero wyrastają im zęby stałe. Co więcej, koty też cierpią na próchnicę i inne choroby uzębienia. Na szczęście są sposoby, aby im zapobiec. Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat kociego uzębienia.

Co warto wiedzieć o uzębieniu młodych kotów?

Kocięta rodzą się bez zębów. Pierwsze zęby mleczne wyrastają im zwykle po ukończeniu 3. tygodnia życia. Wtedy też kociak próbuje jeść stałe pokarmy, więc zęby są mu już potrzebne. Dwumiesięczne kociątko ma w górnej i dolnej szczęce po 6 siekaczy, 2 kły i 5 przedtrzonowców. Jest to więc w sumie 26 zębów. Służą one kotu nie tylko do jedzenia, ale też do codziennej toalety sierści i ostrzenia pazurków w tylnych łapach.

Kiedy kotom wypadają mleczaki?

Wymiana zębów z mlecznych na stałe zaczyna się około 16. tygodnia życia. Młody kotek ślini się wtedy, gryzie wszystko wokół i jest niecierpliwy. Dokucza mu ząbkowanie, tak jak ludziom. Można podawać mu do zabawy gryzaki. Swędzenie i obrzęk dziąseł złagodzi też jedzenie suchej karmy. Półroczny zwierzak ma już zwykle kompletne stałe uzębienie, czyli 12 siekaczy, 4 kły, 10 przedtrzonowców i 4 zęby trzonowe. To w sumie 30 zębów. Niestety, podobnie jak ludzi, trapią go niekiedy choroby zębów, dlatego trzeba o nie właściwie dbać.

Poznaj najczęstsze choroby kocich zębów

Najczęstsze dolegliwości jamy ustnej u kota to osad, który zamienia się w kamień nazębny. Ten z kolei prowadzi do chorób przyzębia i zapalenia dziąseł. Zwierzak ma trudności z gryzieniem pokarmu, a przez to chudnie i traci siły. Bakterie z zębów przenoszą się do wewnątrz organizm i atakują poszczególne organy. Dlatego obowiązkiem właściciela jest podawanie kotu karmy złożonej z dużych kawałków mięsa, które pupil musi pogryźć. To pomaga mu pozbyć się płytki nazębnej i uchronić stałe zęby przed chorobami.

Jak dbać o zęby kota?

Kup w sklepie zoologicznym szczoteczkę do higieny jamy ustnej kota, a także specjalną pastę o smaku wątróbki. Nie używaj szczoteczek ani past przeznaczonej dla mycia zębów ludzkich. Już od młodego wieku przyzwyczajaj kota do czyszczenia zębów. Otwieraj mu pyszczek i palcem, a potem szczoteczką masuj zęby. Z czasem kociak przyzwyczai się do tej czynności. Codzienne czyszczenie uchroni go przed chorobami dziąseł i stanem zapalnym w pyszczku.

Utrata zębów u dorosłego kota spowodowane jest stanem zapalnym dziąseł i chorobami ogólnoustrojowymi. Jeśli widzisz ciemny nalot na zębach swojego kota, zabierz go do gabinetu weterynarii i poproś o pomoc.

Archiwum: marzec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.