Pies, traktowany przez wielu opiekunów jak członek rodziny i najlepszy przyjaciel, zasługuje na prawidłową opiekę. Jednym z jej aspektów jest dbanie o zdrowie czworonoga. Tu z kolei niezmiernie ważne są: dobra znajomość pupila i regularna, wnikliwa obserwacja. To one pozwalają na szybkie zauważenie ewentualnych niepokojących zmian w wyglądzie lub/i zachowaniu psa. Z pewnością zaś wzbudzać niepokój mogą zmiany skórne różnego rodzaju, jak np. czernienie skóry u psa. Z czego ono wynika? Jak reagować w chwili zauważenia przebarwień? Sprawdź i trzymaj rękę na pulsie!

Czernienie skóry u psa – naturalny proces

Czernienie skóry u psa - naturalny proces

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn czernienia skóry u psa, a jedną z nich jest… zupełnie naturalny proces! Zachodzące zmiany wcale nie muszą od razu zwiastować poważnych problemów zdrowotnych, dlatego – jeśli odkryjesz zmianę skórną na ciele pupila – postaraj się zachować spokój do czasu postawienia diagnozy. Ta zaś może cię zaskoczyć, gdy usłyszysz, że to naturalny proces.

Najlepszym tego przykładem są wyżły dalmatyńskie, czyli popularne dalmatyńczyki. Psy tej rasy rodzą się białe. Charakterystyczne czarne lub ciemnobrązowe cętki pojawiają się stopniowo nieco później. W przypadku innych czworonogów, ze względu np. na uwarunkowania genetyczne, sytuacja może być podobna. W miarę dojrzewania pies będzie osiągać swój ostateczny wygląd, w tym określoną barwę skóry wraz z plamami w różnych kolorach, umiejscowionymi w rozmaitych częściach ciała. Jeśli pupil ma długą, bujną sierść, nawet nie będziesz mieć świadomości tego, jak wiele „może dziać się” pod nią.

Czernienie skóry u psa – zaburzenie barwnikowe skóry

Czernienie skóry u psa - zaburzenia barwnikowe skóry

Istnieją liczne zaburzenia i choroby skóry u psa. Za czernienie skóry u psa może odpowiadać zaburzenie barwnikowe skóry, a dokładniej zaburzenie hiperpigmentowe, nazywane też hiperpigmentacją. Powstaje ona w wyniku nadmiaru melaniny. Obszary nią dotknięte mogą mieć nieznacznie ciemniejszy kolor od reszty skóry, ale mogą być również bardzo ciemne, w tym czarne. To zależy od poziomu nagromadzonego barwnika.

Hiperpigmentacja jest przeciwieństwem hipopigmentacji (w jej wyniku na ciele powstają odbarwienia). Co niezmiernie ważne, zaburzenie to nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia czworonoga. Jest ono jedynie defektem kosmetycznym.

Czernienie skóry u psa – zmiany nowotworowe

Czernienie skóry u psa - zmiany nowotworowe

Niestety i tego punktu nie możemy pominąć. Czernienie skóry u psa rzeczywiście może być jednym z objawów zmian nowotworowych rozwijających się w psim organizmie. Najczęściej jednak nie jest to jedyny objaw choroby. Jeśli nie obserwujesz u pupila innych niepokojących zmian w wyglądzie lub/i zachowaniu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że groźnie wyglądające przebarwienie jest nieszkodliwe. Oczywiście, jeżeli masz obawy i wątpliwości, najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem weterynarii.

Od Redakcji

Każda niepokojąca zmiana w wyglądzie lub zachowaniu psa jest dobrym powodem do odwiedzin lekarza weterynarii. Wczesna reakcja to większa szansa na skuteczne leczenie, jeśli rzeczywiście jest ku temu powód.

Czernienie skóry u psa – alergie

Czernienie skóry u psa - alergie

Alergie o różnym podłożu to jedna z częstszych przyczyn zmian skórnych, w tym przebarwień. Jeśli dodatkowo czarnym plamom towarzyszą np. krosty (zwłaszcza o ropnej treści), zaczerwienienie wskazujące na stan zapalny, rumień, świąd (pies intensywnie się drapie i jest niespokojny), nie należy zwlekać z wizytą u lekarza weterynarii.

Czernienie skóry u psa – zakażenia

Czernienie skóry u psa - zakażenia

W przebiegu zakażeń zarówno bakteryjnych (np. ropne zapalenie skóry), jak i grzybiczych mogą wystąpić liczne zmiany skórne o różnym charakterze. Nieleczone będą się pogłębiać i prowadzić do powikłań. Leczenie domowymi sposobami w tym przypadku jest niewystarczające, bowiem pies musi być poddany antybiotykoterapii. Co istotne, lekarz z kolei musi postawić prawidłową diagnozę (na podstawie badań), by dobrać antybiotyk, który rzeczywiście szybko i skutecznie zadziała na dane drobnoustroje chorobotwórcze.

Czernienie skóry u psa – inne możliwe przyczyny

Czernienie skóry u psa - inne możliwe przyczyny

Poza wyżej wymienionymi istnieje wiele innych czynników mogących wpływać na czernienie skóry u psa. Należą do nich m.in.

  • zaburzenia hormonalne – przede wszystkim zaburzenia w obrębie tarczycy;
  • nieodpowiednia dieta – prowadząca do niedoboru lub nadmiaru składników odżywczych odpowiadających za wygląd i kondycję skóry;
  • stres – ten czynnik wywołuje różnego rodzaju problemy skórne częściej, niż większość opiekunów psów przypuszcza!

Jak widzisz, istnieje naprawdę wiele prawdopodobnych przyczyn czernienia skóry u psa. Kiedy zauważysz zmiany skórne u pupila, dla jego bezpieczeństwa i dla własnego spokoju udaj się na konsultację do lekarza weterynarii.

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.