W domu krząta się pies, a czekolada leży w zasięgu jego wzroku i łap? Niektórzy myślą pewnie, że czekolada dla psa jest tak samo dobra, jak dla człowieka, więc pozwalają mu ją jeść. Czy słusznie? Wielu z nas ciągle przymyka oko, kiedy czworonóg skradnie ze stołu batona lub ciasto z czekoladą. Tymczasem każde spożycie znacznej ilości tego słodkiego smakołyku przez psa powinno być pretekstem do wizyty u weterynarza. Jednak co to właściwie jest „znaczna ilość”? Kiedy trzeba zacząć działać? Podpowiadamy. 

Czy pies może jeść czekoladę? 

czekolada dla psa góry
czekolada dla psa – zły pomysł, który kosztować pupila zdrowie i życie. poznaj objawy zatrucia czekoladą u psa 8

To pytanie często zadają niedoświadczeni opiekunowie. Ludzkie jedzenie zasadniczo nie jest polecane psom na żadnym etapie rozwoju, jednak czekolada stanowi dla czworonoga szczególne niebezpieczeństwo. Wszystkiemu winna jest teobromina – związek zawarty w czekoladzie, który powoduje zatrucie i jest bardzo trudny do wydalenia z organizmu. 

Czy pies może jeść czekoladę w choćby małych ilościach?

Co istotne, każda ilość czekolady dla psa będzie niebezpieczna. Nawet jedna kostka negatywnie wpływa na organizm, chociaż objawy nie u każdego zwierzęcia będą widoczne lub tak samo nasilone. Groźne jest nie tylko spożycie dużej porcji czekolady za jednym razem, lecz także zjadanie niedużych porcji regularnie. Właśnie dlatego bardzo ważne jest to, aby nigdy nie zostawiać czekolady w obecności psa, ani w żadnym wypadku go nią nie częstować. 

Kliknij!
Czym karmić psa? Porady zdrowego żywienia pupila

Jakie są objawy zatrucia czekoladą u psa?

czekolada dla psa chory
czekolada dla psa – zły pomysł, który kosztować pupila zdrowie i życie. poznaj objawy zatrucia czekoladą u psa 9

Zatrucie czekoladą u psa daje objawy o bardzo różnym nasileniu. Czasami są one bardzo mało widoczne. Sporo zależy od wielkości zwierzaka, jego stanu ogólnego oraz ilości wchłoniętej substancji trującej. 

Objawy pojawiają się zazwyczaj na kilka godzin po spożyciu czekolady. Jednak czasami od konsumpcji do wystąpienia pierwszych symptomów zatrudnia mija cała doba. Same objawy zależne są od zaawansowania przypadku. Ciężkie zatrucie objawia się:

 • niską temperaturą ciała;
 • sztywnieniem mięśni;
 • krwiomoczem;
 • silnymi biegunkami;
 • ślinotokiem;
 • drgawkami.

Większość z wymienionych objawów wynika z uszkodzenia układu nerwowego przez substancję toksyczną. Niestety, w takim wypadku najczęściej wskazania jest eutanazja zwierzęcia. 

Czekolada dla psa – najczęstsze problemy czworonoga po jej zjedzeniu

czekolada dla psa czekolada
czekolada dla psa – zły pomysł, który kosztować pupila zdrowie i życie. poznaj objawy zatrucia czekoladą u psa 10

O wiele częściej zachodzi prawdopodobieństwo wystąpienia bardziej powszechnych objawów, takich jak:

 • „poplątane” łapy, trudności z utrzymaniem równowagi;
 • przyspieszony oddech;
 • ból brzucha;
 • nierówne ciśnienie; 
 • picie dużej ilości wody;
 • częstsze oddawanie moczu;
 • nadpobudliwość;
 • duszności.

Pies zjadł czekoladę – co robić? 

czekolada dla psa jedzenie
czekolada dla psa – zły pomysł, który kosztować pupila zdrowie i życie. poznaj objawy zatrucia czekoladą u psa 11

Niejednokrotnie zdarza się, że pomimo twojej czujności pies znajdzie dostęp do czekoladowego ciasta z kremem czy tabliczki czekolady. Jak wtedy reagować? Przede wszystkim, musisz ustalić, jaki rodzaj czekolady zjadł pies. Jaka jest najbardziej niebezpieczna czekolada dla psa? Są to:

 • czekolada gorzka;
 • słodycze z dużą zawartością czystego kakao. 

Mniejsze zagrożenie stanowi mleczna czekolada oraz ciastka z jej zawartością. Nie oznacza to jednak, że takie rzeczy są dla psa niegroźne. Po prostu istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że doprowadzą do silnego zatrucia. 

Czekolada dla psa – zacznij działać!

Kolejną istotną kwestią jest to, kiedy doszło do zjedzenia czekolady. Jeżeli masz pewność, że od tego czasu nie upłynęła jeszcze godzina, najlepszym rozwiązaniem będzie wywołanie wymiotów:

 • najlepiej skorzystać z wody utlenionej;
 • podaj ją psu do pyska w ilości 1 ml na kilogram masy ciała. Nie wolno jednak przekraczać dawki 50 ml.
Kliknij!
Czy pies może jeść pomarańcze?

Jeżeli to nie przyniesie skutków trzeba udać się jak najszybciej do lekarza weterynarii.

Teobromina jest związkiem, który trudno usuwa się z organizmu, dlatego leczenie zawsze dostosowane jest do stanu psa oraz do objawów, które wykazuje. 

Ile czekolady jest śmiertelne dla psa? 

czekolada dla psa tabliczka
czekolada dla psa – zły pomysł, który kosztować pupila zdrowie i życie. poznaj objawy zatrucia czekoladą u psa 12

Większość z nas zna przysłowie, które mówi o tym, że dawka czyni truciznę. Warto przy tym zaznaczyć, że czekolada dla psa jest szkodliwa w każdej formie, dlatego trzeba robić wszystko, aby nie miał szans jej zjeść. Mimo wszystko niektóre produkty mają w sobie więcej teobrominy niż inne i one co do zasady są dla psa bardziej niebezpieczne. 

Pies i czekolada – dawka śmiertelna

Dawka teobrominy niebezpieczna dla życia psa wynosi od 100 do 300 mg na kg masy ciała. W standardowej tabliczce mlecznej czekolady (100 g) jest jej od 150 do 220 mg, natomiast w przypadku gorzkiej czekolady to już od 450 do nawet 1600 (!) mg. Niezwykle niebezpieczne jest także sypkie kakao, w którego łyżce znajduje się nawet 400 mg toksycznego związku. 

Czekolada dla psa – podsumowanie

czekolada dla psa słońce
czekolada dla psa – zły pomysł, który kosztować pupila zdrowie i życie. poznaj objawy zatrucia czekoladą u psa 13

Czekolada dla psa nie jest bynajmniej słodkim przysmakiem, który go zadowoli. Zawiera w sobie toksyczny związek. Teobromina nawet w małych ilościach może dokonywać spustoszenia w psim organizmie. Bardzo często wychodzimy z założenia, że jeden kawałek nie zaszkodzi.

Warto na koniec przypomnieć, co musisz zrobić, gdy czekolada dla psa jest realnym zagrożeniem i już ją zjadł. Poważne zatrucia mogą naprawdę skończyć się jego śmiercią, dlatego wywołanie wymiotów jest często najskuteczniejszym sposobem na pomoc zwierzęciu. Nie czujesz się na siłach zrobić to samodzielnie? Jak najszybciej udaj się do lecznicy. Wizyty w tym celu są bardzo powszechne, a sama procedura nie trwa długo.