Niektórzy myślą, że czekolada dla psa jest tak samo dobra, jak dla człowieka, więc pozwalają mu ją jeść. Wielu ciągle przymyka oko, kiedy czworonóg skradnie ze stołu batona lub ciasto z czekoladą, a nawet częstują psa lodami czekoladowymi. Organizm psa nie metabolizuje jednak składników czekolady tak samo jak ludzki, co może doprowadzić nawet do śmierci pupila poczęstowanego tym popularnym przysmakiem. Każde spożycie nawet nieznacznej ilości tego słodkiego smakołyku przez psa powinno być pretekstem do wizyty u weterynarza. Kiedy trzeba zacząć działać? Podpowiadamy. 

Czekolada dla psa – niebezpieczny przysmak

Czekolada dla psa – niebezpieczny przysmak

Czy pies może jeść czekoladę? To pytanie często zadają niedoświadczeni opiekunowie. Ludzkie jedzenie zasadniczo nie jest polecane psom na żadnym etapie rozwoju, jednak czekolada jest trująca i stanowi dla zwierzęcia szczególne niebezpieczeństwo. Wszystkiemu winna jest toksyczna dla psów teobromina – związek zawarty w czekoladzie, który powoduje zatrucie i jest bardzo trudny do wydalenia z organizmu. 

Czy pies może jeść czekoladę w choćby małych ilościach?

Czekolada dla psa może być niebezpieczna w każdej, nawet najmniejszej ilości. Nawet jedna kostka negatywnie wpływa na organizm, chociaż objawy zatrucia teobrominą nie u każdego zwierzęcia będą widoczne lub tak samo nasilone. Groźne jest nie tylko spożycie dużej porcji tej słodkiej przekąski za jednym razem, lecz także zjadanie niedużych ilości czekolady regularnie. Właśnie dlatego bardzo ważne jest to, aby nigdy nie zostawiać czekolady w obecności psa, ani w żadnym wypadku go nią nie częstować. 

Objawy zatrucia czekoladą u psa

Jakie są objawy zatrucia czekoladą u psa?

Zatrucie czekoladą u psa daje objawy o bardzo różnym nasileniu. Czasami są one bardzo mało widoczne. Ile czekolady jest śmiertelne dla psa? Sporo zależy od wielkości zwierzaka, jego stanu ogólnego oraz ilości wchłoniętej substancji trującej. 

Objawy pojawiają się zazwyczaj na kilka godzin od zjedzenia czekolady. Jednak czasami od konsumpcji do wystąpienia pierwszych symptomów zatrucia mija cała doba. Same objawy zależne są od zaawansowania przypadku i ilości teobrominy w organizmie. Ciężkie zatrucie objawia się:

  • niską temperaturą ciała;
  • sztywnieniem mięśni;
  • krwiomoczem;
  • silnymi biegunkami;
  • ślinotokiem;
  • drgawkami.

Większość z wymienionych objawów wynika z uszkodzenia układu nerwowego przez teobrominę. Niestety, w takim wypadku najczęściej wskazania jest eutanazja zwierzęcia. 

Czekolada dla psa – najczęstsze problemy czworonoga po jej zjedzeniu

czekolada dla psa czekolada

O wiele częściej zachodzi prawdopodobieństwo wystąpienia bardziej powszechnych objawów, takich jak:

  • „poplątane” łapy, trudności z utrzymaniem równowagi;
  • przyspieszony oddech;
  • ból brzucha;
  • nierówne ciśnienie; 
  • picie dużej ilości wody;
  • częstsze oddawanie moczu;
  • nadpobudliwość;
  • duszności.

Pies zjadł czekoladę – co robić? 

Pies zjadł czekoladę – co robić? 

Niejednokrotnie zdarza się, że pomimo twojej czujności pies znajdzie dostęp do czekoladowego ciasta z kremem, czekoladowych lodów czy tabliczki czekolady. Najbardziej niebezpieczna czekolada dla psa to ta gorzka, a także słodycze z dużą zawartością czystego kakao. Mniejsze zagrożenie stanowi mleczna czekolada oraz ciastka z jej zawartością. Nie oznacza to jednak, że mleczna czekolada dla psa jest niegroźna! Po prostu istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że doprowadzi do silnego zatrucia. W czekoladzie białej nie ma co prawda kakao, ale zawiera ona bardzo dużo tłuszczu i cukru, co również niekorzystnie wpływa na organizm psa.

Czekolada dla psa – zacznij działać!

Kolejną istotną kwestią jest, kiedy doszło do zjedzenia czekolady. Jeżeli masz pewność, że od tego czasu nie upłynęła jeszcze godzina, próbuj sprowokować wymioty. W tym celu podaj psu do pyska wodę utlenioną w ilości 1 ml na kilogram masy ciała. Nie wolno jednak przekraczać dawki 50 ml. Jeżeli nie uda ci się wywołać wymiotów lub jest już na nie za późno, jak najszybciej udaj się do lekarza weterynarii. Teobromina jest związkiem, który trudno usuwa się z organizmu, dlatego leczenie zawsze dostosowane jest do stanu psa oraz do objawów, które wykazuje. 

Ile czekolady jest śmiertelne dla psa? 

czekolada dla psa tabliczka

Większość z nas zna przysłowie, które mówi o tym, że dawka czyni truciznę. Warto przy tym zaznaczyć, że czekolada dla psa jest szkodliwa w każdej formie, dlatego trzeba robić wszystko, aby nie miał szans jej zjeść. Mimo wszystko niektóre produkty mają w sobie więcej teobrominy niż inne i one co do zasady są dla psa bardziej niebezpieczne. 

Od Redakcji

Czekolada dla psa istnieje! Nie jest jednak prawdą, że nie zawiera w ogóle kakao. W produktach tego rodzaju znajduje się ok. 3% kakao. Zawartość teobrominy w 1 g kakao to ok. 1,8 mg. Oznacza to, że czekolada dla psa zawiera ok. 0,054 g teobrominy, nie jest więc groźna, jeśli podawana w zalecanej ilości. Czy warto ją podawać? Musisz zdecydować sam! Nadal zawiera sporo cukru, a i pies pewnie bardziej ucieszy się z naturalnego gryzaka…

Niebezpieczne przysmaki ze stołu

Pamiętaj, że w słodyczach dla ludzi oprócz czekolady znajdują się często inne niebezpieczne dla psa substancje, takie jak np. ksylitol, czyli popularny słodzik. Ukrywać się on może m.in. w ciastkach, cukierkach, a także napojach. Sól, ostre przyprawy i niektóre składniki potraw, jak cebula, czosnek, orzechy makadamia również nie powinny się znaleźć w diecie psa, choć czasem pachną dla niego kusząco i opiekun lub jego goście mają ochotę go nimi poczęstować. Podczas świąt czy imprez rodzinnych to ryzyko znacząco wzrasta z powodu zamieszania w domu.

Wspomniane składniki mogą wywoływać biegunki, niestrawność, wymioty czy zatrucia pokarmowe. Dlatego najlepiej będzie, jeśli w ogóle zrezygnujesz z częstowania swojego pupila produktami przeznaczonymi dla ludzi, a w zamian wybierzesz dla niego taką karmę i przysmaki, która będą odpowiednio zbilansowane i apetyczne.

Pies i czekolada – dawka śmiertelna

Bardzo często opiekunowie wychodzą z założenia, że jeden kawałek nie zaszkodzi, kiedy piesek tak ładnie prosi o to, co akurat mają w ręku. Jednak dawka teobrominy niebezpieczna dla życia psa wynosi od 100 do 300 mg na kg masy ciała. Ile teobrominy jest w słodkim przysmaku? Zależy to od rodzaju czekolady. W standardowej tabliczce mlecznej czekolady (100 g) jest jej od 150 do 220 mg, natomiast w przypadku gorzkiej czekolady to już od 450 do nawet 1600 (!) mg. Niezwykle niebezpieczne jest także kakao w proszku, w którego łyżce znajduje się nawet 400 mg toksycznego związku. 

Warto wiedzieć, że lekarze weterynarii podejmują działania lecznicze już w momencie, gdy pies spożyje ok. 20 mg teobrominy na kilogram masy ciała!

Rodzaj czekoladyZawartość teobrominy w 100 g
biała0,9 mg
mlecznaod 150 do 220 mg
gorzkaod ok. 450 mg

Szczególnie narażeni na silne zatrucie będą łakomi przedstawiciele mniejszych ras, ale nie należy ignorować niebezpieczeństwa również dla ras dużych, które potrafią wchłonąć więcej tego niebezpiecznego produktu.

pies i czekolada - dawka śmiertelna

Pies i czekolada to zdecydowanie złe połączenie! Teobromina nawet w małych ilościach może dokonywać spustoszenia w psim organizmie. Czekolada dla psa jest realnym zagrożeniem. Poważne zatrucia mogą skończyć się śmiercią pupila, dlatego wywołanie wymiotów jest często najskuteczniejszym sposobem pomocy zwierzęciu. Nie czujesz się na siłach, by zrobić to samodzielnie? Jak najszybciej udaj się do lecznicy. To ważne, by zareagować na czas!

Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.