Pies cockapoo jest przedstawicielem ras designerskich. Oznacza to, że rasa ta powstała w wyniku skrzyżowania dwóch innych, znanych i cenionych. W przypadku cockapoo są to cocker spaniel i pudel. Dla kogo taki pies okaże się najlepszym towarzyszem? 

Bilety do atrakcji turystycznych

Cockapoo – jak wygląda pies tej rasy? 

Cockapoo to pies średniej wielkości. Jego wysokość waha się od 25 do 38 cm, a waga nie przekracza 12 kg. Mocna sylwetka, dość duża głowa ozdobiona zadziorną czupryną – oto cechy charakterystyczne dla tej rasy. Cockapoo może się również pochwalić jedwabistą, lekko falowaną sierścią – jego najcenniejszą ozdobą. 

A co z umaszczeniem? Tu możliwości jest całkiem sporo. Cockapoo często ma sierść czarną lub kremową, ale częstym zjawiskiem są też psy o sierści srebrzystej lub marmurkowej. 

Cockapoo – pies pełen energii 

Cockapoo to pies wesoły i energiczny, który do twojego domu wniesie sporo radości. Rasa ta ceniona jest również za swą inteligencję oraz szybkość uczenia się. Świetnie dogaduje się z innymi psami, a szczenięta doskonale czują się w „psich przedszkolach”. Cockapoo lubi bliskość człowieka i zabawę, dzięki czemu dobrze sprawdza się jako towarzysz najmłodszych. Jest to pies łagodny i rodzinny, ciekawy świata i innych ludzi.

Żywiołowy cockapoo świetnie wyczuwa nastroje otoczenia. Choć sprawia wrażenie lekkoducha, jest psem obdarzonym bardzo dużą empatią. Odczuwasz smutek? Masz gorszy dzień? Cockapoo postara się zrobić wszystko, by pomóc ci przetrwać trudne chwile.

Zobacz też:
Plaża dla psów – jak zaplanować wycieczkę nad morze z psem?

Chętnie uczy się nowych rzeczy, choć w niektórych przypadkach w jego tresurę trzeba włożyć nieco więcej pracy. To „zasługa” genów cocker spaniela, który jest psem bardzo mądrym, a jednocześnie bardzo żywiołowym. Po spanielu cockapoo dziedziczy też słabą odporność na samotność. Zdecydowanie nie jest to zwierzę dla osoby samotnej, często przebywającej poza domem. 

Psy cockapoo i zdrowie

Energiczny i żywiołowy cockapoo żyje średnio 12–15 lat, często do samego końca zachowując dobrą formę. Nie lubi tracić czasu na choroby, co jednak nie oznacza, że nie dokuczają mu problemy ze zdrowiem. Do tych najczęstszych zaliczają się:

  • zaćma;
  • zanik siatkówki;
  • infekcje uszu;
  • alergie skórne;
  • problemy z rzepką. 

Poważnym problemem w przypadku tej rasy jest jej wielka miłość do jedzenia. Cockapoo to łakomczuch, a opiekun musi nad jego apetytem zachować kontrolę. Jeśli chcesz, by twój ulubieniec cieszył się dobrą formą, musisz maksymalnie zadbać o jego dietę. Dodatkowym wyzwaniem są problemy metaboliczne, które cockapoo może odziedziczyć po spanielu. I tu dieta staje się bardzo ważna, a błędy żywieniowe w takiej sytuacji mogą doprowadzić m.in. do anemii. 

ABC pielęgnacji, czyli jak dbać o cockapoo?

Cockapoo to rasa, w przypadku której pielęgnacja nie stanowi większego problemu. Podstawą jest troska o sierść, czyli regularne szczotkowanie. Musisz też pamiętać o przycinaniu sierści rosnącej w uszach pupila, gdyż zabieg ten w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji. Pamiętaj też o czyszczeniu oczu, które również wymagają ochrony. 

Hodowla cockapoo w pigułce

Psy cockapoo są coraz bardziej popularne, a to sprawia, że ich hodowli konsekwentnie przybywa. Choć związki kynologiczne nie uznają tej rasy, hodowcy cockapoo gromadzą się w klubach i zrzeszeniach. Ich cel jest jeden – promować wiedzę na temat tej hybrydy i wspierać hodowców cockapoo. 

Brak oficjalnych hodowli może ci utrudnić zakup tego psa. Musisz uważać na ogłoszenia, które pojawiają się na popularnych serwisach oraz sprawdzać opinie na ich temat. Rasa ta staje się modna, a to zachęca pseudohodowców do eksperymentowania. Nie brak i takich, którzy starają się możliwie jak najszybciej zarobić na chwilowym trendzie, rozmnażając psy na szeroką skalę, bez zapewnienia im odpowiednich warunków. 

Zobacz też:
Pekińczyk królewski – pies do towarzystwa i dumny przedstawiciel starej rasy psów

Co możesz zrobić, by nie trafić na pseudohodowlę? Skontaktować się z miłośnikami tych psów i za ich pośrednictwem dotrzeć do odpowiedzialnych hodowców. Choć w Polsce moda na cockapoo dopiero się zaczyna, na popularnych portalach społecznościowych już tworzą się grupy opiekunów psów tej rasy oraz ich sympatyków.

Cockapoo – cena szczeniaka

Ile kosztuje pies rasy cockapoo? Większość hodowców sprzedaje szczenięta za około 2 tysiące złotych, jednak możesz jednak znaleźć także droższe oferty. Cena uzależniona jest przecież od wielu czynników, m.in. wiedzy na temat przodków szczeniaka oraz opinii, jaką cieszy się jego hodowca. 

Historia rasy 

Kiedy pojawiła się pierwsza krzyżówka spaniela i pudla? Na to pytanie trudno dziś odpowiedzieć. Pewne jest tylko to, że już na przełomie lat 50. i 60. XX wieku zaczęto mówić o tej rasie. Pierwsze psy cockapoo pojawiły się w Stanach Zjednoczonych, gdzie od 1998 roku działa Amerykański Klub Cockapoo. Celem tej organizacji jest wspieranie hodowców oraz upowszechnianie wiedzy na temat tej rasy.

Cockapoo jest rasą bardzo popularną nie tylko w USA, ale i w Kanadzie. Urok tego wesołego psa docenili też Brytyjczycy. Powoli moda na mieszankę spaniela i pudla trafia też do Polski. 

Czy cockapoo to pies dla ciebie? 

Nie musisz mieć dużego domu, by cockapoo dobrze poczuł się pod twoim dachem. Pies ten świetnie odnajdzie się w domku z ogródkiem, ale także w mieszkaniu. Choć to pełen radości zwierzak, potrafi zachować ciszę i spokój. Pamiętaj jednak, że psy tej rasy są bardzo ciekawskie, zatem nic przed nimi nie ukryjesz.

Choć są to psy energiczne i aktywne, dość szybko przywiązują się do stylu życia swoich opiekunów. Lubisz spędzać czas w ogrodzie? Cockapoo dotrzyma ci towarzystwa. Wolisz długie spacery? Świetnie! Każda wyprawa do parku lub lasu będzie dla twojego pupila wspaniałą przygodą. 

Zobacz też:
Lamblia u psa – sprawdź, jakie daje objawy, jak wygląda leczenie i czy człowiek może zarazić się lambliami

Cockapoo nie znosi jednej rzeczy – samotności. Nie jest to pies dla osób zabieganych, które większość dnia spędzają poza domem. Samotność oznacza niepokój i złe samopoczucie, a częstym problemem wśród psów tej rasy jest też lęk separacyjny. Chcesz zostać opiekunem cockapoo? Musisz mieć czas i siłę na zabawy, spacery i pieszczoty. Cockapoo odwdzięczy ci się tak pięknie, jak tylko potrafi. 

Czy wiesz, że… 

Cockapoo dziedziczy cechy charakteru zarówno po spanielu, jak i po pudlu. Musisz zatem pamiętać, że na ostateczne usposobienie tego psa wpływa genetyka. Co cockapoo może odziedziczyć po spanielu, a co po pudlu? 

Niezwykła hybryda 

Po spanielu cockapoo może odziedziczyć przyjazne nastawienie do całego świata i radosny nastrój. Spaniele kochają zabawy ze swoimi opiekunami, są też psami inteligentnymi i bardzo towarzyskimi. A jakie cechy może przejęć od pudla? Inteligencję, czujność oraz dużą wrażliwość, dzięki której szybko odgadnie, w jakim jesteś nastroju.

Ponieważ cockapoo jest hybrydą, często pojawia się pod dość zabawnymi nazwami. Przedstawiciele tej rasy nazywani są spudlami. To żartobliwe określenie nie jest traktowane jako obraza, możesz się z nim zatem często spotkać nawet wśród miłośników psów cockapoo. 

O psie, który kochał fryzjera 

Cockapoo musi być regularnie szczotkowany, ale na szczęście rasa ta świetnie znosi zabiegi pielęgnacyjne. Najlepszym dowodem na to stał się Leo, pies Jennifer Fuchs. Zarówno on, jak i jego opiekunka zabiegi fryzjerskie traktują jako świetną zabawę. Jennifer z wyczesanej lub obciętej sierści psa układa obrazy i fotografuje je, z kolei Leo doczekał się swej galerii w mediach społecznościowych, dzięki czemu stał się najsłynniejszym przedstawicielem swojej rasy. 
Rasa psa cockapoo cieszy się coraz większą popularnością w Polsce. to psy o rozbrajającym wyglądzie, które zarażają swoją radością. Z racji tego, że świetnie wyczuwają nastroje swoich opiekunów, okazują się nie tylko dobrymi towarzyszami zabaw, ale i pocieszycielami.

Zobacz też:
Sealyham terrier – łowca lisów, wydr i borsuków