Cockapoo jest przedstawicielem ras designerskich. Oznacza to, że rasa ta powstała w wyniku skrzyżowania dwóch innych, znanych i cenionych. W tym przypadku są to cocker spaniel i pudel. Dla kogo takie zwierzę okaże się najlepszym towarzyszem?
Podstawowe informacje
👉 Rozmiar | wysokość w kłębie: od 25 do 38 cm; masa ciała: od 5,4 do 12 kg |
⭐ Szata | sierść: jedwabista, lekko falowana maść: każda dopuszczalna |
❤️ Długość życia | 12–15 lat |
🐶 Charakter | energiczny, wesoły, inteligentny, przyjazny |
Cockapoo – jak wygląda? Umaszczenie, sierść i sylwetka

Cockapoo jest średniej wielkości. Jego wysokość waha się od 25 do 38 cm, a waga nie przekracza 12 kg. Mocna sylwetka, dość duża głowa ozdobiona zadziorną czupryną – oto cechy charakterystyczne dla tej rasy. Może się również pochwalić jedwabistą, lekko falowaną sierścią – jego najcenniejszą ozdobą.
A co z umaszczeniem? Tu możliwości jest całkiem sporo. Często ma umaszczenie czarne lub kremowe, ale częstym zjawiskiem są też czworonogi srebrzyste lub marmurkowe.
Cockapoo – ponadprzeciętnie energiczny pies rodzinny
Cockapoo to wesoły i energiczny czworonóg , który wniesie sporo radości do twojego domu. Rasa ta, będąca mieszanką pudla i cocker spaniela ceniona jest również za swą inteligencję oraz szybkość uczenia się. Świetnie dogaduje się z innymi czworonogami, a szczenięta doskonale czują się w „psich przedszkolach”.
Lubi bliskość człowieka i zabawę, dzięki czemu dobrze sprawdza się jako towarzysz najmłodszych i będzie świetnym wyborem dla rodzin z dziećmi. Jest łagodny i rodzinny, ciekawy świata i innych ludzi.
Żywiołowy cockapoo świetnie wyczuwa nastroje otoczenia. Choć sprawia wrażenie lekkoducha, jest zwierzęciem obdarzonym bardzo dużą empatią. Odczuwasz smutek? Masz gorszy dzień? To zwierze postara się zrobić wszystko, by pomóc ci przetrwać trudne chwile.
Chętnie uczy się nowych rzeczy, choć w niektórych przypadkach w jego tresurę trzeba włożyć nieco więcej pracy. To „zasługa” genów cocker spaniela, który jest zwierzęciem bardzo mądrym, a jednocześnie bardzo żywiołowym. Po spanielu dziedziczy też słabą odporność na samotność. Zdecydowanie nie jest to zwierzę dla osoby samotnej, często przebywającej poza domem.
Psy cockapoo i zdrowie
Energiczny i żywiołowy cockapoo żyje średnio 12–15 lat, często do samego końca zachowując dobrą formę. Nie lubi tracić czasu na choroby, co jednak nie oznacza, że nie dokuczają mu problemy ze zdrowiem. Do tych najczęstszych zaliczają się:
- zaćma;
- zanik siatkówki;
- infekcje uszu;
- alergie skórne;
- problemy z rzepką.
Poważnym problemem w przypadku tej rasy jest jej wielka miłość do jedzenia. To łakomczuch, a opiekun musi nad jego apetytem zachować kontrolę. Jeśli chcesz, by twój ulubieniec cieszył się dobrą formą, musisz maksymalnie zadbać o jego dietę.
Dodatkowym wyzwaniem są problemy metaboliczne, które cockapoo może odziedziczyć po spanielu. I tu dieta staje się bardzo ważna, a błędy żywieniowe w takiej sytuacji mogą doprowadzić m.in. do anemii.
ABC pielęgnacji, czyli jak dbać o cockapoo?
Pielęgnacja w przypadku tej rasy nie stanowi większego problemu. Podstawą jest troska o włosie, czyli regularne szczotkowanie. Musisz też pamiętać o przycinaniu sierści rosnącej w uszach pupila, gdyż zabieg ten w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji. Pamiętaj też o czyszczeniu oczu, które również wymagają ochrony.
Hodowla cockapoo w pigułce

Cockapoo, nazywane również cockerpoo, są coraz bardziej popularne, a to sprawia, że ich hodowli konsekwentnie przybywa. Choć związki kynologiczne nie uznają tej rasy, hodowcy cockapoo gromadzą się w klubach i zrzeszeniach. Ich cel jest jeden – promować wiedzę na temat tej hybrydy i wspierać rozwój tej rasy.
Brak oficjalnych kanałów może ci utrudnić zakup tego zwierzęcia. Musisz uważać na ogłoszenia, które pojawiają się na popularnych serwisach oraz sprawdzać opinie na ich temat.
Rasa cockapoo ta staje się modna, a to zachęca pseudohodowców do eksperymentowania. Nie brak i takich, którzy starają się możliwie jak najszybciej zarobić na chwilowym trendzie, rozmnażając te zwierzęta na szeroką skalę, bez zapewnienia im odpowiednich warunków.
Co możesz zrobić, by nie trafić na pseudohodowlę? Skontaktować się z miłośnikami tych zwierząt i za ich pośrednictwem dotrzeć do odpowiedzialnych hodowców. Choć u nas moda na nie dopiero się zaczyna, na popularnych portalach społecznościowych już tworzą się grupy opiekunów czworonogów tej rasy oraz ich sympatyków.
Cockapoo – cena szczeniaka
Ile kosztuje pies rasy cockapoo? Najczęściej sprzedaje się szczenięta za około 2 tysiące złotych, jednak możesz jednak znaleźć także droższe oferty. Cena uzależniona jest przecież od wielu czynników, m.in. wiedzy na temat przodków szczeniaka oraz opinii, jaką cieszy się jego osoba sprzedająca.
Historia rasy
Kiedy pojawiła się pierwsza krzyżówka? Na to pytanie trudno dziś odpowiedzieć. Pewne jest tylko to, że już na przełomie lat 50. i 60. XX wieku zaczęto mówić o tej rasie. Cockapoo pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, gdzie od 1998 roku działa Amerykański Klub Cockapoo. Celem tej organizacji jest wspieranie hodowców oraz upowszechnianie wiedzy na temat tej rasy.
Jest to rasa bardzo popularną nie tylko w USA, ale i w Kanadzie. Urok tego wesołka docenili też Brytyjczycy. Powoli moda na tę mieszankę trafia też do Polski. Pamiętaj jednak, że światowe organizacje kynologiczne nie uznają oficjalnie wzorca tej rasy.
Czy cockerpoo to zwierzę dla ciebie?

Nie musisz mieć dużego domu, by ten czworonóg dobrze poczuł się pod twoim dachem. Świetnie odnajdzie się on w domku z ogródkiem, ale także w mieszkaniu. Choć to pełen radości zwierzak, potrafi zachować ciszę i spokój. Pamiętaj jednak, że zwierzęta tej rasy są bardzo ciekawskie, zatem nic przed nimi nie ukryjesz.
Choć są to zwierzęta energiczne i aktywne, dość szybko przywiązują się do stylu życia swoich opiekunów. Uwielbiasz spędzać czas w ogrodzie? Zwierzę dotrzyma ci towarzystwa. Wolisz długie spacery? Świetnie! Każda wyprawa do parku lub lasu będzie dla twojego pupila wspaniałą przygodą.
Nie znosi jednej rzeczy – samotności. Nie nadaje się dla osób zabieganych, które większość dnia spędzają poza domem. Samotność oznacza niepokój i złe samopoczucie, a częstym problemem wśród psów tej rasy jest też lęk separacyjny.
Chcesz zostać opiekunem cockapoo? Musisz mieć czas i siłę na zabawy, spacery i pieszczoty. Pudlo-spaniel odwdzięczy ci się tak pięknie, jak tylko potrafi.
Czy wiesz, że…
Cockapoo dziedziczy cechy charakteru zarówno po spanielu, jak i po pudlu. Musisz zatem pamiętać, że na jego ostateczne usposobienie wpływa genetyka. Co może odziedziczyć po spanielu, a co po pudlu?
Niezwykła hybryda

Po spanielu cockapoo może odziedziczyć przyjazne nastawienie do całego świata i radosny nastrój. Spaniele kochają zabawy ze swoimi opiekunami, są też inteligentne i bardzo towarzyskie. A jakie cechy może przejąć z drugiej strony swojej linii genetycznej? Inteligencję, czujność oraz dużą wrażliwość, dzięki której szybko odgadnie, w jakim jesteś nastroju.
Ponieważ jest hybrydą, często pojawia się pod dość zabawnymi nazwami. Przedstawiciele tej rasy nazywani są spudlami. To żartobliwe określenie nie jest traktowane jako obraza, możesz się z nim zatem często spotkać nawet wśród miłośników cockapoo.
O psie, który kochał fryzjera
Spudel musi być regularnie szczotkowany, ale na szczęście rasa ta świetnie znosi zabiegi pielęgnacyjne. Najlepszym dowodem na to stał się Leo, pupil Jennifer Fuchs, miłośnika psów.
Zarówno on, jak i jego opiekunka zabiegi fryzjerskie traktują jako świetną zabawę. Jennifer z wyczesanej lub obciętej sierści układa obrazy i fotografuje je, z kolei Leo doczekał się swej galerii w mediach społecznościowych, dzięki czemu stał się najsłynniejszym przedstawicielem swojej rasy.
Rasa psa cockapoo cieszy się coraz większą popularnością w Polsce. Nie tylko cechują się rozbrajającym wyglądzie, które zarażają swoją radością. Z racji tego, że świetnie wyczuwają nastroje swoich opiekunów, okazują się nie tylko dobrymi towarzyszami zabaw, ale i pocieszycielami.
Popularne imiona dla psa rasy cockapoo
Popularne imiona dla psa rasy cockapoo to:
- Luna;
- Lola;
- Maks;
- Bruno;
- Nela.
Najczęściej zadawane pytania
Ile kosztuje cockapoo?
Szczenięta tej rasy kosztują zwykle powyżej 2500 zł.
Czy cockapoo trzeba strzyc?
To zależy w dużej mierze od tego, z którego z przodków pies odziedziczył więcej cech. Cockapoo z sierścią cocker spaniela zwykle nie wymagają strzyżenia, a te z okrywą typową dla pudla – już tak. Obie odmiany trzeba regularnie czesać.
Ile ruchu potrzebuje cockapoo?
To pies aktywny, aczkolwiek nie nadmiernie. Potrzebuje regularnych spacerów i aktywności, a także zajęcia dla umysłu. Odpowiednio wychowany, będzie jednak spokojny w domu.
Dodaj komentarz