Niespodziewana choroba czy złamana noga może utrudniać zakupy, ogranicza do minimum życie towarzyskie i uniemożliwia opiekę nad psem, zwłaszcza spacery czy wyjście do weterynarza. Niemożność wyjścia z domu dotyczy też nieraz młodych mam lub mocno schorowanych osób, których stan się pogarsza. Powstaje wówczas pytanie – co z psem? W czasie choroby opiekuna czy w innej trudnej sytuacji pies też powinien mieć spacery… Czytaj dalej, jak je zapewnić!

Dlaczego spacery są ważne?

Psy na spacerach nie tylko załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne. Pies jest zwierzęciem aktywnym, które potrzebuje ruchu i zajęcia do utrzymania dobrej kondycji oraz równowagi psychicznej. Pupil zamknięty w czterech ścianach ją traci, może stać się lękowy lub wręcz agresywny ze strachu. Zdarzają się w życiu jednak nieprzewidziane wydarzenia, przez które nie możesz zabrać psa na dwór. Co zrobić z psem w czasie choroby lub po złamaniu przez opiekuna nogi? Oto jest pytanie!

Dlaczego spacery są ważne?

Czy można wychodzić z psem, gdy jest się chorym?

Pies wymaga spacerów każdego dnia. Tylko wtedy będzie mógł spełniać swoje potrzeby – ruszać się, biegać, węszyć i mieć kontakt z innymi psami. Sytuacja jednak komplikuje się podczas choroby. O ile dopadło cię przeziębienie i nie jesteś bardzo osłabiony, możesz wyprowadzić psa na krótki spacer. Pamiętaj, żeby ciepło się ubrać! Dłuższe spacery podczas choroby zdecydowanie zleć innym domownikom lub poszukaj petsittera. Jeżeli masz grypę lub inną chorobę zakaźną o cięższym przebiegu, zdecydowanie zostań w domu i nie wychodź w ogóle. Zdrowie twoje i innych jest ważne!

Co z psem w czasie choroby, jeśli mieszkasz w bloku?

Jeśli posiadasz chociaż niewielką, ogrodzoną działkę wokół domu, problem nie jest aż tak duży. To nie zastąpi spacerów, ale przynajmniej pozwoli psu na załatwienie swoich potrzeb i pobieganie po ogródku. Mieszkańcy bloków nie mają tyle szczęścia, a pies musi być wyprowadzany naprawdę regularnie. Pytanie, co z psem w czasie choroby, z gipsem lub po poważnej operacji, jest bardzo istotne.

Co z psem na kwarantannie w bloku?

Co zrobić z psem w czasie choroby, po operacji itd.?

Jak zapewnić psu spacery, kiedy sam nie możesz ruszyć się z domu? Możesz rozważyć:

  • pomoc rodziny;
  • zatrudnienie osoby wyprowadzającej psy;
  • oddanie psa na trudny okres do hotelu dla psów;
  • naukę kuwetowania w przypadku bardzo małych piesków.

Rozwiązań jest kilka, każde z nich ma swoje wady i zalety. Warto je znać, by wiedzieć najlepiej, co zrobić. Z psem w czasie choroby nie musi być wcale tak ciężko! 

Co z psem w czasie choroby? Pomoc rodziny

Możesz poprosić o pomoc kogoś z rodziny. Dobrze, by była to osoba, która zna twojego psa i sobie z nim poradzi. W grę wchodzi zarówno oddanie zwierzaka na czas przebywania w łóżku, jak i regularne zabieranie psa na dwór przez brata lub mamę. W rodzinie raczej nietrudno o kogoś, komu ufamy. Jest to również niedrogie rozwiązanie. Problem pojawia się, kiedy w rodzinie nie znajdzie się nikt chętny do pomocy i jednocześnie mający czas na przyjazdy kilka razy dziennie. Jeśli jednak masz taką osobę, nie musisz się martwić, co zrobić z psem w czasie choroby.

Co z psem w czasie choroby? Petsitter

Petsitter to młody zawód, który często wybierają osoby kochające zwierzęta. Powierzenie pupila wyprowadzaczowi jest dobrym pomysłem, ale opiekuna dla psa wybieraj mądrze! Czy zależy ci tylko na spacerach, czy chcesz oddać psa pod opiekę, powinna to być dorosła osoba, która poważnie traktuje swoje zadanie i ma pojęcie o kynologii. 

Nie decyduj się na niepełnoletniego wyprowadzacza dlatego, że jest dużo tańszy! Petsitter musi umieć zapobiec niebezpiecznym sytuacjom. Młodziutki opiekun może temu nie podołać i w razie nieprzewidzianych okoliczności nie wiedzieć, co zrobić z psem. W czasie choroby także odpowiadasz za swojego pupila!

Co z psem na kwarantannie? Petsitter

Co z psem w czasie choroby? Hotel dla psów

W Polsce powstaje coraz więcej hoteli dla psów i coraz częściej właściciele decydują się powierzyć im swoich milusińskich. Decydując, co z psem w czasie choroby, zwłaszcza nagłej, a jednocześnie zapowiadającej się na długotrwałą, niektórzy wybierają właśnie umieszczenie go w hotelu. Nie jest to na pewno rozwiązanie najtańsze, ale jeśli nie masz widoków na inną pomoc, z pewnością warto wziąć je pod uwagę. 

Podobnie jak w przypadku petsittera, musisz zwrócić uwagę na to, kto miałby zajmować się twoim psem. Kompetentny i przyjaźnie traktujący psiaki personel to podstawa! Zwróć uwagę na warunki i liczbę psów przypadającą na jednego opiekuna, dowiedz się, czy wymagane są szczepienia (lepiej uciekaj, jeśli nie są!) oraz czy psy mają do siebie dostęp i na jakich zasadach.

Kuweta na balkonie…?

Gorzej, gdy pieniędzy brak, a wśród rodziny nie ma na kogo liczyć. Niektórzy właściciele mikropiesków, nie mając co zrobić z psem w czasie choroby, uczą je korzystania z kuwety. Mowa o rasach takich jak chihuahua czy yorkshire terrier, których waga nie przekracza 5 kilogramów. Niestety część z ich opiekunów zaniedbuje później spacery. Duży błąd! Miniaturki to wciąż psy z krwi i kości: wymagają spacerów i socjalizacji tak samo, jak większe rasy! W nauce korzystania z kuwety nie ma niczego złego. Nawet po wyzdrowieniu opiekuna może to być wyjście awaryjne, ale nigdy nie zaniedbuj spacerów ze swoim psem.

Co z psem w czasie choroby? Lokalna pomoc

Nie każdego stać na hotel lub petsittera, z rodziną różnie bywa, nie każdy chce, by jego pies załatwiał się w mieszkaniu lub na balkonie. Podczas pandemii COVID-19 każdego dnia ktoś stawał przed dylematem, co z psem na kwarantannie zrobić i jak zorganizować mu spacery. Powstawały specjalne, lokalne grupy, gdzie opiekunowie psów zgłaszali się na ochotnika do pomocy przy wyprowadzaniu psów, których właściciele musieli być izolowani. Czasem do dziś taką pomoc można uzyskać za darmo. Pamiętaj jednak, że zasady bezpieczeństwa są tu podobne, jak w przypadku petsittera: uważaj, komu powierzasz psa!

Pobyt w szpitalu

Kłopotliwą sytuacją w opiekowaniu się psem jest także skierowanie do szpitala czy sanatorium. Powinieneś zorganizować psu opiekę na cały okres twojej niedyspozycji. Czasem nie da się określić dokładnie, ile dni zajmie rekonwalescencja. Powinieneś mieć stały kontakt z tymczasowym opiekunem psiaka i na bieżąco przekazywać niezbędne informacje. Pamiętaj, by w momencie ustalania warunków opieki poinformować tę osobę, że nie wiesz dokładnie, kiedy znów będziesz mógł przejąć wszystkie obowiązki związane z opieką nad psem!

Co z psem w razie wypadku właściciela?

Wypadki chodzą po ludziach i niestety nie można ich przewidzieć. Jeśli mieszka z tobą rodzina, która podejmie się opieki, twój pies jest prawdziwym szczęściarzem. Wielu właścicieli nie ma jednak w takich chwilach na kogo liczyć. Zadbaj o bezpieczeństwo psa w razie nagłego nieszczęścia. Noś w portfelu informację o swoim zwierzaku oraz danych kontaktowych osób, którym można powierzyć opiekę nad nim, gdybyś miał wypadek i był nieprzytomny. Powinieneś także numer do takiej osoby mieć zapisany w telefonie.

Konieczność pozostawania w domu, bez możliwości opuszczania go, niezależnie od jej przyczyny, jest bardzo trudnym czasem. Warto zadbać o komfort psiaka w tym ciężkim okresie. Szukaj pomocy, gdy jej potrzebujesz, ale miej zawsze na względzie także dobro swojego czworonożnego przyjaciela.

Archiwum: listopad 2022
Photo of author

Justyna Koczorowska

Pasjonatka kynologii, miłośniczka i hodowca szczurów, o których uwielbia pisać. Dom dzieli z ponad dwudziestką ogonów, gończym polskim i dwoma owczarkami nizinnymi. Lubi pracę z psem, wystawy, naukę i podróże palcem po mapie.