Zakup konia to poważna decyzja, która wiąże się również z dużymi wydatkami. Tymczasem dzierżawa konia jest wygodna i ekonomiczna, ale ma też pewne minusy. Dowiedz się, co to znaczy dzierżawić konia i przekonaj się, czy jest to odpowiednia opcja dla ciebie.

Co to znaczy dzierżawić konia? Jakie są zasady dzierżawy?

Dzierżawa konia to inaczej mówiąc długoterminowy wynajem konia. Jest to umowa między dwoma osobami, w której określono warunki spędzania czasu ze zwierzęciem. Obejmuje takie uzgodnienia jak to, ile czasu dzierżawca może spędzać z koniem, jakie ma wobec niego obowiązki i w jaki sposób może korzystać ze zwierzęcia, a także comiesięczne koszty dzierżawy. Ustalenia dotyczą na przykład tego, czy przejażdżki muszą się odbywać pod okiem właściciela i czy dzierżawca może wykorzystywać konia do zawodów. 

Dlaczego warto sporządzić umowę dzierżawy konia?

Im dokładniejsza jest umowa między właścicielem zwierzęcia a dzierżawcą, tym łatwiejsza będzie późniejsza współpraca. Poza tym skrupulatnie sporządzona umowa zmniejsza ryzyko nieporozumień, jakie mogłyby się pojawić w czasie jej trwania

Istnieją dwa rodzaje dzierżawy – całkowita lub współdzierżawa. Dzierżawa całkowita zwykle oznacza konieczność opłacania wszelkich kosztów związanych z posiadaniem konia, ale za to umożliwia częste korzystanie z wierzchowca. Natomiast w przypadku współdzierżawy koszty będą mniejsze, ale również ilość godzin spędzanych z koniem. Poza tym w takim wypadku właściciel może dzielić się koniem z więcej niż jednym dzierżawcą.

Dlaczego właściciele dzierżawią swoje konie?

Być może zastanawiasz się, co skłania właścicieli wierzchowców do tego, aby je dzierżawić. Powodów może być kilka. Oto najczęstsze z nich:

  • właściciel chce zmniejszyć koszty posiadania zwierzęcia;
  • właściciel nie ma dużo czasu na jazdę konną, a chce, żeby zwierzę miało możliwość regularnych ćwiczeń;
  • właściciel chce, żeby jego konie miały opiekę, podczas gdy go nie ma, bo na przykład często wyjeżdża;
  • właściciel ma dużo koni i nie jest w stanie samodzielnie się wszystkimi należycie zaopiekować.

Zalety dzierżawy konia

Dzięki temu, że dzierżawisz konia, możesz z nim spędzać czas i się nim opiekować. Takie zajęcia, jak karmienie, wspólne spacery czy mycie i czesanie konia, sprzyjają budowaniu więzi. Jeśli lubisz jeździć konno, to z pewnością lepsze będą dla ciebie przejażdżki na własnym zwierzęciu. Dzierżawa jest wygodniejszym rozwiązaniem niż zakup konia, bo dzielisz się z drugą osobą kosztami utrzymania i czasochłonną opieką nad koniem. 

Wady dzierżawy konia

Jeśli zależy ci na bliskiej relacji ze swoim koniem, to może ci nie odpowiadać to, że ma on też innego właściciela, z którym przebywa sporo czasu. Poza tym w przypadku dzierżawy trzeba ustalić z właścicielem, w jakich dniach czy godzinach można korzystać z wierzchowca. Taki koń nie jest twój. Ważne jest również czy hodowca jest osobą, z którą dobrze się współpracuje i należycie dba o zwierzę.

Jakie obowiązki ma dzierżawca konia?

Jeśli dzierżawisz konia, musisz zadbać o jego zdrowie i pielęgnację. Niezbędne są wizyty u kowala, stomatologa oraz zapewnienie wymaganych szczepień i przeprowadzanie odrobaczania.

Wiesz już, co to znaczy dzierżawić konia oraz jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania. Mamy nadzieję, że dzięki tym informacjom łatwiej będzie ci podjąć decyzję co do zakupu lub dzierżawy wymarzonego wierzchowca.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.