Sarny to dzikie zwierzęta z rodziny jeleniowatych. Bardzo często można natknąć się na ich spore grupki w polach i ogrodach, nieopodal lasów. Wiele osób, które widzą je na własne oczy, zapewne zastanawia się, co jedzą sarny zimą i o innych porach roku.

Czy bliżej ludzkich siedzib jest pożywienie, które wyjątkowo je przyciąga? Jeżeli ty także chcesz wiedzieć, na czym opiera się dieta saren i czy ludziom wolno dokarmiać te zwierzęta, zapoznaj się z naszym tekstem!

Tryb życia saren

Sarny (Capreolus) w Polsce występują najliczniej na Pomorzu i Dolnym Śląsku. Zwierzęta zamieszkują gęsto zalesione tereny, choć zdarza się im podchodzić dość blisko ludzkich siedzib.

Są zwierzętami żyjącymi w stadach. Określony teren zamieszkiwany jest przez dobrze znające się towarzystwo kilku osobników. Sarny prowadzą osiadły tryb życia, choć w okresie zimowym zdarza się im odbywać dość długie wędrówki. Pożywienie jest wówczas słabiej dostępne, a zwierzaki muszą poświęcić więcej czasu i energii na jego poszukiwanie.

Co jedzą sarny przez większość roku?

Co jedzą sarny? To zwierzęta roślinożerne, a ich dieta różni się w zależności od pory roku i dostępności poszczególnych gatunków roślin. Na ich jadłospis składają się zarówno elementy drzew i krzewów, jak i liczne trawy, grzyby, porosty.

Dieta saren podczas cieplejszych pór roku

Wiosną i latem sarny odżywiają się głównie trawami i roślinami zielonymi. Nie gardzą także liśćmi drzew i krzewów. Zwierzęta uwielbiają również owoce. Jedzą zarówno znalezione w lasach, jak i te, które zdarza im się „ukraść” z ogródków. Najczęściej są to:

  • borówki;
  • maliny;
  • jagody. 

Co jeszcze jedzą? Sarny, jak wspomnieliśmy, lubią także próbować niektórych grzybów. To ważny element ich diety w miesiącach jesiennych, kiedy rośliny zaczynają obumierać.

Co jedzą sarny zimą?

Zima bywa trudnym okresem dla wielu zwierząt. Nie inaczej jest w przypadku saren, które muszą wówczas znacząco zmieniać swoje nawyki żywieniowe. Co jedzą sarny zimą, podczas mrozów? Podstawą ich diety są pędy i łodygi roślin, które udaje im się odkopać spod śniegu. Te dzikie zwierzęta są niezwykle zaradne, jeśli chodzi o wyszukiwanie smakołyków w porze głodu.

Sarny poszukujące pożywienia potrafią przedostawać się przez bardzo duże zaspy. Mogą nawet dokopać się do gołej ziemi, byle tylko znaleźć coś do jedzenia. Nie pogardzą także krzewami i paprociami. Niestety zdarza się, że zgłodniałe sarny niszczą młode drzewka i obgryzają zboża ozime na polach. Radzą sobie, jak mogą, a jeśli ludzie chcą utrzymać je z dala od swoich upraw, muszą wesprzeć sarny inaczej. Zobaczmy, co jedzą sarny zimą, gdy są dokarmiane.

Czy w Polsce można dokarmiać sarny?

Wiele osób chce wspomóc dzikie zwierzęta w czasie szczególnie mroźnych zim i zastanawia się, czy może dostarczać im dodatkowe pożywienie. Najczęściej to myśliwi tworzą leśne paśniki i regularnie je uzupełniają. Jakie są zasady w przypadku saren? Przede wszystkim ich dokarmianie musi się odbywać w porozumieniu z leśniczym lub kołem łowieckim.

Podczas dokarmiania zwierząt należy pamiętać, że oferowane posiłki nie powinny się nazbyt różnić od tego, co sarny jedzą w naturze. Kluczem jest odpowiednia selekcja roślin. W paśnikach w polskich lasach najczęściej znajduje się siano, ale nie tylko. Specjalnie dobrane rośliny pomagają sarnom przetrwać szczególnie mroźne zimy. Co jedzą sarny zimą? Pokarm dzielimy na:

  • suchy (wspomniane siano, słoma i suszone pędy roślin liściastych);
  • soczysty (marchew, buraki, ziemniaki, kapusta i kiszonki);
  • treściwy (kasztany, żołędzie, ziarna zbóż i bukiew).

Ostatnia zasada stanowi, że sarny trzeba dokarmiać systematycznie, w stałych miejscach, ale wyłącznie w czasie surowej zimy. Kiedy pogoda jest łagodna i zwierzęta mogą wykarmić się same, nie należy uzależniać ich od pomocy człowieka.

Czy możesz dokarmiać sarny samodzielnie?

Skoro wiesz, co jedzą sarny zimą i nie tylko, możesz mieć ochotę dać im coś, czymś się posilą, ale nie powinieneś samemu decydować się na dokarmianie saren. Tylko osoby mające odpowiednią wiedzę i doświadczenie mogą dobrać posiłki tak, aby zaspokajały głód oraz zapotrzebowanie zwierząt na konkretne składniki odżywcze. Jeżeli mimo to chcesz pomóc w podczas dokarmiania saren, zasięgnij potrzebnych informacji w wybranym leśnictwie.

To, co jedzą sarny, możesz teoretycznie znaleźć lesie, na łące lub w ogrodzie. Pamiętaj jednak, że te zwierzęta muszą zyskać wystarczająco dużo energii (szczególnie zimą). Dokarmianie ich na własną rękę nie jest najlepszym pomysłem, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś i nie wiesz, ile pokarmu potrzebują.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)