Sarny to dzikie zwierzęta z rodziny jeleniowatych. Bardzo często można natknąć się na ich spore grupki w polach i ogrodach, nieopodal lasów. Wiele osób, które widzą je na własne oczy, zapewne zastanawia się, co jedzą sarny. Czy bliżej ludzkich siedzib jest pożywienie, które wyjątkowo je przyciąga? Jeżeli ty także chcesz wiedzieć, na czym opiera się dieta saren i czy ludziom wolno dokarmiać te zwierzęta, zapoznaj się z naszym tekstem!

Tryb życia saren

Sarny (Capreolus) w Polsce występują najliczniej na Pomorzu i Dolnym Śląsku. Zwierzęta zamieszkują gęsto zalesione tereny, choć zdarza się im podchodzić dość blisko ludzkich siedzib.

Są zwierzętami żyjącymi w stadach. Określony teren zamieszkiwany jest przez dobrze znające się towarzystwo kilku osobników. Sarny prowadzą osiadły tryb życia, choć w okresie zimowym zdarza się im odbywać dość długie wędrówki. Pożywienie jest wówczas słabiej dostępne, a zwierzaki muszą poświęcić więcej czasu i energii na jego poszukiwanie.

Co jedzą sarny?

Co jedzą sarny? To zwierzęta roślinożerne, a ich dieta różni się w zależności od pory roku i dostępności poszczególnych gatunków roślin. Na ich jadłospis składają się zarówno elementy drzew i krzewów, jak i liczne trawy, grzyby, porosty.

Dieta saren podczas cieplejszych pór roku

Wiosną i latem sarny odżywiają się głównie trawami i roślinami zielonymi. Nie gardzą także liśćmi drzew i krzewów. Zwierzęta uwielbiają również owoce. Jedzą zarówno znalezione w lasach, jak i te, które zdarza im się „ukraść” z ogródków. Najczęściej są to:

  • borówki;
  • maliny;
  • jagody. 

Co jeszcze jedzą? Sarny, jak wspomnieliśmy, lubią także próbować niektórych grzybów.

Kliknij!
Co jedzą alpaki? Dowiedz się, co lubią najbardziej!

Co jedzą sarny zimą?

Zima bywa trudnym okresem dla wielu zwierząt. Nie inaczej jest w przypadku saren, które muszą wówczas znacząco zmieniać swoje nawyki żywieniowe. Co jedzą sarny podczas mrozów? Podstawą ich diety są pędy i łodygi roślin, które udaje im się odkopać spod śniegu. Sarny poszukujące pożywienia potrafią przedostawać się przez bardzo duże zaspy. Mogą nawet dokopać się do gołej ziemi, byle tylko znaleźć coś do jedzenia. Nie pogardzą także krzewami i paprociami.

Czy w Polsce można dokarmiać sarny?

Wiele osób chce wspomóc dzikie zwierzęta w czasie szczególnie mroźnych zim i zastanawia się, czy może dostarczać im dodatkowe pożywienie. Jakie są zasady w przypadku saren?

Podczas dokarmiania zwierząt należy pamiętać, że oferowane posiłki nie powinny się nazbyt różnić od tego, co sarny jedzą w naturze. Kluczem jest odpowiednia selekcja roślin. W wielu polskich lasach możesz znaleźć paśniki, które zimą wypełniane są przez leśniczych. Znajduje się wśród nich siano, a specjalnie dobrane rośliny pomagają sarnom przetrwać szczególnie mroźne zimy.

Czy możesz dokarmiać sarny samodzielnie?

Skoro wiesz, co jedzą sarny, możesz mieć ochotę dać im coś, czymś się posilą, ale nie powinieneś samemu decydować się na dokarmianie saren. Tylko osoby mające odpowiednią wiedzę i doświadczenie mogą dobrać posiłki tak, aby zaspokajały głód oraz zapotrzebowanie zwierząt na konkretne składniki odżywcze. Jeżeli mimo to chcesz pomóc w podczas dokarmiania saren, zasięgnij potrzebnych informacji w wybranym leśnictwie.

To, co jedzą sarny, możesz teoretycznie znaleźć lesie, na łące lub w ogrodzie. Pamiętaj jednak, że te zwierzęta muszą zyskać wystarczająco dużo energii (szczególnie zimą). Dokarmianie ich na własną rękę nie jest najlepszym pomysłem, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś i nie wiesz, ile pokarmu potrzebują.

Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)