Patyczaki to owady z rzędu straszyków. Swoją nazwę zawdzięczają specyficznemu wyglądowi, który upodabnia je właśnie do patyków lub gałązek. Nie są może zbyt popularne, ale zdobywają coraz szersze grono wielbicieli. Wiele osób ceni niewielkie wymagania patyczaków i ich niecodzienny wygląd. Jeżeli zastanawiasz się nad hodowlą tych owadów, musisz wiedzieć, co jedzą patyczaki. Jadłospis będziesz mógł przygotować bez większego problemu, jeśli przeczytasz nasz artykuł!

Co jedzą patyczaki w naturze?

co jedzą patyczaki - w naturze

Patyczaki to zwierzęta żywiące się wyłącznie składnikami roślinnymi. W środowisku naturalnym dość łatwo dostosowują się do panujących warunków, ale większość z nich potrzebuje stałego dostępu do zielonych roślin. Jeden z gatunków owada, patyczak peruwiański, żyje w towarzystwie eukaliptusów. Liście drzewa, w którym się chroni, to jednocześnie jego główny pokarm.

Oczywiście, w Polsce próżno szukać liści eukaliptusa. Na szczęście, w przypadku gatunków hodowanych w naszym kraju dieta nie jest skomplikowana. Co jedzą patyczaki?

Co jedzą patyczaki hodowane w domu?

Większość owadów hodowanych w domu to patyczaki indyjskie i rogate. Te gatunki są popularne przede wszystkim ze względu na nieskomplikowaną dietę. Inne patyczaki potrafią być o wiele bardziej wybredne.

Nie oznacza to oczywiście, że owadom można podawać jakiekolwiek posiłki. Chociaż patyczaki nie żyją zbyt długo, to odpowiedzialny hodowca powinien dbać o ich dobrostan. O czym zatem warto pamiętać podczas układania jadłospisu patyczaków? Oto kilka zasad.

Przygotowanie roślin

Zastanawiasz się, co jedzą patyczaki najchętniej i jakie rośliny im nie zaszkodzą? Stawiaj przede wszystkim na te pochodzące z ekologicznych upraw. Nie są bowiem spryskiwane pestycydami, których nawet niewielkie ilości mogłyby poważnie zaszkodzić owadom.

Zobacz także:  ASPCA – Amerykańskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt. Poznaj organizacje chroniącą zwierzaki w USA!

Zanim przygotujesz posiłek dla owada, rośliny musisz dokładnie umyć i wysuszyć.

Co jedzą patyczaki? Sprawdź, jakie rośliny wybrać!

Patyczaki jedzą niemal wyłącznie liście i pędy roślin. Do szczególnie lubianych przez nie smakołyków należą liście:

  • malin;
  • dębu;
  • wiśni;
  • róży;
  • melisy;
  • jeżyn;
  • truskawek.

Zadbaj o zapasy

co jedzą patyczaki - zapasy

Wydaje się, że to, co jedzą patyczaki, możesz mieć pod ręką. Czy na pewno? O ile zdobycie powyższych roślin w okresie letnim nie jest trudne, o tyle jesienią i zimą może być znacznie bardziej skomplikowane.

Wiele hodowców patyczaków radzi, aby zasadzić niektóre z powyższych roślin w doniczkach. Owad będzie miał wówczas stały dostęp do ulubionego pokarmu. Możesz także zaopatrzyć się w liście, kiedy są jeszcze łatwe do zdobycia, a następnie zamrozić je na zapas. Zachowają w ten sposób wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Kluczem jest… monotonia

Patyczaki nie potrzebują w swojej diecie dużej rotacji. Zbyt częsta zmiana pożywienia może im wręcz zaszkodzić. Organizmy owadów niezbyt dobrze się do niej dostosowują, dlatego podczas karmienia ważne jest zachowanie pewnej monotonii. Nie musisz się obawiać, że jakieś rośliny się im znudzą.

To, co jedzą patyczaki, możesz zasadzić w doniczce, aby owady miały dostęp do ulubionego pokarmu także zimą. Ich dieta nie jest zróżnicowana ani wymagająca. Staraj się wybierać produkty z ekologicznych upraw, które nie zaszkodzą patyczakowi. Pamiętaj, aby przed podaniem zwierzakowi roślin dokładnie je umyć i wysuszyć.

Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)