Pandy wielkie to zwierzaki znane i lubiane. Przednie i tylne łapy, kark, ramiona, uszy, a także plamki wokół oczu są czarne. Pozostałe ich części ciała mają jednak białą barwę, więc kontrastujące połączenie daje piękny efekt. Panda to bardzo rzadkie zwierzę, które na wolności występuje wyłącznie w Azji. Wiedza o tym, co jedzą pandy, wydaje się jednak szeroko rozpowszechniona. Czy jednak łodyżki i listki bambusa to jedyne rośliny, które tym zwierzakom przypadły do gustu? A może czasem próbują one również mięsa? Na te pytania odpowiadamy w tekście. Zachęcamy do lektury!

Co jedzą pandy? Bambus o każdej porze!

Odpowiedź na pytanie, co jedzą pandy, jest bardzo prosta – bambus. Roślina jest ich najbardziej ulubionym przysmakiem. Nawet jeśli miałyby ochotę na coś innego, to byłby z tym niemały problem. Te piękne zwierzaki żyją w górach, gdzie innego pokarmu nie ma zbyt wiele, ale bambus jest w obfitości. Na ich nawyki wpływ ma pora roku. Kiedy temperatura zaczyna spadać, sięgają po łodyżki i listki. Wiosną to starsze części roślin są celem ich „polowań”. Sytuacja dość mocno zmienia się latem. Wówczas pandy spożywają wyłącznie liście bambusa. 

Jak pandy radzą sobie z jedzeniem?

Dowiedziałeś się już, co i kiedy jedzą te zwierzęta. Jednak warto rozwiązać zagadkę, w jaki sposób to robią. W końcu wszyscy doskonale wiedzą, że bambus to twarda roślina, zatem jak pandy sobie z nią radzą? W trakcie posiłku rozsiadają się wygodnie i za pomocą przednich łap chwytają kolejne pędy bambusa. Bardzo pomocny okazuje się ich szósty palec, którego budowa zbliżona jest do ludzkiego kciuka. Obrywanie pędów i liści staje się dzięki niemu bardzo proste. 

Kliknij!
Fretka domowa – najważniejsze informacje. Aktywny i inteligentny mały drapieżnik

Co jedzą pandy oprócz bambusa?

Bambus to absolutna podstawa diety pand. Czy jest jednak coś, co jedzą pandy oprócz niego? Jak najbardziej! Lubią bowiem zwłaszcza owoce i warzywa, np.:

  • jabłka;
  • żeń-szeń;
  • marchew. 

Jedzą także grzyby, a nawet mięso. Polują bowiem na nieduże gryzonie i szczupaki. Pandy nie należą do zbyt szybkich i zwinnych istot. Jak zatem łapią inne zwierzęta? Żywią się przede wszystkim rannymi stworzeniami, które nie są w stanie uciekać, a tym bardziej się bronić. 

Co pandy jedzą w niewoli?

Nie ma jednej prostej odpowiedzi na pytanie, co jedzą pandy w niewoli. Przede wszystkim dlatego, że w dużej mierze ich dieta zależy od konkretnej hodowli. Najczęściej jednak karmi się je:

  • „ciastem pandy”;
  • chlebem kukurydzianym. 

Latem dla ochłody dostają lód z jabłkami, ponieważ stworzenia te nie przepadają za zbyt wysoką temperaturą. Warto wspomnieć, że pokarm pand w niewoli przechodzi wiele badań, zanim zostanie im podany. Hodowcy dbają o to, aby zwierzaki pozostawały zdrowe i pełne sił.
Jak widzisz, odpowiedź na pytanie, co jedzą pandy, nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Samo jedzenie przez nie bambusa wygląda nieco inaczej w zależności od pory roku. Zwierzaki lubią także niektóre owoce i warzywa. Tych, którzy myśleli, że są tak samo niewinne, jak piękne, mogła zdziwić informacja o ich polowaniach na żywą zwierzynę. Pandy w niewoli także mają nieco inną dietę niż na wolności. Teraz będziesz mógł o ich nawykach żywieniowych powiedzieć zdecydowanie więcej!