„Drewno” to prawdopodobnie pierwsze skojarzenie w związku z pytaniem o to, co jedzą bobry. Te bardzo dobrze znane Polakom stworzenia zdobyły popularność przede wszystkim dzięki tworzeniu imponujących konstrukcji z powalonych drzew. Czy jednak rzeczywiście drewno jest przysmakiem bobrów? Jak wygląda dieta tych gryzoni? Zapoznaj się z artykułem i dowiedz się więcej o żywieniu bobrów!

Krótka historia bobra na ziemiach polskich

bóbr

Bobry to zwierzęta znane w Polsce od dawna. Badania archeologiczne wskazują, że przez pewien okres polowano na nie, aby zdobyć skórę i mięso. Pożądany był również tzw. strój bobrowy, czyli wydzielina z gruczołów płciowych o bardzo silnym zapachu piżma. Niegdyś przypisywano jej cudowne właściwości lecznicze.

Dopiero po pewnym czasie zwierzęta stały się własnością rodzin królewskich. W XI wieku Bolesław Chrobry zakazał polowań na bobry i ustanowił urząd bobrowniczego. 

Ile bobrów żyło w Polsce?

Pomimo wysiłków, jakie podejmowali kolejni władcy, populacja bobrów malała. W najbardziej kryzysowym momencie w całej Polsce można było doliczyć się ok. 100-200 zwierząt. Na szczęście, po II wojnie światowej podjęto pierwsze próby odtworzenia populacji – z pozytywnym skutkiem. Na początku XXI wieku liczba bobrów przekroczyła 18 tysięcy.

Co jedzą bobry? Fakty i mity

bóbr

Co jedzą bobry? Wokół sposobu ich odżywiania narosło sporo mitów i stereotypów. Jak w rzeczywistości wygląda ich dieta?

Czy bobry jedzą drewno?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, wiele osób kojarzy bobry przede wszystkim z drewnem. Czy zwierzęta rzeczywiście nie tylko budują z drzew, lecz także się nimi odżywiają? 

Jest w tym odrobina prawdy. Rzeczywiście, te zwierzęta zjadają pewne części drzew, jednak nie wszystkie. Co jedzą bobry? Korę, łyko i pędy.

Dieta tych zwierzaków zależy od tego, gdzie mieszkają. Dlatego np. bobry żyjące na terenach górskich odżywiają się nieco innymi rodzajami drzew niż te, które widuje się na nizinach. 

Jakie drzewa lubią bobry?

Do szczególnie lubianych przez bobry drzew możemy zaliczyć:

  • osikę;
  • wierzbę;
  • brzozę;
  • leszczynę;
  • jesion;
  • dąb;
  • grab;
  • jabłoń;
  • jawor.

Warto nadmienić, że drzewo jest pożywieniem bobrów w okresie od późnej jesieni aż do wczesnej wiosny. Kiedy zwierzęta wyczują, że zima się zbliża, rozpoczynają magazynowanie drzew, którymi będą się żywić.

Ryby i inne produkty odzwierzęce

Kolejnym dość często powtarzanym mitem na temat tego, co jedzą bobry, jest przekonanie, że ich pokarmem są ryby. Nie jest to jednak prawda. Są to bowiem zwierzęta roślinożerne, które nie żywią się rybami ani żadnym innym białkiem odzwierzęcym.

bóbr

Co jedzą bobry oprócz drzew? Pozostałe rośliny w diecie gryzoni

Prócz drzew i krzewów do te zwierzaki jedzą też różne rośliny zielone. Bobry żywią się nimi przez większą część roku. Wyjątek stanowi oczywiście zima. Lista roślin zjadanych przez te gryzonie obejmuje około 200 gatunków. Warto przy tym pamiętać, że pas brzegowy, który zamieszkują bobry, jest dość wąski. Przeważnie zwierzęta odżywiają się zatem tym, co znajduje się w pobliżu. Wiesz już, co jedzą bobry. Jak widzisz, wbrew dość powszechnemu przekonaniu unikają ryb. Warto zapamiętać, że prócz niektórych drzew lubią też wiele roślin, a ich dieta wygląda inaczej zimą niż w cieplejszych miesiącach.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)