W artykule wyjaśnimy, czym jest cmentarz dla zwierząt oraz opowiemy o tym, jak takie miejsca wyglądają w Polsce. Dowiesz się, ile kosztuje pochowanie pupila na dedykowanym grzebowisku i dlaczego nie powinno robić się tego w niewyznaczonym miejscu. 

Dlaczego nie można pochować zwierzaka w ogródku?

Do niedawna najpopularniejszym sposobem chowania psa było zakopanie jego zwłok we własnym ogrodzenie bądź na działce lub – co gorsza – w pobliskim lesie. Dzisiejsze przepisy surowo tego zabraniają, ponieważ tego typu praktyki mają wyjątkowo zły wpływ na środowisko naturalne. Takie działania mogą doprowadzić nie tylko do silnego zatrucia innych zwierząt domowych czy dzikich, ale także do skażenia gleby oraz wód gruntowych. 

Najbardziej niebezpieczne jest grzebanie w niewyznaczonym do tego miejscu ciała czworonoga, który został poddany eutanazji. Do uśpienia psa stosuje się barbiturany, a więc wyjątkowo silne środki znieczulające, które utrzymują się w zwłokach zwierzęcia nawet przez kolejnych dwanaście miesięcy. Nawet niewielka ilość tych środków może doprowadzić do poważnych zatruć i śmierci innych zwierząt. 

Równie groźne jest grzebanie ciał czworonogów zmarłych w wyniku chorób zakaźnych czy tych, które cierpiały z powodu zarobaczenia. Takie praktyki prowadzą do zanieczyszczenia gleb różnego rodzaju patogenami oraz rozprzestrzeniania się ich na inne zwierzęta. To szczególnie niebezpieczne zwłaszcza dla szczeniąt czy innych psów o obniżonym poziomie odporności. 

Poza tym zakopanie zwierzaka w ogrodzie czy w innym nieprzeznaczonym do tego miejscu jest działaniem nielegalnym. Takie praktyki wiążą się z ryzykiem wystawienia mandatu w wysokości 500 zł lub nałożeniem kary grzywny opiewającej nawet na kwotę 5 tysięcy złotych. To znacznie wyższa opłata niż ta, która trzeba ponieść, decydując się na pochowanie swojego podopiecznego na cmentarzu dla zwierząt.

Czym jest cmentarz dla zwierząt?

Cmentarz dla zwierząt, nazywany także przed ustawodawców grzebowiskiem, to miejsce pochówku zwierząt domowych. Chociaż obecnie niektórym wydaje się, że są to fanaberie XXI wieku, w rzeczywistości historycy są w stanie przedstawić wiele dowodów na to, że wcale tak nie jest. 

Pochówki czworonogów były praktykowane tysiące lat temu w różnych kulturach. Znalezione na terenie Egiptu mumifikowane zwierzaki pochodziły z okresu starożytności. Z kolei na Syberii odkryto grób psa pochowanego w trakcie ceremonii 7 tysięcy lat temu. Natomiast w Aszkelonie (obszar dzisiejszego Izraela) zidentyfikowano liczne mogiły czworonogów zmarłych w V wieku p.n.e.

Jak wyglądają cmentarze dla zwierząt w Polsce?

Chociaż cmentarz dla zwierząt również jest miejscem pochówku ich ciał, niewiele go łączy z tym przeznaczonymi dla ludzi. Na jego terenie grzebie się nie tylko zwłoki kotów i psów, ale także królików, myszy, papug, a nawet urny z prochami koni. Ich groby różnią się od siebie, jednak wszystkie łączy jedno – mnogość kolorów oraz wzorów, których nie ma na cmentarzach dla ludzi. Opiekunowie zamiast zniczy i kwiatów przynoszą na nagrobki ulubione zabawki ich pupili oraz kolorowe latawce.

Kolejną istotną różnicą jest brak symboli religijnych na cmentarzach dla zwierząt. Niektórzy opiekunowie chcieliby móc ustawić krzyż na grobie swojego zmarłego podopiecznego, jednak w większości przypadków nie ma na to zgody osoby zarządzającej placówką. Mimo tego największe zatłoczenie w tych miejscach można zaobserwować w dniu Wszystkich Świętych oraz w okolicach dnia świętego Franciszka z Asyżu, czyli patrona zwierząt. 

Jak wygląda pochówek zwierzaka?

Większość ceremonii przeprowadzanych na cmentarzach dla zwierząt jest dosyć skromnych. Kościoły katolickie i inne wspólnoty wyznaniowe uznają, że czworonogi nie mają duszy, w związku z czym nie ma możliwości przeprowadzenia religijnego obrządku. Zwykle firmy zajmujące się prowadzeniem cmentarzy dla zwierząt oferują kompleksowe usługi, w tym przewiezienie zwłok z lecznicy weterynaryjnej na teren grzebowiska, pogrzebanie ich oraz ewentualnie wykonanie pamiątkowej płyty nagrobnej. Najbliższa rodzina może być ze swoim pupilem w trakcie zakopywania lub spalania jego ciała. 

Ile kosztuje pochowanie zwierzaka?

Cena takiej usługi zależy przede wszystkim od wielkości czworonoga, lokalizacji cmentarza dla zwierząt, a także dnia, w którym ma być wykonany pochówek. Jakie opłaty trzeba wziąć pod uwagę, decydując się na taką formę pożegnania pupila?

  • Jednorazowy koszt wykupienia miejsca na grzebowisku oraz zakopania zwłok w zależności od wielkości zwierzaka zwykle wynosi od 200 do 600 złotych. W przypadku niedzieli oraz dni świątecznych cena może być wyższa nawet o 50%.
  • Po pochowaniu zwłok niezbędne jest uiszczanie opłat związanych z utrzymaniem grobu, które również zależą od wielkości czworonoga i zazwyczaj mieszczą się w przedziale od 100 do 300 złotych za rok.
  • Koszt przewiezienia zwłok zwierzaka z lecznicy weterynaryjnej lub domu klienta do miejsca wiecznego spoczynku przeważnie oscyluje w przedziale od dwóch do trzech złotych za każdy kilometr.

Pochowanie pupila na cmentarzu dla zwierząt to legalny, bezpieczny i godny sposób jego pożegnania. Chociaż taka usługa wiąże się z koniecznością poniesienia opłat, są one znacznie niższe niż w grzywny za zakopanie psa w ogrodzie.

Archiwum: październik 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.