Czy to prawda, że koty przesypiają dwie trzecie swojego życia? Jak ostry jest ich wzrok? Kiedy zostały udomowione przez człowieka? Wszystkiego dowiesz się, czytając przygotowane przez nas ciekawostki o kotach domowych. Dwadzieścia zgromadzonych poniżej informacji składa się na niezwykły wizerunek domowych tygrysów. Poznaj też rasy kotów, szukając mruczka dla siebie.

1. Koty są dalekowidzami

ciekawostki o kotach - dalekowidze

Kot widzi najlepiej na odległość od dwóch do sześciu metrów. Natomiast przedmioty położone bezpośrednio przed jego pyszczkiem mogą pozostać niezauważone. Aby orientować się w przestrzeni, zwierzęta te korzystają z włosów czuciowych, czyli wibrysów. 

2. Koty są niezwykle wokalne

Naukowcy udowodnili, ze koty są w stanie wydawać z siebie aż sto różnych dźwięków. Chociaż na co dzień są bardzo milczące i odzywają się rzadko, w istocie są zwierzętami o wiele bardziej wokalnymi od psów. Te mogą bowiem wydawać z siebie tylko dziesięć rodzajów różnych dźwięków. 

3. Koty posiadają trzecią powiekę

ciekawostki o kotach - trzecia powieka

Specyficzną cechą kotów jest trzecia powieka. Ma ona formę jasnej i nieprzezroczystej błonki, której celem jest nawilżanie i ochrona rogówki. Wysuwa się w czasami podczas drzemki lub podrażnienia oka. Jej stała widoczność świadczy jednak o toczącym się w organizmie procesie chorobowym. Bywa także oznaką zarobaczenia. 

4. Kocia miłość boli

Nie tylko poród jest dla kotki bolesny. Także moment poczęcia sprawia jej bardzo mocny ból. Wynika to z faktu, że na prąciu znajdują się kolce, których celem jest uniemożliwienie partnerce poruszania się i ucieczki. Jeżeli nie prowadzisz zarejestrowanej hodowli, najlepszym rozwiązaniem jest kastracja. 

5. Koty posiadają wibrysy na różnych częściach ciała

ciekawostki o kotach - wibrysy

Wibrysy, zwane popularnie kocimi wąsami, tak naprawdę są bardzo czułymi włosami czuciowymi. Dopełniają kocie zmysły i pozwalają zwierzętom na doskonalenie umiejętności łowieckich. Wbrew pozorom nie znajdują się jedynie na pyszczku kota, ale także na jego łapkach i pomiędzy palcami. Kocie wąsy pełnią w życiu mruczka wiele funkcji, a ich brak jest o wiele większym problemem niż brak wzroku czy nawet słuchu. 

6. Koty wykastrowane żyją dłużej

Istnieje wiele kwestii, które przemawiają za kastracją kotów. Ten prosty zabieg statystycznie przedłuża życie zwierząt o kilka lat. Koty pozbawione popędu płciowego trzymają się bliżej domu i mają mniejszą skłonność do zwiedzania okolicy, zarażenia się chorobami i umierania pod kołami samochodów. Wykastrowane kotki mają także mniejszą szansę na śmierć z powodu nowotworu lub ropomacicza. 

7. Koty są gatunkiem inwazyjnym

ciekawostki o kotach - gatunek inwazyjny

Powszechnie panuje przekonanie, że koty są pożyteczne, ponieważ kontrolują populację gryzoni. Niestety, nie jest to prawda. W istocie koty to gatunek inwazyjny, który spacerując bez kontroli niszczy środowisko naturalne. Boleśnie przekonali się o tym Nowozelandczycy i Australijczycy. Na Antypodach coraz więcej elementów fauny znika ze względu na wychodzące koty. W niektórych regionach Nowej Zelandii dochodzi nawet do odstrzeliwania kotów, które kręcą się po okolicy bez nadzoru. 

8. Koty niechętnie piją

Koty piją nieco mniej niż inne zwierzęta. Wynika to z faktu, że ich przodkowie wyewoluowali na terenach pustynnych, gdzie dostęp do wody był ograniczony. Koty domowe do dzisiaj czerpią wodę z pokarmu i doskonale magazynują ją w organizmie. Mimo wszystko warto zachęcać je do picia, chociażby za pomocą specjalnej fontanny dla kota.

9. Kocie mruczenie leczy

ciekawostki o kotach - kocie mruczenie

Naukowcy już od wielu lat interesują się kocim mruczeniem. Udowodniono, że ma ono bardzo pozytywny wpływ nie tylko na ludzki stan psychiczny, ale także na nasze zdrowie. Wibracje, które koty wydzielają podczas mruczenia, mają zdolność zwiększania gęstości kości. Dodatkowo wpływają pozytywnie na układ naczyniowy człowieka. 

10. Rude koty to zwykle samce

Gen odpowiedzialny za rudy kolor kociego futerka połączony jest z chromosomem płci. Właśnie dlatego około 80% rudych kotów to panowie. 

11. Koty to mięsożercy

ciekawostki o kotach - mięsożercy

Kot jest obligatoryjnym i ścisłym mięsożercą. W przeciwieństwie do psa, który w wyjątkowych sytuacjach może być żywiony roślinne, koci organizm nie jest w stanie przetrwać takiej diety. Jest to powiązane z budową kociego układu pokarmowego. 

12. Koty to surojady

Koty żywią się wyłącznie surowym mięsem (także tym w formie mokrej karmy) i nie powinny jeść pokarmów poddanych obróbce termicznej. Tylko w bardzo nielicznych przypadkach zalecana jest im gotowana wersja diety BARF. 

13. Koty rodzą się z niebieskimi oczami

ciekawostki o kotach - niebieskie oczy

Wszystkie kocięta przychodzą na świat z oczami w kolorze niebieskim. Ich prawdziwy kolor oczu pojawia się dopiero między szóstym a siódmym tygodniem życia. U niektórych osobników ostateczny kolor może wykształcić się dopiero po upływie dwóch-trzech lat. 

14. Szylkretowe koty to zazwyczaj samice

Umaszczenie szylkretowe jest domeną kocich dam. Bardzo rzadko zdarza się samiec w tym niezwykłym ubarwieniu, a jeśli już, to niemal zawsze jest on bezpłodny. W niektórych kulturach uważa się, że szylkretowe umaszczenie przynosi szczęście. Japońska figurka maneki-neko, czyli kota z uniesioną łapką, oryginalnie była właśnie szylkretowa. 

15. Koty mogą przewidzieć trzęsienie ziemi

ciekawostki o kotach - trzęsienie ziemi

Naukowcy dowiedli, że koty są bardzo czułe na wibracje. Właśnie dlatego są w stanie wyczuć trzęsienie ziemi nawet na piętnaście minut przed wystąpieniem odczuwalnych dla człowieka wstrząsów. 

16. Koty pocą się na łapkach

Koty nie posiadają gruczołów potowych na całym ciele tak jak ludzie. Znajdują się one wyłącznie na opuszkach łapek. Kiedy jest gorąco, a ty spędzasz czas z kotem, możesz zauważyć, że jego stopy pachną niezbyt świeżo. 

17. Koty instynktownie jedzą trawę

ciekawostki o kotach - jedzą trawę

Koty to ściśli mięsożercy. Zdarza im się jednak podgryzać domowe rośliny albo trawę w ogródku. Dlaczego tak się dzieje? Połykanie włókna roślinnego stymuluje organizm do wymiotów. W ten sposób kot oczyszcza się z fragmentów jedzenia, które nie mogą zostać strawione – na przykład z piór ptaka albo sierści myszy. 

18. Koty mają szerszy kąt widzenia niż ludzie

Koci wzrok nie jest doskonały, jednak zwierzęta te cechują się bardzo szerokim kątem widzenia, który przekracza nawet 185 stopni. Właśnie dlatego są w stanie zauważyć obiekt, który zbliża się do nich po przekątnej. 

19. Nosy kotów mają unikalny kształt

ciekawostki o kotach - unikalny kształt

Jeżeli przyjrzysz się kociemu nosowi, zauważysz, że na jego powierzchni znajdują się malutkie wypustki. Odpowiadają one liniom papilarnym u człowieka. Oznacza to, że każdy kot ma unikalny nos, którego nie da się podrobić. Jeżeli w przyszłości koty będą korzystały ze smartfonów, to właśnie czytnik nosa będzie pozwalał im na odblokowanie urządzenia. 

20. Największy miot liczył aż 19 kociąt

Kotka rodzi średnio sześcioro kociąt. W najmniejszych miotach może jednak przyjść na świat tylko jeden kotek. Największe mioty z kolei liczą aż kilkanaście maluchów! Podobno największy miot w historii liczył sobie aż dziewiętnaście kociaków, przy czym piętnaście przeżyło i dotrwało do dorosłości. Niestety, im większy miot, tym większe prawdopodobieństwo śmiertelności maluchów. 

Koty – ciekawostki jako droga do zrozumienia 

Kocie ciekawostki tylko udowadniają, że domowe mruczki to naprawdę fascynujące zwierzęta. Niestety, szacuje się, że tylko 11% osób uznaje się za miłośników kotów! Zwierzęta te ciągle w niektórych kręgach cieszą się bardzo złą sławą. Niesłusznie. To bardzo czułe, kochające i oddane zwierzaki, które wymagają jednak odpowiedniego zrozumienia. 

Mamy nadzieję, że powyższe informacje o kotach pozwolą ci na zapoznanie się z naturą tych niezwykłych stworzeń. Praktyka zresztą wyraźnie wskazuje na to, że koty zyskują przy bliższym poznaniu. Im dłużej z nimi przebywamy, im bardziej jesteśmy otwarci na komunikację z nimi, tym trudniej nam się bez nich obejść.

Archiwum: marzec 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.