Co to właściwie jest ciąża urojona u psa i skąd się bierze? Nie jest to schorzenie fizyczne, a raczej pewien zestaw zaburzeń psychicznych. Mimo to, objawia się szeregiem różnych zmian behawioralnych i fizycznych. Objawy ciąży urojonej u psa do złudzenia przypominają prawdziwą ciążę. Czy powinieneś faktycznie traktować to jako chorobę? Jeśli tak, to jak ją leczyć? Dziś odpowiemy sobie na te i inne pytania dotyczące ciąży urojonej u suczki.

Urojona ciąża u psa – co to właściwie jest?

ciąża urojona u psa - co to

Ogólnie rzecz biorąc, ciąża urojona u psa to zestaw objawów typowy dla ciężarnych suczek, który pojawia się pomimo braku zapłodnienia. Zdarza się u suczek, które nie były sterylizowane ani nie zaszły w ciążę podczas trwania ostatniej cieczki. Objawy ciąży urojonej u suki najczęściej pojawiają się po 2-3 miesiącach od ostatniej cieczki. Odpowiada za nie wzmożona aktywność żeńskich hormonów płciowych. Nie ma to jednak nic wspólnego z rasą, wiekiem czy wychowaniem. Ciąża urojona u psa pojawia się niespodziewanie.

Zjawisko to zdecydowanie nie jest chorobą. To zwykłe i często pojawiające się zachowanie suczki, które jest efektem buzowania hormonów i emocji. Mimo to, ciąża urojona u psów może czasem wyglądać dość niepokojąco. Suczka wykazuje typowe zachowania macierzyńskie, łącznie z produkcją mleka.

A czym nie jest ciąża urojona u psów?

Nie zawsze jest to powód do obaw. Ciąża urojona u psa nie ma żadnego powiązania z zaburzeniem naturalnego cyklu rujowego suczki. Nie ma też zwykle związku z ropomaciczem ani bezpłodnością. Z drugiej strony, zapobieganie temu zjawisku nie jest łatwe. Krycie podczas rui nie zapobiega temu zjawisku ani go nie powoduje. 

Ciąża urojona u suczki – dlaczego w ogóle się pojawia?

ciąża urojona u psa – dlaczego w ogóle się pojawia?

Podstawą urojonej ciąży u psa zawsze są zaburzenia hormonalne. Wpływa na to głównie produkcja estrogenów, progesteronu i prolaktyny. Nie są to jednak wszystkie możliwe przyczyny. Do innych należą:

  • dołączenie do rodziny nowego szczeniaka lub kociaka – może to wzbudzić u suki na tyle silny instynkt macierzyński, że będzie chciała go karmić i wychowywać. Organizm podąża wówczas za emocjami i może nawet zacząć produkować pokarm;
  • bliski kontakt z drugą suczką, która jest ciężarna lub niedawno urodziła – szczególnie, jeśli dwie suki miały cieczkę w tym samym czasie, co zdarza się często u zwierząt mieszkających pod jednym dachem;
  • zakończenie terapii hormonalnej, która trwała długi czas – zaburza to gospodarkę hormonalną;
  • zabieg usunięcia jajników – szczególnie, gdy wykona się go w trakcie ciąży lub w okresie po cieczce;
  • niedoczynność tarczycy.

Jak widzisz, niezależnie od bezpośredniej przyczyny, ciąża urojona u psa zawsze ma silny związek z hormonami i emocjami. Najczęściej zwierzę samo siebie wprowadza w ten stan. Jak rozpoznać, że twoja suka właśnie przez to przechodzi?

Objawy ciąży urojonej u suki

ciąża urojona u psa - objawy

Objawy ciąży urojonej u psa pozornie niczym nie różnią się od normalnej ciąży. Twoją pierwszą myślą może więc być wizyta u lekarza weterynarii – szczególnie, jeśli istnieje możliwość, że faktycznie doszło do zapłodnienia. Słusznie, bo lekarz pomoże ci ustalić, czy jest to ciąża rzeczywista, czy urojona. Jeśli jesteś pewien, że do zapłodnienia nie doszło, uważnie obserwuj swoją suczkę.

Objawy ciąży urojonej u suki mogą być różne. Wszystko zależy od jej charakteru i sposobu reagowania na rozmaite sytuacje. Niektóre psy są w tym czasie nerwowe, pobudzone i bardziej agresywne niż zwykle. Inne stają się spokojniejsze, bardziej leniwe, potrzebują uwagi i pieszczot. 

Ciąża urojona u psa najczęściej objawia się poniższymi zjawiskami o różnych stopniach nasilenia:

  • znerwicowanie, nadmierne pobudzenie, a nawet zachowanie agresywne;
  • przewlekły smutek;
  • układanie sobie tzw. gniazda w ustronnym miejscu domu;
  • przynoszenie do swojego legowiska różnych przedmiotów i pozorne opiekowanie się nimi. Są to najczęściej miękkie, piszczące pluszaki, które mogą kojarzyć się z żywymi szczeniętami;
  • wyraźna niechęć do spacerowania i aktywności fizycznej – urojona ciąża u psa sprawia, że suczka nie chce zostawiać swojego legowiska i „potomstwa” bez opieki;
  • pokładanie się przy ludziach i nastawianie brzucha do głaskania;
  • widocznie powiększone gruczoły mlekowe;
  • brzuch powiększony niemal jak przy ciąży;
  • nabrzmiałe narządy płciowe;
  • pojawienie się mleka w gruczołach sutkowych (zdarza się przy tym też wydzielina ropna);
  • częste lizanie się po brzuchu i sutkach;
  • wahania nastroju;
  • skrajności w kwestii odżywiania – całkowity brak apetytu lub apetyt znacznie większy niż zwykle;
  • wymioty, podwyższona temperatura.

Powyższe objawy mogą występować samodzielnie lub po kilka naraz. Wszystko zależy od charakteru i indywidualnych predyspozycji twojego psa. Jeśli nie jesteś pewien, czy jest to ciąża urojona czy prawdziwa – udaj się do weterynarza. Lekarz z łatwością rozpozna stan twojego zwierzaka. Jest to ważne, aby niechcący nie zaszkodzić psu przez nieprawidłowe traktowanie.

Ciąża urojona u psa – jak długo trwa?

ciąża urojona u psa – jak długo trwa?

Twój pies wykazuje powyższe zachowania? Jest to niewątpliwie niekomfortowa sytuacja. Z jednej strony zależy ci na jak najlepszym samopoczuciu twojego pupila. Z drugiej – ciąża urojona u psa sprawia, że jego zachowanie jest po prostu nieznośne. Zastanawiasz się pewnie, ile trwa ciąża urojona u psa? I w tej kwestii odpowiedź nie jest prosta. 

Ciąża urojona u psów jest silnie związana z ich własnym ciałem, umysłem i emocjami. W związku z tym każdy osobnik przeżywa ten czas inaczej. Jest to zauważalne nie tylko w ilości i stopniu nasilenia objawów. Różnić może się też to, jak długo trwa ciąża urojona u psa. Czasem bywa, że tydzień, w innych przypadkach – miesiąc lub dłużej.

Ciąża urojona u psa – ile trwa i od czego to zależy?

Czy istnieją jakieś czynniki, które wpływają na długość trwania i nasilenie objawów tego zjawiska? Oczywiście, że tak! Suka zawsze reaguje emocjonalnie na wszystko to, co ją otacza. Z tego powodu istotny jest sposób zachowania domowników. Co może wydłużyć czas trwania ciąży urojonej?

Przede wszystkim pozwalanie suczce na budowanie swojego gniazda i gromadzenie w nim rzeczy. Miej na uwadze, że ciąża urojona u psa będzie się przedłużać, jeśli suka będzie miała okazję rozwijać takie zachowania. Nie pozwalaj innym zwierzętom w domu ssać sutków rzekomo ciężarnej suki. Możesz też zniechęcać ją do pielęgnowania gniazda i znoszenia do niego rzeczy. Częściej zabieraj suczkę na spacery i zapewnij jej aktywność fizyczną. Usuń z otoczenia pluszaki i piszczące zabawki. Ogranicz też porcję jedzenia, jeśli pojawił się wzmożony apetyt.

Jeśli mimo tego ciąża urojona u suczki utrzymuje się dłużej niż 2-3 tygodnie, warto zabrać zwierzę do weterynarza na oględziny. Taki stan może być związany z poważniejszymi zaburzeniami hormonalnymi, na przykład niedoczynnością tarczycy.

Jak leczyć ciążę urojoną u psa?

ciąża urojona u psa - jak leczyć ciążę urojoną u psa?

Najskuteczniejszym sposobem leczenia ciąży urojonej u psa jest sterylizacja. Istnieje popularna teoria, według której każda suka powinna choć raz w życiu zajść w ciążę. Nie jest to jednak prawda. Urodzenie szczeniąt wcale nie sprawi, że suczka będzie odporna na urojone ciąże w przyszłości. Nie poprawi też jej zdrowia. Hormony związane z przebiegiem cyklu płciowego pozostają takie same.

Wniosek jest jeden – jeśli nie planujesz hodowli, wysterylizuj sukę. Jest to jedyny skuteczny sposób na uniknięcie ciąży urojonej u psa. Zabieg kastracji zmniejsza ryzyko pojawienia się ropomacicza i nowotworów narządów płciowych. Oznacza też mniejsze prawdopodobieństwo wahań hormonalnych i emocjonalnych.

Jak załagodzić objawy ciąży urojonej u suki i im zapobiegać?

Co zrobić w przypadku, gdy nie chcesz sterylizować swojego psa? Istnieją pewne sposoby, dzięki którym zmniejszysz ryzyko pojawienia się ciąży urojonej u suczki. Może udać ci się całkowicie jej zapobiec – choć nie jest to pewne.

Ciąża urojona u psa pojawia się na skutek przeżyć wewnętrznych, ale mocno wpływają na nią też niektóre czynniki zewnętrzne. Są to m.in. tryb życia i poziom aktywności fizycznej, dieta, kontakt z właścicielem i innymi psami. Najbardziej podatne na ciążę urojoną są suki przewlekle znudzone i przekarmiane. Upewnij się, że po cieczce zapewniasz swojemu pupilowi mało kaloryczny jadłospis, a przy tym jak najwięcej ruchu, zabawy, uwagi i intensywnych szkoleń.

W przypadku skłonności do ciąży urojonej nie głaszcz suczki po brzuchu, nie kupuj piszczących zabawek i stosuj się do powyższych porad. Ciąża urojona u psa już się pojawiła? Gdy za późno na działania prewencyjne, postaraj się hamować i załagodzić objawy:

  • ogranicz ilość pokarmu, zmniejsz jego kaloryczność;
  • schowaj miękkie i piszczące zabawki oraz wszystkie przedmioty, które suka mogłaby uznać za swoje szczeniaki;
  • postaraj się częściej angażować psa do zabawy i spacerów;
  • nie pozwalaj suce na wylizywanie sutków – może to pobudzać jej ciało do produkcji pokarmu;
  • nie głaszcz i nie masuj brzucha;
  • angażuj swoją suczkę w naukę komend czy szkolenie, aby miała wysiłek umysłowy.

Czy ciąża rzekoma u psa może mieć jakieś powikłania?

ciąża urojona u psa - powikłania

Zjawisko to nie przekłada się bezpośrednio na stan zdrowia psa. Ciąża rzekoma u psa nie powoduje niepłodności, zaburzeń płciowych ani rozrodczych. Nie oznacza to jednak, że możesz całkowicie zignorować tę sytuację i pozostawić sukę samą sobie. Gdy organizm zaczyna produkować pokarm, trzeba go ściągnąć i podać leki na zatrzymanie laktacji. Jeśli tego nie zrobisz, może wytworzyć się stan zapalny gruczołów mlekowych. 

Co więcej, jeśli objawy ciąży urojonej u psa często nawracają, zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu listwy mlecznej. Jest to groźny rak złośliwy, który często daje przerzuty na inne narządy wewnętrzne. Dlatego pamiętaj, aby w miarę możliwości zapobiegać ciąży urojonej. Gdy już zauważysz to zjawisko u swojego psa, postaraj się załagodzić objawy. Jeśli to możliwe, warto poddać sukę zabiegowi sterylizacji, aby całkowicie uniknąć takiego ryzyka.

Ciąża urojona pojawia się u niekastrowanych samic. Występuje po cieczce i może trwać nawet kilka tygodni. W tym czasie suka zachowuje się tak, jakby była w ciąży lub urodziła szczeniaki. Dzieje się to mimo braku zapłodnienia. Objawy ciąży urojonej u suki mają charakter psychofizyczny. Ciało psa zadziwiająco reaguje na jego stan emocjonalny. O ile to możliwe – staraj się zapobiegać ciąży urojonej, by nie doprowadzić do powikłań zdrowotnych. Najlepszym sposobem na to jest wykonanie zabiegu sterylizacji.

Archiwum: listopad 2022
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)