Zapamiętaj!

  • Ciąża u chomika trwa zaledwie 16-18 dni, więc właściciele powinni być czujni i uważnie obserwować swoje zwierzę. 
  • Samiczka powinna być trzymana w wygodnej, przestronnej i czystej klatce, z dostępem do pożywienia i wody. 
  • Należy unikać zakłócania spokoju matki i młodych, a dotykanie młodych powinno być ograniczone do minimum, aby uniknąć niepotrzebnego stresu. 
  • Właściciele powinni również pamiętać, że samica chomika powinna być odizolowana od innych osobników około 5-7 dni przed porodem..

Ciąża u chomika – kiedy samica zyskuje dojrzałość płciową?

Samica chomika osiąga dojrzałość płciową w wieku około 50-80 dni. Chociaż ten czas jest bardzo krótki, nie oznacza to, że od razu powinno się doprowadzać do zapłodnienia samicy. Ważne jest, aby nie dopuścić do ciąży przed ukończeniem 2., a nawet 3. miesiąca życia, ponieważ młoda samica nie jest jeszcze gotowa do sprostania trudom ciąży i wychowania.

Może się zdarzyć, że jej młode urodzą się martwe. Istnieje również niebezpieczeństwo dla samego zwierzaka. Ciąża u chomika powinna być odpowiednio zaplanowana, a samica otoczona opieką. Jeśli właściciel nie chce rozmnażać swoich pupili, może rozważyć sterylizację. Zabieg powinien jednak wykonać weterynarz, który specjalizuje się w chirurgii gryzoni.

Objawy ciąży u chomika. Jak ją rozpoznać?

Silna potrzeba kopania norki przed porodem jest jednym z objawów ciąży u chomika. Jeśli samiczka przygotowuje gniazdo, może to wskazywać, że wkrótce na świat przyjdzie jej potomstwo. Opiekunowie muszą zwracać szczególną uwagę na jakikolwiek stres, jakiego doświadcza w tym czasie matka. Takie sytuacje zwykle mają negatywny wpływ na nią i jej młode.

Inne objawy ciąży to między innymi zwiększenie apetytu, czy powiększenie odbytu i brzucha. Chociaż te symptomy sugerować ciążę, mogą również występować w przypadku innych problemów zdrowotnych, takich jak guzy czy infekcje. Oczywiście z czasem chomik przez powiększający się brzuch, staje się również mniej aktywny. To oznaka zbliżającego się rozwiązania.

Opieka nad samicą w ciąży

Ciąża u chomika zwykle przebiega bezproblemowo, nie oznacza to jednak, że właściciel nie powinien otaczać samiczki opieką. Należy trzymać ją w wygodnej, przestronnej klatce, która zapewni jej prywatność i spokój. Powinna stać w ciepłym, ale nie przegrzanym miejscu, z dala od przeciągów. Oczywiście istotna jest także dbałość o higienę. Klatka musi być czysta i sucha, a podłoże na jej dnie miękkie, np. trociny lub papierowe ściółki.

Samica chomika w ciąży powinna mieć stały dostęp do pożywienia, aby nie cierpiała na niedobór pokarmu. Warto zadbać, by dieta była bogata w białko, które jest niezbędne do rozwoju płodu. Wysokobiałkowe pokarmy dla chomików to m.in. jaja, tofu, ryby oraz specjalne pokarmy dla ciężarnych chomików, dostępne w sklepach zoologicznych. W diecie samicy chomika w ciąży powinno być również dużo warzyw i owoców, które dostarczą niezbędne witaminy i minerały. W klatce zawsze musi znajdować się woda, a jej pojemnik powinien być regularnie czyszczony i uzupełniany.

Samica chomika przed porodem – co robić?

Samicę chomika należy odizolować od innych osobników około 5-7 dni przed porodem, aby zapewnić jej spokój i prywatność. Należy wyodrębnić ją z grupy lub oddzielić od samca, aby uniknąć ryzyka walk i stresu.

Ciąża chomika trwa około 16-18 dni, a samiczka może urodzić od 4 do 12 młodych, chociaż zwykle liczba ta wynosi od 5 do 8. Poród chomików zwykle następuje w nocy lub wczesnym rankiem, kiedy czują się najpewniej i bezpiecznie. Dla opiekuna często jest to prawdziwa niespodzianka.

Jak opiekować się młodymi chomikami?

Po porodzie samiczkę i jej młode należy pozostawić w spokoju przez co najmniej kilka dni, aby uniknąć stresu i niepokoju, które mogą zagrażać zdrowiu młodych chomików. W tym czasie należy zapewnić samicy chomika dużo pożywienia i wody, aby pomóc jej w produkcji mleka i utrzymaniu zdrowia. Warto dostarczać jej również świeżą ściółkę, by mogła nadal budować swoje gniazdo.

Najważniejsze, to unikanie dotykanie młodych chomików. Jeśli matka wyczuje na nich obcy zapach lub jedynie poczuje się zagrożona, może zabić i zjeść swoje potomstwo! Lepiej powstrzymać się przed przeszkadzaniem zwierzakowi. Po porodzie młode chomiki mogą pozostawać z samicą przez około 3 tygodnie – później są przez nią odrzucane.

Ciąża u chomika – podsumowanie

Ciąża u chomika jest bardzo krótka, w tym czasie samiczka potrzebuje spokoju i troskliwej opieki. Dlatego jeśli przebywa w klatce z innym osobnikiem, powinna zostać odizolowana, by mogła przygotować się do porodu. Opiekunowie powinni przy tym pamiętać, że chomiki są zwierzętami prowadzącymi samotniczy tryb życia, dlatego warto zadbać, by każdy z nich na co dzień korzystał z własnej klatki.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Kasia Głowacka

Miłość do zwierząt wyssała z mlekiem matki, przez wszystkie lata zajmując się porzuconymi psami i kotami oraz zgłębiając o nich wiedzę. Pasja zaowocowała założeniem hodowli kotów Maine Coon oraz treściwymi artykułami, które pisze od 2019 roku. Szczęśliwa "posiadaczka" 8 kotów i 2 psów.