Wiele objawów nie jest charakterystycznych wyłącznie dla jednej choroby, dlatego nie można diagnozować zwierzaka na własną rękę. Jedynie doświadczony specjalista, po przeprowadzeniu odpowiednich badań, jest w stanie stwierdzić, co dolega pupilowi. Na co chorują koty? Jakie mogą być objawy choroby u kota? Co powinno wzbudzić twój niepokój? Na co właściciel powinien zwrócić największą uwagę? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedzi w dalszej części artykułu.

Kocie choroby – czy są uleczalne?

Kotom, podobnie jak innym zwierzętom, grozi wiele różnych chorób. To właśnie właściciel powinien wykazać się niezwykłą czujnością i dostrzec pierwsze objawy. W przypadku wielu schorzeń wczesne wykrycie daje bardzo duże szanse na całkowity powrót do zdrowia i długie życie zwierzęcia. Pamiętaj, że jedynie weterynarz może trafnie zdiagnozować chorobę, która dotknęła twojego pupila, i wdrożyć odpowiednie leczenie, które przywróci go do zdrowia. 

Regularne wizyty u specjalisty i kontrolowanie stanu zdrowia pupila są kluczami do jego udanego życia. Koty domowe żyją zazwyczaj dłużej niż koty dzikie, ponieważ otoczone są lepszą opieką i troską. Mają także mniej okazji do zarażenia się różnymi chorobami od innych zwierząt – zwłaszcza te niewychodzące.

Chory kot – objawy

Właściciel i reszta domowników to osoby, które najlepiej znają swojego kota, wiedzą, jakie zachowanie jest u niego normą, a jakie powinno wzbudzić obawy. Gdy tylko zauważysz jakieś zmiany, obserwuj baczniej zwierzę. Mogą one świadczyć o tym, że kot boryka się z jakimiś dolegliwościami. Oczywiście, nie zawsze musi tak być. Może się zdarzyć, że kot ma po prostu słabszy dzień czy potrzebuje odpoczynku. Jednak podstawą jest obserwacja, bo chory kot wymaga szybkiej interwencji lekarza. 

Najczęstsze objawy chorób u kotów

Najczęstsze zmiany w zachowaniu pupila, które powinny wzbudzić twój niepokój i mogą świadczyć o tym, że kot jest chory, to między innymi: 

  • unikanie kontaktu z człowiekiem;
  • osowiałość, ospałość;
  • brak apetytu;
  • brak chęci do zabawy;
  • agresja;
  • lękliwość;
  • niepokój. 

To podstawowe symptomy, które powinny skłonić właściciela do wnikliwej obserwacji kota. 

Rzadziej występujące i bardziej konkretne dolegliwości, które mogą świadczyć o chorobie kota, to na przykład: 

  • nadmierne wypadanie sierści;
  • strupy i owrzodzenia na skórze;
  • nadmierne drapanie się kota;
  • wycieki z uszu, nosa czy pyszczka;
  • pogorszenie słuchu, widzenia;
  • krwawienie dziąseł;
  • łzawienie;
  • biegunka;
  • wymioty;
  • wypadanie zębów;
  • ślinienie się, problemy z jedzeniem;
  • krwawienie z odbytu;
  • zadyszka;
  • kaszel;
  • kichanie;
  • natrętne miauczenie;
  • drgawki. 

To jedynie niektóre z objawów, na które powinieneś zwrócić uwagę, a które mogą świadczyć o tym, że twój kot jest chory. 

Na co chorują koty?

Jakie choroby najczęściej dotykają koty? Na co chorują koty? Oto najczęstsze schorzenia kotów. Warto je znać, aby wiedzieć, jakie mogą dawać objawy i odpowiednio wcześnie zareagować.

Wścieklizna u kota

Nie da się zaprzeczyć, że wścieklizna to jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób występujących u kotów, szczególnie tych, które wychodzą na dwór. Właśnie z tego względu bardzo ważne jest wykonywanie terminowych szczepień ochronnych. Wścieklizna jest jedną ze śmiertelnych chorób. Stanowi ogromne zagrożenie nie tylko dla zwierzaka, ale także dla jego właściciela, który może się zarazić i umrzeć. Nie istnieje lekarstwo na wściekliznę. 

Kocia białaczka i koci katar

To choroby wirusowe, które często dotykają młodych kociaków. Istnieją jednak szczepienia profilaktyczne, które mogą uchronić przed nimi Twojego pupila. Najczęstszymi objawami kociego kataru są kichanie, gęsty lub wodnisty katar i opuchnięte oczy. Z kolei kocia białaczka jest nieuleczalna i powoduje niedobór odporności. Kot częściej choruje i staje się coraz słabszy.

Cukrzyca u kota

Cukrzyca to groźna i uciążliwa choroba, która wymaga odpowiedniego leczenia. W organizmie pupila występuje niedobór insuliny, co z kolei wpływa na podwyższenie poziomu glukozy we krwi. Zwierzak powinien być pod opieką weterynarza. Objawami mogą być odwodnienie, brak apetytu, osłabienie, zwiększone pragnienie. Nie wolno lekceważyć tych oznak. 

Schorzenia układu pokarmowego

Schorzenia układu pokarmowego również są bardzo popularne wśród zwierząt. Często są efektem zjedzenia czegoś, co twój pupil znajdzie na dworze. Taki stan może być także wywołany pasożytami w organizmie kota. Choroby u kota związane z układem pokarmowym powinny być niezwłocznie skonsultowane z lekarzem weterynarii. 

Choroby skóry

Jeśli chodzi o kocie choroby, bardzo popularne są również schorzenia skórne. Zaliczają się do nich między innymi grzybica, pchły, łupież czy rany i owrzodzenia skóry. Warto najpierw dokładnie rozpoznać chorobę, znaleźć jej przyczynę, a następnie wdrożyć odpowiednie leczenie. W tym może ci pomóc jedynie weterynarz. 

Wymienione choroby to tylko kilka przypadłości z całego wachlarza kocich chorób. Bez wątpienia chory kot to duże zmartwienie dla właściciela i nikt nie chce, aby jego pupil zmagał się z trudnymi dolegliwościami. Przynieść ulgę może jedynie odpowiednie leczenie. Pamiętaj, że nie warto podejmować działań na własną rękę, bo to może jedynie zaszkodzić zwierzakowi. 

Kocie choroby – kiedy udać się do weterynarza?

Co zrobić, gdy mamy w domu chorego kota? Weterynarz jest osobą, z którą powinieneś skonsultować swoje obawy, gdy zaobserwujesz u zwierzaka niepokojące objawy. Nie warto w takich sytuacjach czekać, bo szybka reakcja może nie tylko skrócić cierpienie zwierzaka, ale przede wszystkim uratować mu życie. Właściwa diagnoza postawiona przez weterynarza na podstawie wywiadu z właścicielem i wykonania odpowiednich badań pozwoli wdrożyć skuteczne leczenie.

Koty, podobnie jak inne zwierzęta, mogą zapadać na różne mniej lub bardziej groźne choroby. Rolą właściciela jest obserwowanie pupila i wyłapanie niepokojących sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że kot jest chory. Wiesz już, na co chorują koty – schorzeń tych jest wiele i nie sposób wymienić wszystkich. Najważniejsze jest jednak to, aby nie stawiać diagnozy samodzielnie, tylko udać się do weterynarza, który udzieli zwierzęciu profesjonalnej pomocy.

Archiwum: sierpień 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)