Zapamiętaj!

  • Najczęstsze choroby chomików to choroby skóry, choroby oczu, choroby dróg moczowych, choroby pasożytnicze i grzybicze.
  • Jedną z najgroźniejszych jest choroba mokrego ogona, atakująca młode chomiki syryjskie i dżungarskie.
  • Pasożyty zewnętrzne, takie jak wszy, pchły, kleszcze i roztocza, również mogą atakować chomiki.
  • Aby zapobiegać chorobom, należy przestrzegać zasad higieny, żywienia i pielęgnacji, regularnie odwiedzać weterynarza i unikać sytuacji stresujących dla zwierzaka.

Choroby chomików – na co chorują najczęściej?

Najczęściej występujące choroby chomików obejmują choroby skóry, choroby oczu, dróg moczowych, pasożytnicze i grzybicze. Choroby skóry mogą być spowodowane alergią, zakażeniem bakteryjnym, grzybiczym czy roztoczami, ale zazwyczaj wynikają z niewłaściwej pielęgnacji. Chomiki są również podatne na choroby oczu i dróg moczowych. W przypadku chomików syryjskich ważną chorobą jest choroba mokrego ogona, związana z wczesnym odstawieniem od matki, powodująca intensywną biegunkę. Widząc niepokojące objawy, opiekun powinien zabrać swojego pupila na wizytę u weterynarza.

Przyczyny chorób chomików

Co wpływa na choroby chomików i może pogorszyć stan zdrowia twojego zwierzątka? Należą do nich między innymi:

  • błędy żywieniowe, takie jak pokarm zawierający za dużo wody, nieświeże jedzenie i woda, czy nagła zmiana diety;
  • stres związany np. z oddzieleniem zwierzęcia od matki czy nagłą zmianą otoczenia;
  • infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze;
  • alergie;
  • pasożyty zewnętrzne i wewnętrzne.

Choroba mokrego ogona u chomików dżungarskich i syryjskich

Choroba mokrego ogona to śmiertelna choroba bakteryjna atakująca głównie młode chomiki syryjskie oraz chomiki dżungarskie. Głównym objawem jest silna biegunka, apatia, sztywne poruszanie się na łapach, a w skrajnych przypadkach może wystąpić wypadnięcie jelita grubego przez odbyt. Sierść zwierzątka wygląda, jakby była mokra. Przyczyną choroby jest zazwyczaj bakteria Lawsonia intracellularis, która infekuje przewód pokarmowy. Bakterie mogą przedostać się do organizmu chomika przez skażoną żywność, wodę lub ściółkę. W rozwoju choroby ważną rolę odgrywają również infekcje pasożytnicze, które wpływają na obniżenie odporności organizmu.

Choroba mokrego ogona – leczenie

W przypadku podejrzenia choroby mokrego ogona należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza weterynarii. Śmierć następuje najczęściej w ciągu doby od wystąpienia symptomów. Leczenie tej choroby chomika polega na szybkiej interwencji weterynarza, który przebada zwierzę, poda odpowiednie leki oraz wskaże zasady opieki i dalszego postępowania. W celu zapobiegania chorobie ważna jest właściwa pielęgnacja, higiena oraz odpowiednie żywienie. Należy odizolować chorego chomika, ponieważ może zarazić inne małe zwierzęta.

Chomik – choroby oczu

Najczęstsze choroby oczu u chomików obejmują infekcje bakteryjne, urazy okolicy oczu, owrzodzenia rogówki oraz zapalenie spojówek. Objawy mogą obejmować zaczerwienienie skóry wokół oczu, intensywne mrużenie, łzawienie, lepką wydzielinę wydobywającą się z oczodołu czy zamglone oczy. Alarmujące powinno być też przecieranie oczu przez zwierzątko. W każdym z wymienionych przypadków należy udać się z chomikiem do weterynarza. 

Leczenie chorób oczu chomika

Leczenie chorób oczu chomików zależy od konkretnej przyczyny. W przypadku infekcji bakteryjnych konieczne może być podanie antybiotyków. Natomiast jeśli przyczyną są urazy lub owrzodzenia rogówki, może być wymagane leczenie miejscowe w postaci maści czy kropli do oczu. W przypadku zapalenia spojówek również stosuje się leki, które przepisze weterynarz, taki jak krople lub maści przeciwbakteryjne czy przeciwzapalne.

Choroby pasożytnicze i grzybicze chomików domowych

Za choroby chomików mogą odpowiadać również pasożyty oraz grzyby. Najczęściej występującymi pasożytami u chomików są różnego rodzaju pasożyty zewnętrzne, takie jak wszy, pchły, kleszcze czy roztocza. Zwierzaka mogą atakować nużeńce, które wywołują nużycę, lub świerzbowce, powodujące świerzb. Oznaką jest między innymi przerzedzanie sierści i nadmierne drapanie. Z kolei wśród chorób grzybiczych, chomiki mogą mieć problemy z grzybicą skóry, dróg oddechowych czy układu pokarmowego. Warto również zwrócić uwagę na zachowanie swojego chomika, takie jak bieganie bez celu po klatce. Pupila należy szybko zabrać do weterynarza.

Objawy chorób chomików

Pierwsze objawy chorób chomików to między:

  • apatia, niemrawe ruchy, skulona pozycja;
  • brak apetytu;
  • mętne spojrzenie;
  • zmiany w wyglądzie sierści, która może być matowa, szorstka, przerzedzona, mokra lub zmierzwiona;
  • problemy z pobieraniem pokarmu;
  • biegunka, zaparcia;
  • wypływ z nosa lub oczu;
  • kaszel, kichanie, ciężki oddech;
  • zmiany na skórze zwierzęcia;
  • łyse placki na skórze.

Jak zapobiegać chorobom chomików?

Aby zapobiegać chorobom chomików, należy przestrzegać zasad higieny, zarówno własnej, jak i zwierzaka. Konieczne jest regularne czyszczenie klatki i wymienianie trocin, a także utrzymywanie jej z dala od źródeł wilgoci. Oprócz tego:

  • dostarczaj chomikowi świeżą i czystą wodę oraz odpowiednią dietę, bogatą w witaminy i minerały;
  • regularnie odwiedzaj weterynarza, aby sprawdzić stan zdrowia zwierzaka i zapobiegać chorobom;
  • zwracaj uwagę na objawy choroby i reaguj na nie szybko;
  • unikaj stresujących sytuacji dla chomika, takich jak głośne dźwięki czy nagłe ruchy.

Przestrzeganie tych zasad pozwoli na utrzymanie chomika w dobrej kondycji zdrowotnej i zmniejszy ryzyko wystąpienia chorób. Wiele zależy od warunków hodowli, sposobu żywienia i właściwej pielęgnacji pupila.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.