Chomiki syryjskie to stosunkowo małe zwierzaki, które mają jednak spore wymagania. Nie powinny być trzymane jako zwierzęta dla dzieci i wbrew pozorom potrzebują sporo miejsca. Jeżeli potrafisz odpowiednio o nie zadbać, możesz jednak zyskać bardzo sympatycznych przyjaciół, których obserwacja przynosi bardzo wiele radości. Czy syryjskie chomiki rzeczywiście pochodzą z Syrii? Czy istnieje chomik syryjski panda? Ile lat żyją gryzonie, o których opowiemy? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi już za chwilę. Wystarczy, że przejdziesz do lektury!

Chomik syryjski – pochodzenie

chomik syryjski na dłoni

Pochodzenie chomików syryjskich jest zgodne z ich nazwą. W naturze występują bowiem na bardzo ograniczonym obszarze płaskowyżu Aleppo. Znajduje się on dokładnie na granicy północnej Syrii i Turcji. Można więc śmiało powiedzieć, że to rzeczywiście syryjski chomik.

Chomiczki, które trafiają do domów, urodzone są w niewoli. Łapanie do hodowli dziko występujących syryjczyków praktycznie już się nie zdarza.

Chomik syryjski – tryb życia

Chomik syryjski jest zwierzęciem nocnym. W ciągu dnia zazwyczaj śpi w domku lub wykopanej przez siebie norze. Budzi się wieczorem i rozpoczyna wesołe marsze po swojej klatce. Śpiącego za dnia chomika nie wolno budzić! Zmiana rytmu dobowego może prowadzić do chronicznego stresu, który często z kolei przekłada się na groźne choroby. 

W naturze chomiki pokonują w ciągu jednej nocy bardzo dalekie dystanse. Nic dziwnego, że potrzebują kołowrotka, w którym spędzają nieraz długie godziny. Zadbaj o to, aby był duży i jednocześnie cichy. W przeciwnym razie będziesz mieć spore problemy z zaśnięciem. 

Jak wygląda chomik syryjski?

chomik syryjski w rękach dziecka

Chomik syryjski – wielkość

Wielkość chomika syryjskiego jest stosunkowo duża. Długość ciała gryzonia może osiągać nawet 15 centymetrów, a waga wynosi zazwyczaj od 100 do 250 gramów. 

Szata i maść chomików syryjskich

W swojej naturalnej formie chomiki te są krótkowłose, natomiast w hodowlach można obecnie spotkać zwierzaki o różnej szacie – półdługiej, a nawet falującej. Są też chomiki syryjskie długowłose. A czy istnieje chomik syryjski panda? Umaszczenie zwierzaków temu przeczy.

Najczęściej spotykana odmiana barwna to ruda lub brązowa z białymi plamami. W hodowlach przychodzą jednak na świat również takie, jak chomik syryjski czarny, kremowy (lub – jak kto woli – chomik syryjski szary), a także chomik syryjski biały. 

Co jedzą chomiki syryjskie?

chomik syryjski w klatce

Chomik syryjski jest zwierzęciem wszystkożernym. Nie oznacza to jednak, że możesz częstować go wszystkim, co akurat znajduje się w twojej lodówce. Jedzenie przeznaczone dla ludzi powinno być poza zasięgiem pyszczka zwierzaka. W przeciwnym razie pupil może zachorować, a nawet umrzeć. 

Prawidłowa dieta chomika powinna rozkładać się proporcjonalnie mniej więcej w ten sposób: 

  • ziarna;
  • trawy;
  • zioła;
  • warzywa;
  • białko;
  • owoce.

Czym karmić chomika syryjskiego?

Najlepszym rozwiązaniem będzie zapewnienie chomikowi syryjskiemu dostępu do wysokojakościowej mieszanki przeznaczonej specjalnie dla tego gatunku. Dietę urozmaicaj świeżymi warzywami i owocami. Odpowiednie będzie także białko. Może przyjąć postać uwielbianych przez chomiki suszonych larw mącznika. 

Lokum dla chomika syryjskiego

chomik syryjski patrzy przez otwór w kształcie serca

Chomiki syryjskie potrzebują dosyć dużej przestrzeni. Optymalne będą dla nich wymiary 100 na 50 centymetrów. Bardzo istotna jest jednak także forma mieszkania. 

Najczęściej dla gryzoni wybierane są klatki. Tymczasem równie dobrze (a nawet lepiej) sprawdzi się zbiornik akwariowy. W odpowiednio dużym akwarium tak małe zwierzątko nie będzie miało problemu z cyrkulacją powietrza. 

Chomik syryjski – klatka

Możesz oczywiście zdecydować się na klatkę w podobnym rozmiarze. Powinna ona jednak spełnić kilka istotnych kryteriów:

  • musi mieć bardzo nieduże odstępy między prętami;
  • powinna być wykonana z trwałych materiałów (chomicze zęby świetnie radzą sobie z miękkim plastikiem) 
  • musi mieć stosunkowo wysoką kuwetę.

Dla chomika syryjskiego wybierz mieszkanie jednopiętrowe. Jeżeli zdecydujesz się na akwarium, a nie na klatkę, koniecznie zabezpiecz je od góry. Chomiki uwielbiają uciekać, a znalezienie ich w mieszkaniu wcale nie jest takie łatwe. 

Chomik syryjski – wyposażenie klatki

W klatce chomika syryjskiego koniecznie powinny znaleźć się:

  • przynajmniej 20-centymetrowa warstwa ściółki (najlepiej odpylonych trocin);
  • kołowrotek o średnicy 28 centymetrów;
  • domek;
  • basenik z piaskiem do kąpieli;
  • miseczki na jedzenie i wodę. 

Ile żyje chomik syryjski? Długość życia w niewoli 

Chomiki syryjskie nie są niestety szczególnie długowiecznymi zwierzętami. Ile żyje chomik syryjski w klatce? Średnia długość życia wynosi mniej więcej 2,5 roku, chociaż przy odrobinie szczęścia będziesz mógł cieszyć się towarzystwem swojego chomiczka nawet przez 3 lata.

chomik syryjski na kupce ubrań

Skąd wziąć chomika syryjskiego?

Chomik syryjski – nie kupuj, adoptuj

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje chomik syryjski. Cena to zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Mało kto wie, że te zwierzaki można adoptować! Wbrew pozorom bezdomność jest wśród nich bardzo dużym problemem. Do organizacji, które zajmują się gryzoniami, często trafiają bezdomne chomiczki, dlatego warto któregoś przygarnąć!

Zdecydowanie rozważ taką opcję, zanim wybierzesz się do sklepu zoologicznego. W tego typu miejsca zwierzęta trafiają z hurtowni, w których są rozmnażane i przetrzymywane w bardzo złych warunkach. 

Chomik syryjski – hodowla

W Polsce działa kilka świetnych profesjonalnych hodowli rasowych chomików syryjskich! W takich miejscach zwierzęta są dużo droższe niż w sklepach. Kupując je, masz jednak pewność, że są zdrowe i nie pochodzą z chowu wsobnego. Warto też zaznaczyć, że szaty i umaszczenia chomików w hodowlach są bardzo bogate. 

Chomik syryjski – bezwzględny samotnik

Chomiki syryjskie nie powinny mieszkać w parach ani w większych stadach. Niezależnie od płci są to bardzo terytorialne zwierzaki, które szybko popadną między sobą w konflikty. Warto więc kierować się zasadą – jedna klatka, jeden chomik. 

W młodości niektóre chomiczki syryjskie o łagodniejszym usposobieniu żyją ze sobą w zgodzie. Jednak trzymanie ich w jednej klatce prędzej czy później skończy się walką, która może nawet doprowadzić do śmierci. Jest to bardzo ryzykowna praktyka, do której nie zachęcamy. 

Chomik syryjski czy dżungarski?

Chomik syryjski i dżungarski to najbardziej popularne odmiany tych zwierząt, które trzymane są w domach. Bardzo możliwe, że stajesz przed dylematem, którego z nich wybrać na swojego przyjaciela. 

Pod względem diety i trybu życia zwierzaki te różnią się bardzo nieznacznie. Obydwa to samotniki, które prowadzą nocne życie i lubią jeść te same rzeczy. Między tymi dwoma gatunkami zachodzą jednak bardzo wyraźne różnice wizualne. 

Chomik syryjski a chomik dżungarski

Chomik syryjski jest większy, dlatego potrzebuje większej klatki i większego kołowrotka. Uchodzi także za nieco bardziej chętnego do kontaktów z człowiekiem. Prawda jest jednak taka, że w odpowiednich warunkach mieszkaniowych i przy odpowiednim podejściu obydwa te chomiki można oswoić z dotykiem człowieka. 

Chomik syryjski – podsumowanie

chomik syryjski wchodzi na człowieka

Chomiczek syryjski to bardzo popularny mały zwierzak. Jego charakterystyczną cechą jest dosyć duży – jak na ten gatunek zwierzęcia – rozmiar. Wbrew powszechnemu przekonaniu gryzoń rodem z Syrii wymaga dosyć dużej klatki i sporego kołowrotka. 

Jeżeli zastanawiasz się nad przygarnięciem tego zwierzaka, rozważ adopcję. Wiele bezdomnych chomików syryjskich czeka na swojego nowego opiekuna w domach tymczasowych. Zadbaj o bezpieczne i spokojne miejsce do życia dla zwierzaka i jego zrównoważoną dietę. 

Chomik syryjski żyje mniej więcej 2,5 roku. To stosunkowo krótko. Jednak w tym czasie może dać ci mnóstwo radości. Pamiętaj, że ma to być twój przyjaciel, a nie więzień. Malutkie klatki z plastikowymi rurami zmień na przestronne akwarium pełne naturalnych dekoracji i bezpiecznych miejsc do ukrycia się. Niezależnie od tego, czy wybierzesz chomika syryjskiego samca, czy chomika syryjskiego samicę, zapewnij zwierzakowi przestrzeń i swobodę.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.