Chomik Roborowskiego zwany jest inaczej chomicznikiem malutkim. Nazwa nie jest przypadkowa, ponieważ zwierzak osiąga bardzo niewielkie rozmiary. Nie kłóci się to jednak wcale jego fascynującymi zwyczajami i dosyć mocnym charakterem.

To dobry pupil dla osób, które lubią zajmować się terrarystyką. Obserwowanie go na co dzień daje bowiem mnóstwo satysfakcji. Nie jest jednak szczególnie chętny do kontaktu z człowiekiem. Przekonaj się, czy sprostasz jego wymaganiom i spodoba ci się jego usposobienie!

Chomiki Roborowskiego – pochodzenie

Chomiki Roborowskiego sylwetka

Chomiki Roborowskiego pochodzą ze Azji Środkowej. W naturze można spotkać go w przede wszystkim na terenach piaszczystych – na stepach i pustyniach w Rosji, Kazachstanie i Chińskiej Republice Ludowej. To właśnie między innymi po Chinach podróżował Władimir Roborowski, na cześć którego został nazwany ów zwierzak.

Co ciekawe, chomicznik malutki został odkryty stosunkowo późno. Jego pierwszego oficjalnego opisania dokonano w 1894 roku. Dopiero w kolejnych dekadach zaczął się stopniowo pojawiać w Europie i innych częściach świata. 

Chomiki rasy Roborowskiego jako gryzonie domowe

Najpierw jednak można było znaleźć go wyłącznie w domach osób, które zawodowo zajmowały się zoologią lub innymi dziedzinami nauki. Sporą popularność jako zwierzak domowy zyskał na szerszą skalę dopiero w latach 90. XX wieku. 

Chomik rasy Roborowskiego – wygląd

Chomiki Roborowskiego na trawie

Chomik Roborowskiego nie bez przyczyny zwany jest także chomicznikiem malutkim. To w istocie najmniejszy ze wszystkich chomików karłowatych. Jego rozmiary rzadko przekraczają 5 centymetrów. 

Ubarwienie chomika Roborowskiego

W sklepach i hodowlach można spotkać chomiki Roborowskiego w dosyć zróżnicowanych rodzajach ubarwienia. Zdecydowanie najpowszechniejsze są te o piaskowym futerku. Co ciekawe, udowodniono, że może ono lekko się zmieniać wraz z porami roku i temperaturą otoczenia. Zimą szarzeje, natomiast latem staje się intensywniej czerwone. 

Obecnie trwają badania i obserwacje, w jakich ubarwieniach mogą występować te chomiki. Na razie jest to kwestia sporna, jednak szacuje się, że wariantów może być nawet dziesięć 

Czym wyróżnia się chomik Roborowskiego?

Cechy charakterystyczne chomika Roborowskiego to:

  • brak pręgi grzbietowej (typowej na przykład dla dżungarków);
  • jasne plamki nad oczami;
  • miękkie futerko o długości mniej więcej 10 mm.

Chomik Roborowskiego – styl życia

Chomiki Roborowskiego wychodzi z rury

Tak jak niemal wszystkie chomiki, ten również jest zwierzakiem nocnym. W ciągu dnia śpi w wykopanej przez siebie sypialni. W przeciwieństwie do innych gatunków chomika, ten nie kopie aż tak imponujących systemów tunelowych.

Podczas swojego okresu aktywności chomiki Roborowskiego:

  • przemierzają wiele kilometrów w kółku;
  • kąpią się w piasku;
  • chętnie korzystają z zabawek;
  • tworzą zapasy jedzenia i kopią w ściółce. 

Ważne jest to, aby nie budzić chomika, który śpi w ciągu dnia. Zabawę ze zwierzakiem przełóż na moment, kiedy zbudzi się i zacznie kręcić się po klatce. Zaburzanie rytmu dobowego chomika może dosyć szybko doprowadzić zwierzaka do chronicznego stresu i problemów ze zdrowiem. 

Klatka dla chomika Roborowskiego

Lokum dla chomika Roborowskiego

Chomiki Roborowskiego śpiące chomiki

Chomik Roborowskiego jest malutki, ale mimo tego potrzebuje dosyć dużej przestrzeni. Najlepiej będzie czuł się w klatce lub akwarium o wymiarach 80 × 50 cm. 

Pozostaje jeszcze kwestia tego, jakie lokum wybrać. 

  1. W przypadku chomików najbardziej popularne są zbiorniki akwariowe. Można tam nasypać w środku dużo ściółki bez ryzyka jej rozsypywania. 
  2. Możesz zdecydować się także na klatkę z wysoką kuwetą. Pamiętaj jednak, że ten gatunek chomika jest wyjątkowo malutki, a na dodatek bardzo zwinny. 
  3. Właśnie z tego powodu trzeba zadbać, aby odstępy między prętami były możliwie jak najmniejsze. 

Ściółka dla chomika Roborowskiego

Najlepszą ściółką dla chomika Roborowskiego są trociny. W przypadku najmniejszego karzełka również nie ma wyjątku. Podłoże powinno być możliwie jak najgłębsze. Wysyp około 20 centymetrów ściółki, w której zwierzak będzie mógł dowolnie kopać. 

Co istotne, ściółki chomika nie trzeba sprzątać w całości. Zwierzak buduje sobie w niej cały system sypialni, spiżarni i tuneli. Pozbawienie go tej możliwości skutkuje bardzo dużym stresem. Sprzątaj więc punktowo najbardziej zabrudzone przestrzenie. Chomiki zazwyczaj załatwiają się w jednym miejscu. 

Akcesoria dla chomika Roborowskiego

Chomiki Roborowskiego w kółku

Do klatki chomika Roborowskiego wybieraj możliwie jak najbardziej naturalne wyposażenie. 

  1. Zrezygnuj z plastikowych tuneli i zamiast nich wybierz drewniane mostki lub połówki orzecha kokosowego, które świetnie nadają się na domek. 
  2. W lokum chomika koniecznie musi znaleźć się kołowrotek. Wybierz ten, który ma średnicę przynajmniej 20 centymetrów. Powinien mieć także jednolitą bieżnię, aby noga zwierzaka nie zaklinowała się między prętami.
  3. Oprócz tego warto zadbać o pojemnik z dobrej jakości piaskiem do kąpieli oraz miseczki na jedzenie i wodę. Wybieraj te cięższe, które trudniej będzie chomikowi przewrócić – najlepiej ceramiczne. 

Chomik Roborowskiego – kąpiele w piasku

Chomiki to bardzo czyste zwierzątka, które same pielęgnują swoje futerka. Chomika Roborowskiego nie wolno kąpać w wodzie. Naraża to gryzonia na bardzo silny stres, który w konsekwencji obniża jego odporność i powoduje choroby. Gryzoniowi przyda się za to kąpielówka z piaskiem, w którym będzie regularnie czyścił swoją sierść. 

Jaki piasek dla chomika Roborowskiego?

Piasku nigdy nie kupuj z niesprawdzonego źródła, nie zbieraj go także z plaży ani z piaskownicy. Nie chcesz przecież narazić chomika na choroby i patogeny. Pieczenie takiego piasku w piekarniku nic nie da. Wybierz zamiast tego dobrej jakości odpylony piasek przeznaczony dla małych zwierząt. To w zupełności wystarczy. 

Chomik Roborowskiego – kwestia stadności

W wielu miejscach w sieci można natrafić na informację, że chomiki Roborowskiego mogą mieszkać w jednej klatce i trzeba tylko zwiększać jej powierzchnię. To niestety nieprawda. Chomikom w naturze zdarza się czasowo przebywać w koloniach. Jednak wówczas mają do dyspozycji ogromne terytorium i prędzej czy później udają się w swoją stronę. 

Trzeba zawsze trzymać się zasady – jeden chomik, jedna klatka. Te gryzonie to bezwzględni samotnicy. Chomiki zamknięte razem w ograniczonej przestrzeni prędzej czy później zaczną ze sobą walczyć. Często biją się na śmierć i życie. 

Czym żywić chomiki Roborowskiego? 

Chomiki to istotny wszystkożerne. W naturalnym środowisku odżywiają się bardzo różnymi pokarmami, np.:

  • trawami;
  • ziarnami zbóż;
  • warzywami;
  • owocami;
  • ziołami;
  • owadami i białkiem zwierzęcym. 

Optymalna dieta chomików Roborowskiego

W hodowli warto jak najlepiej odtworzyć proporcje diety chomika Roborowskiego. Na rynku zoologicznym znajdziesz kilka bardzo dobrych mieszanek dla chomików, które składają się nie tylko z ziaren, lecz także z ziół, suszonych warzyw i białka zwierzęcego. 

Dietę chomika można urozmaicać świeżymi warzywami i owocami w niewielkich ilościach. Przysmakiem uwielbianym przez te zwierzęta są także suszone larwy mącznika. 

Chomiki Roborowskiego powinny mieć stały dostęp do wody. Zamiast poidełka wybierz odpowiednio ciężką miseczkę, której zwierzak nie będzie w stanie przewrócić. 

Czego nie powinien jeść chomik Roborowskiego? 

Chomiki nie powinny spożywać jedzenia przeznaczonego dla ludzi. Nigdy nie podawaj im żadnych słonych i słodkich przekąsek. Zwierzęta nie powinny jeść niczego, co zostało usmażone lub ugotowane w przyprawach. Szkodliwe dla tych gryzoni są także: 

  • cytrusy;
  • czosnek;
  • cebula;
  • czerwone mięso;
  • rabarbar;
  • sałata;
  • bakłażan;
  • pestki jabłek i gruszek.

Jak oswoić chomika Roborowskiego?

Chomiki Roborowskiego są nieco mniej chętne do kontaktu z człowiekiem niż chomiki syryjskie. Nie oznacza to jednak, że nie można ich oswoić. Przy odpowiednim podejściu opiekuna z czasem mogą nauczyć się wchodzić mu na rękę. Niektóre z nich naprawdę to lubią. Jak pogłębić relację ze zwierzakiem?

  1. Musisz pamiętać, że chomik jest zwierzęciem nocnym. Trzeba uszanować rytm jego dnia, dlatego nigdy nie budź zwierzaka ze snu. 
  2. Rozpocznij próby kontaktu, kiedy zwierzak obudzi się i rozpocznie żerowanie. 
  3. Na początku podsuwaj mu czystą dłoń, aby mógł ją powąchać i zapoznać się z jej zapachem. 
  4. Później na ręku możesz kłaść przysmaki, które zwierzak z czasem zacznie obwąchiwać.
  5. Najważniejszą zasadą oswajania chomika jest cierpliwość. Nigdy niczego nie przyspieszaj i nie zmuszaj zwierzaka do tego, czego nie chce, bo osiągniesz odwrotny skutek. Jeżeli przez pierwszych dziesięć minut zwierzak nie podejdzie do ręki, to znaczy, że jeszcze nie jest na to gotowy. 
  6. Z czasem możesz zacząć podnosić zwierzaka na dłoni. To jednak wyższy poziom znajomości, do którego przechodzą tylko najbardziej cierpliwi opiekunowie. 

Warto przy tym zaznaczyć, że niektóre chomiki Roborowskiego nigdy nie przywiązują się do człowieka. Wszystko zależy od konkretnego osobnika i jako opiekun powinieneś to uszanować. 

Chomik Roborowskiego – cena i hodowla

Ile kosztują chomiki Roborowskiego? Cena jest zazwyczaj dosyć niska. Zwykle zapłacisz od 10 do 30 złotych. Trzeba jednak pamiętać, że po zwierzaki najlepiej udać się do sprawdzonego źródła. Sklep zoologiczny rzadko kiedy jest takim miejscem. 

Sklepy i hurtownie, z których trafiają do nich gryzonie, to coś podobnego do psich i kocich pseudohodowli. Chomika Roborowskiego najlepiej adoptować lub kupić od hodowcy, który dba o swoje zwierzęta i ma wiedzę na temat ich rozrodu. 

Chomik Roborowskiego – podsumowanie

Chomik Roborowskiego to najmniejszy ze wszystkich chomików karłowatych. Wyróżnia się brakiem pręgi na tułowiu i jaśniejszymi plamkami nad oczami. Często i chętnie wybierany jest na domowego zwierzaka. Chociaż jest malutki, chomik rasy Roborowskiego potrzebuje dosyć dużej przestrzeni i wygodnego kołowrotka. Powinien także mieszkać w samotności i mieć prawo do zachowania swojego rytmu dobowego. 

Chociaż z natury taki zwierzak jest mniej kontaktowy niż chomik syryjski, to jednak może nauczyć się wchodzić na rękę i spędzać czas z człowiekiem. Nie powinien być jednak do tego zmuszany, ponieważ ostateczny kształt relacji zawsze zależy od zwierzęcia. 

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.