W Polsce najpopularniejsze są chomiki syryjskie i dżungarskie. Zdecydowanie mniejszą popularnością cieszą się chomiki chińskie, które z wyglądu nieco przypominają tak chętnie kupowane dżungarki. Może warto to zmienić i zdecydować się na azjatyckiego pupila? Chcesz dowiedzieć się, jakie są cechy tych chomiczków i jak spełnić ich wymagania hodowlane? Zapraszamy do lektury!

Chomik chiński – pochodzenie

Czy chomik chiński faktycznie pochodzi z Chin? W istocie obszar jego występowania jest dużo szerszy i obejmuje znaczną część Azji. Ten podgatunek chomiczków możemy spotkać:

  • na południu Syberii;
  • w Mongolii;
  • w Korei;
  • w północnych Chinach.

Zaobserwowano, że chomik chiński często osiedla się w pobliżu ludzkich siedzib. Ma tam większy dostęp do różnorodnych pokarmów i może je łatwiej zdobyć.

chomik chiński - pochodzenie

Chomik chiński pręgowany – specyfika

Chomiki chińskie osiągają wielkość chomików dżungarskich. Dobrze odżywione osobniki mogą dorosnąć nawet do 11 centymetrów długości. Co ciekawe, są jednak lżejsze od dżungarków. Ich ciało jest nieco dłuższe i smuklejsze. 

Charakterystyczną cechą chomika chińskiego jest biegnąca przez cały grzbiet ciemna pręga. Od innych gatunków odróżnia go umiejscowienie gruczołów, którymi przekazuje swój zapach. Większość gatunków chomików ma je na brzuchu. U tych osobników znajdują się zaś są po bokach ciała. 

Chomik chiński – cechy charakterystyczne

To nie jedyna różnica. Chomiki chińskie mają także najdłuższy ogon ze wszystkich przedstawicieli rodziny chomikowatych. Może osiągać długość nawet trzech centymetrów! 

Malutkie chomiki chińskie i młode osobniki mają szary kolor. Z czasem jednak sierść wybarwia się i staje się brązowa. 

Chomik chiński – długość życia

Długość życia chomika chińskiego wynosi około czterech lat. Nietrudno więc zauważyć, że te zwierzaki żyją dłużej od innych gatunków chomików, w tym tych najchętniej hodowanych przez człowieka. 

Chomik chiński – choroby

Chomik chiński jest rekordzistą w długości życia, ale nie oznacza to, że nie jest narażony na różnego rodzaju schorzenia. Nie ma danych na temat tego, czy rzadziej od popularniejszych gatunków zapada on na nowotwory. Zdecydowanie jednak nie jest wolny od tych chorób. 

Jak dbać o zdrowie chomika chińskiego?

Chomiki chińskie są największe ze wszystkich chomików karłowatych, ale nadal to zwierzaki bardzo delikatne i kruche. Trzeba obchodzić się z nimi niezwykle ostrożnie. Badania wykazały, że ten gatunek chomika najlepiej ze wszystkich radzi sobie z wymierzaniem odległości. Jednym słowem – chomik chiński jest mniejszą fajtłapą niż syryjski czy dżungarski. Nie oznacza to jednak, że nie jest w stanie zrobić sobie krzywdy. Jego wybiegi powinny być dobrze zabezpieczone. 

Chomiki chińskie – możliwe choroby i leczenie

Pozostałe choroby, które mogą dotykać chomiki chińskie, to na przykład: 

  • problemy stomatologiczne;
  • infekcje ucha;
  • infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych;
  • ropnie;
  • urazy mechaniczne. 

Chomiki chińskie tak jak inne gryzonie, trzeba leczyć u weterynarzy, którzy specjalizują się w chorobach zwierząt egzotycznych. Medycyna weterynaryjna w Polsce stoi na bardzo wysokim poziomie. Możliwe są nawet najbardziej skomplikowane operacje małych gryzoni, także te ortopedyczne.

Chomik chiński w domowej hodowli

Chomik chiński – jeden czy dwa?

Chomiki chińskie to bezwzględni samotnicy! W hodowlach zdarza się, że bardzo młode osobniki mieszkają w jednej klatce. W naturze absolutnie nie ma to miejsca. Przedstawiciele tego gatunku nie tolerują innych chomików na swoim terytorium. Samce toczą walki na śmierć i życie. Zdarza się także, że samiec jest agresywny w stosunku do samicy. Zdecydowanie kieruj się zasadą – jedna klatka, jeden chomik. 

Żywienie chomika chińskiego

Dieta chomika chińskiego wyróżnia się większą procentową obecnością produktów roślinnych. W naturze gatunek ten żywi się:

  • nasionami;
  • ziarnami;
  • trawami;
  • ziołami;
  • warzywami;
  • owadami i drobnymi bezkręgowcami. 

W warunkach domowych zdecyduj się na wysokiej jakości mieszanki dla chomików karłowatych. Dietę trzeba oczywiście uzupełniać warzywami, ziołami i mięsem w odpowiednich proporcjach. 

chomik chiński - żywienie chomika chińskiego

Klatka dla chomika chińskiego

Większość gatunków chomików najlepiej czuje się w terrariach i akwariach, gdzie jest dużo ściółki. Chomiki chińskie bardziej od innych lubią i umieją się wspinać. W ich przypadku warto więc postawić na klatkę z wysoką kuwetą i małym odstępem pomiędzy prętami. 

Oczywiście, w klatce musi znaleźć się sporo dobrej jakości trocin lub ściółki konopnej. W naturze chomiki chińskie drążą skomplikowane systemy tuneli. Budują odrębne komory na sypialnie i spiżarnię, dlatego w warunkach domowych również trzeba zapewnić im taką możliwość. 

Klatka dla chomika chińskiego – materiał i wymiary

W klatce obowiązkowo musi znaleźć się kołowrotek. Jego minimalna średnica to 20 centymetrów. Ważne, aby bieżnia była zbudowana z jednolitego materiału – drewna lub plastiku. Unikaj niebezpiecznych dla zdrowia i życia chomika prętów. 

Minimalne wymiary klatki dla chomika chińskiego to 80 × 50 centymetrów. 

Chomik chiński – cena

Chomiki chińskie nie są tak popularne, dlatego ich średnia cena jest trudna do ustalenia. W hodowlach trzeba liczyć się z kosztem nawet 100 złotych. Nigdy nie kupuj chomików z nieznanego źródła. Unikaj także sklepów zoologicznych, do których zwierzęta trafiają z tak zwanych hurtowni.

Chomik chiński – podsumowanie

Na świecie występuje ponad 300 gatunków chomików. Tylko niektóre z nich hodowane są w warunkach domowych. Chomik chiński różni się nieco od popularniejszych – dżungarskich, czy syryjskich. Żyje dłużej, lubi się wspinać i ma trochę inną dietę.

Znalezienie chomika chińskiego z dobrej hodowli może być w Polsce wyzwaniem. Jeżeli jednak zdecydujesz się na takiego zwierzaka, pamiętaj o specyficznych potrzebach tego gatunku. Musisz zapewnić chomikowi bezpieczeństwo, umożliwić wspinanie się i dbać o jego pełnowartościową dietę.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.