Od lat rankingu najmniejszych psów świata wygrywa chihuahua. Hodowla tej rasy jest w naszym łatwa do znalezienia. Niestety, psy rasy chihuahua, podobnie jak większość małych ras, są szczególnie narażone na działania pseudohodowców. 

Chihuahua to malutkie, ale jednocześnie bardzo bystre i energiczne psy. Dobrze reagują na szkolenie i wbrew pozorom potrzebują dużej (chociaż dostosowanej do swoich rozmiarów) dawki ruchu. Jeżeli chcesz kupić tego psa, musisz nastawić się na dosyć dokładne prześwietlanie potencjalnych hodowli. Podpowiadamy, jak do tego podejść. 

Chihuahua – hodowla. Skąd wziąć psa?

Chihuahua to rasa uznawana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną. Jeżeli chcesz mieć pewność, że kupujesz szczeniaka zgodnego ze wzorcem, wybieraj hodowle chihuahua należące do FCI.

W każdym z prawie stu krajów, które są członkami Federacji, reprezentuje ją jeden związek kynologiczny. W naszym kraju rolę tę pełni ZKwP. Obecnie można znaleźć hodowle chihuahua zarejestrowane w różnych niszowych związkach. Te jednak nie mają nic wspólnego z FCI. W związku z tym nie można stwierdzić, że sprzedawane psy naprawdę są rasowe. 

Chihuahua długowłosa – hodowla

Dla wielu osób istotna jest długość włosa psów tej rasy. Długowłosa chihuahua nie jest oddzielną rasą, to po prostu pieski z innym rodzajem szaty. Najczęściej przychodzą na świat dokładnie w tych samych hodowlach co odmiana krótkowłosa. 

Jeżeli chcesz zakupić właśnie takiego psa, skontaktuj się z wybranym hodowcą. 

Hodowle psów chihuahua – na co uważać?

Chihuahua to znana i bardzo lubiana rasa. Ten malutki piesek jest bardzo obecny w kulturze popularnej, dlatego wiele osób po prostu chciałoby mieć go w domu. Niestety, tak duża popularność przekłada się na zyski pseudohodowców. Poniżej znajdziesz listę kilku rzeczy, które szczególnie powinny wzbudzić twoją uwagę: 

  • niechęć do kontaktu i brak odpowiedzi na twoje pytania;
  • brak możliwości odwiedzenia przez ciebie hodowli;
  • niechęć do pokazania ci rodziców szczeniaka;
  • twierdzenie, że rodowód jest niepotrzebnym papierkiem, który nadaje się tylko na wystawy;
  • rejestracja w niszowym związku kynologicznym albo wręcz brak jakiejkolwiek przynależności. 

Nawet hodowle FCI warto weryfikować i pytać o opinie na ich temat. Pies będzie z tobą przez kilkanaście lat. Upewnij się, że miał dobry start i jest zdrowy. 

Chihuahua – hodowla. Gdzie jej szukać?

Poszukaj w ZKwP

Poszukiwanie hodowli chihuahua rozpocznij od zajrzenia na stronę internetową Związku Kynologicznego w Polsce. Tam znajduje się spis wszystkich zarejestrowanych hodowli, razem z podziałem na rasy.

Jeśli zależy ci na znalezieniu hodowli, która znajduje się blisko twojego miejsca zamieszkania, możesz zadzwonić do lokalnego oddziału ZKwP. Dzięki temu szybko dowiesz się, czy gdzieś w pobliżu działa hodowla interesującej cię rasy. 

Zapytaj miłośników rasy 

W mediach społecznościowych i na forach tematycznych znajdziesz miłośników rasy chihuahua. Takie miejsca to kopalnia wiedzy na temat hodowców i samego obcowania z tymi psami. 

Jeżeli znalazłeś już hodowlę, ale jednocześnie chcesz się upewnić, że jest ona odpowiednia, zapytaj o opinie osoby, która już korzystały z jej usług. Miłośnicy zazwyczaj mają aktualną wiedzę na temat tego, z którymi sprzedawcami warto współpracować, a których lepiej omijać. 

Przejrzyj ogłoszenia

Nie wszystkie aktywne hodowle mają szczenięta na sprzedaż przez cały rok. Najczęściej mioty przychodzą na świat najwyżej raz na około pół roku. Jeżeli nie chcesz czekać, sprawdź, czy jakaś hodowla nie ogłasza swoich szczeniąt na jednym z portali ogłoszeniowych. Koniecznie zwróć uwagę na to, czy jest ona zarejestrowana w ZKwP!

Chihuahua – hodowla. Podsumowanie 

Hodowla chihuahua nie jest trudna do znalezienia. Nigdy jednak nie kupuj psa z niesprawdzonego źródła. Zawsze weryfikuj zarówno hodowcę, jak i związek kynologiczny, do którego ten jest zapisany. Dzięki temu zyskasz rasowego i zdrowego przyjaciela na wiele lat!

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.