Chart perski to niezwykle stara rasa. Według niektórych podań była znana jeszcze w starożytności. Współcześnie te bardzo czułe i niezwykle inteligentne psy wyróżniają się majestatycznym wyglądem. Kto będzie najlepszym opiekunem dla saluki?

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: od 58 do 71 cm
masa ciała: od 18 do 27 kg
Szatasierść: miękka, jedwabista
maść: każda dopuszczalna; pręgowanie niepożądane
❤️ Długość życia12–14 lat
? Charakternieufny wobec obcych, inteligentny, dość niezależny, dumny

Chart perski – majestatyczny przybysz z Półwyspu Arabskiego

Chart perski to rasa o dostojnej i smukłej budowie ciała. Już na pierwszy rzut oka można dostrzec, że są to zwierzęta zwinne, szybkie i bardzo wytrzymałe. Wysokość charta saluki w kłębie powinna wynosić od 58 do 71 cm; suczki są nieco mniejsze. Wzorzec rasy nie podaje, ile powinny ważyć psy, natomiast przyjęło się, że masa ich ciała waha się średnio od 15 do 25 kg. 

Oczy chartów perskich saluki są ich prawdziwą ozdobą – duże, owalne, o pięknej barwie: od ciemnobrązowych do orzechowych. Psy występują w dwóch odmianach okrywy: krótkowłosej i długowłosej. Mają wysoko położone, zwisające uszy i zakręcony, nisko osadzony ogon. Odmiana długowłosa ma w kilku miejscach na ciele charakterystyczne frędzle. 

Włosy psów perskich powinny być gładkie i jedwabiste. Rasa ta występuje we wszystkich umaszczeniach. Można natknąć się na psy zarówno brązowe i czarne, jak i takie o zupełnie jasnym włosie. Szczególnie pożądane jest wybarwienie grizzle, a jedynym niedopuszczalnym pozostaje pręgowane.

Saluki – charakter

Szlachetny, majestatyczny, niedostępny – to cechy, którymi na pierwszy rzut oka wyróżnia się chart perski. Jak jest naprawdę? 

Istnieje powszechne przekonanie, że są to psy podchodzące z rezerwą do obcych. Należy pamiętać, że perskie saluki przez wieki szkolono do zachowania dystansu wobec nieznanych sobie ludzi. Dzięki temu były i nadal są psami idealnymi do stróżowania. Zaniepokojone z pewnością zaalarmują swojego opiekuna. 

Jednocześnie owe cechy sprawiają, że chart perski uchodzi za psa całkowicie niezależnego, nieufnego, a wręcz niechętnego ludziom. Nic bardziej mylnego – zwierzęta te bardzo mocno przywiązują się do swoich opiekunów. Chociaż są samodzielne i nie narzucają się, nie oznacza to, że nie potrzebują towarzystwa. Wręcz przeciwnie – absolutnie nie powinny pozostawać zbyt długo same. Chart perski niezwykle ceni sobie obecność opiekunów, którzy traktują go z czułością i szacunkiem oraz zapewniają odpowiednią dawkę rozrywki.

chart perski saluki stoi bokiem

Saluki to aktywny łowca

A skoro o rozrywce mowa, czas wspomnieć o cesze, którą wyróżnia się ta rasa. Jak i inne charty, jest to pies bardzo aktywny, typ sportowca. Aby pozostał spokojny i szczęśliwy, potrzebuje znacznej ilości ruchu na co dzień. Chart perski to pies inteligentny, dlatego zabawę fizyczną możesz połączyć z ćwiczeniami umysłowymi i uczyć go komend i sztuczek. 

Musisz jednocześnie mieć świadomość, że charty cechuje niezwykle silny instynkt łowcy. Podczas spacerów na otwartym terenie psów należy stale pilnować. Niewielki ruch jest w stanie sprawić, że saluki, nawet odpowiednio przeszkolony, puści się w pogoń, nie reagując na wołania. A należy pamiętać, jest w stanie osiągnąć w biegu prędkość nawet 50 km na godzinę – trudno będzie go dogonić. 

Chart perski – zdrowie

Jest to rasa cechująca się dużą odpornością oraz niemal końskim zdrowiem. Warto zwrócić uwagę na to, skąd pochodzi chart perski – hodowla powinna zadbać o zrobienie odpowiednich badań. Osobniki z dobrych skojarzeń oraz odpowiednio pielęgnowane przez opiekunów będą psami szczęśliwymi i tryskającymi zdrowiem. 

Jednocześnie, tak jak w każdej rasie, zdarzają się choroby, o których istnieniu przyszli opiekunowie powinni pamiętać. Charty perskie nierzadko cierpią na dysplazję stawów biodrowych. Należy także zwracać uwagę na stan ich oczu – zdarzają im się choroby związane ze wzrokiem. Warto badać psy pod kątem możliwych schorzeń układu moczowego oraz nowotworów. 

Chart saluki – pielęgnacja

Pielęgnacja okrywy przedstawiciela tej rasy nie należy do trudnych, nawet w przypadku odmiany długowłosej. Należy oczywiście pamiętać o regularnym wyczesywaniu, aby włosy się nie filcowały. Nie wymagają one natomiast dodatkowych, skomplikowanych zabiegów. Chart perski praktycznie nie linieje, nawet w okresie zmiany sierści. A i wówczas wystarczy tylko nieznacznie zwiększyć częstotliwość szczotkowania. 

Należy uważać z wystawieniem tej rasy na skrajne temperatury. Niedopuszczalne jest, aby chart arabski mieszkał na dworze! Chociaż są to psy, które dobrze znoszą bardzo ciepłe, a nawet gorące dni, należy ograniczać przebywanie czworonogów w mocno nagrzanym miejscu. Zapewnij pupilowi odpowiednią dawkę cienia i dużo wody. 

Psy tej rasy nie czują się dobrze w zimnym klimacie. Podczas spacerów zimowych zapewnij im odpowiednie ubranie. Zwłaszcza, gdy jest to spacer na smyczy, a pies nie ma jak rozgrzać się w biegu. Co więcej, ubranie chroni też sierść odmiany długowłosej przed tworzeniem się kul śniegowych.

Psy rasy chart perski nie mają skłonności do tycia. Nie należą do żarłoków, a jeśli zapewnisz im wystarczającą ilość ruchu na co dzień, szansa na utuczenie jest bliska zeru. Warto jednak pamiętać, że odpowiedni dobór karmy jest kluczowy w celu zapewnienia zwierzętom właściwego rozwoju i zdrowia. Dodatkowo, jeżeli twój pupil bierze udział w zawodach, konieczne będzie zwiększenie dawki mięsa oraz tłuszczu. Jeżeli nie masz pewności, jaka karma będzie odpowiednia, warto poradzić się w tej kwestii dietetyka. 

chart perski saluki stoi na śniegu

Chart perski – hodowla

Charty perskie są psami bardzo zdrowymi i rzadko zdarzają się u nich schorzenia o podłożu genetycznym. Warto jednak pamiętać, że zdrowie czworonoga będzie zależało w dużej mierze także od jego pochodzenia. Dlatego, chcąc upewnić się, że w przypadku wymarzonego pupila ryzyko wystąpienia choroby jest znikome, warto poszukać hodowli cieszącej się renomą. W tym celu możesz poradzić się wielbicieli rasy, szczególnie że w Polsce hodowli chartów saluki wciąż nie jest dużo. 

Zrób rozeznanie odpowiednio wcześnie. Pamiętaj, że jeśli chodzi o tak rzadkie rasy jak chart perski, szczeniaki często są zarezerwowane zanim jeszcze się urodzą. Obserwuj ogłoszenia hodowli odnośnie oczekiwanych miotów.

Pamiętaj, że w przypadku chęci posiada psa z grupy chartów, należy postarać się o odpowiednie pozwolenie starostwa. Ustawa o prawie łowieckim z 1995 roku mówi wyraźnie, że trzymanie w domu charta bez zezwolenia wiąże się z karą grzywny lub pozbawienia wolności. Odpowiedni wniosek złożysz w Urzędzie Miasta, w Wydziale Ochrony Środowiska, gdzie wniesiesz też opłatę (82 zł). Musisz wypełnić też oświadczenie, że pies nie będzie używany do celów łowieckich. Niekiedy wymagane bywa złożenie odpisu metryki, numeru chipa i przedstawienie książeczki zdrowia psa. 

Chart perski – cena

Wiele zależy od tego, z jakiego miejsca pochodzi chart perski – cena również. Chociaż w Polsce pojawia się coraz więcej dobrych hodowli owych czworonogów, nadal nie należą one do psów popularnych i wiele osób decyduje się na sprowadzenie ich z innych krajów. Na miejscu szczeniaki tej rasy można kupić już za około 4000 zł. 

Pies perski – historia rasy

Nazwa tych psów pochodzi od miasta na południu Półwyspu Arabskiego. Uważa się, że chart perski jest starą rasą, znaną jeszcze w czasach starożytnych. Świadczyć mają o tym wizerunki zwierząt, wyglądem przypominające tę rasę, które widać na egipskich grobowcach. Ponadto znaleziono wielu zmumifikowanych przedstawicieli rasy, co dodatkowo potwierdza, że byli oni traktowani w starożytnym Egipcie z wielkim szacunkiem. 

Przyjmuje się, że przodkowie znanych nam dzisiaj chartów perskich występowali w krajach od Etiopii i zachodniej Afryki, aż po tereny na Bliskim Wschodzie, części Indii oraz środkowej Azji. Były to, a w niektórych regionach nadal są, psy wykorzystywane do polowań na antylopy oraz zające. Źródła podają, że polowały bez ścisłego, bezpośredniego kontaktu z ludźmi, nauczyły się natomiast współpracy w grupie złożonej z 2-3 osobników. Niezależność, niezwykła inteligencja oraz brak agresji w stosunku do innych psów to cechy, które charakteryzują saluki do dziś. 

Do Europy przodkowie chartów trafili już za czasów krucjat. Jednakże na większe zainteresowanie i rozpoczęcie hodowli trzeba było poczekać aż do XIX wieku. W Polsce zainteresowanie saluki zaczęło się dopiero w latach 70 XX wieku. Wówczas do kraju sprowadzono pierwszą suczkę tej rasy. 

Chart perski – dla kogo?

Chart perski to pies czuły, inteligentny i lojalny. Jednocześnie jest to rasa przede wszystkim dla doświadczonych opiekunów, znających jej potrzeby. Raczej nie poleca się tego czworonoga na pierwszego psa. Zarówno jego wychowanie, jak i zapewnienie mu właściwych warunków wymaga od człowieka dużego zaangażowania i cierpliwości. 

Są to psy całkowicie pozbawione agresji i bardzo wrażliwe, nic więc nie stoi na przeszkodzie, żeby dzieliły dom z małymi dziećmi, oczywiście przy odpowiedniej kontroli osób dorosłych. Chociaż saluki stanowią rasę łagodną i zrównoważoną, zatem teoretycznie odpowiednią również dla osób starszych, należy przy tym pamiętać o ich zapotrzebowaniu na ruch. Sprostanie temu wymaganiu może być nie lada wyzwaniem dla osób w zaawansowanym wieku. 

Wiadomo, że wychowanie psa jest podstawą jego funkcjonowania z innymi zwierzętami. Chart perski ma jednak mocno rozwinięty instynkt łowcy. Do tego stopnia, że nawet dobrze wychowany pies może pod wpływem impulsu puścić się w pogoń za kotem lub innym małym zwierzęciem. Jednocześnie łagodne usposobienie pozwala na jego pokojowe współistnienie z innymi czworonogami. 

chart perski saluki z opiekunką

Chart perski – galeria zdjęć

Chart perski – ciekawostki 

Na psa rasy saluki zdecydował się John Paul Jones. To brytyjski muzyk, niegdysiejszy członek słynnego zespołu Led Zeppelin. 

Saluki – piękny i wymagający

Saluki przez wiele osób uznawane są za najpiękniejsze charty. Za ich majestatycznym wyglądem kryje się bardzo łagodna osobowość. Jeżeli zależy ci psie, który będzie jednocześnie efektowny, inteligentny i uczuciowy, z pewnością możesz zdecydować się właśnie na tę rasę. Pamiętaj jednak, że wymaga ona jednak wiele pracy i potrzebuje dużej ilości ruchu.

chart perski saluki wącha kwiat

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 269 /02.02.2001/F, https://www.zkwp.pl/wzorce/269.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 25.10.2000.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.