Chart arabski, nazywany również psem sloughi, jest aktywnym czworonogiem, który uwielbia się bawić i biegać. Dla kogo w szczególności ten pies będzie dobrym towarzyszem?

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 61 do 68 cm, psy od 66 do 72 cm
masa ciała: suka od 18 do 23 kg, pies od 22 do 28 kg
Szatasierść: krótka, delikatna, zwarta
maść: odcienie piaskowego; mogą występować czarna maska, pręgowanie, nalot albo czaprak
❤️ Długość życia13–15 lat
? Charakterwyniosły, z silnym instynktem łowieckim, odporny, wytrzymały, wierny

Wygląd charta arabskiego

Tym, co pierwsze rzuca się w oczy w przypadku psa rasy chart arabski, jest jego muskularna, smukła sylwetka. Zalicza się go do czworonogów średnio-dużych, krótkowłosych. Dorosłe psy mają wzrost w kłębie od 66 do 72 cm, a suki są nieco niższe – mają od 61 do 68 cm. Przeciętna waga zwierząt tej rasy mieści się w przedziale od 20 do 27 kg. Dystyngowana postura sprawia, że charty arabskie są postrzegane jako dostojne i silne, i tak jest w istocie. Czworonóg ten występuje w wielu wersjach umaszczenia. Zwykle jest to maść brązowa lub kremowa, zaś oczy psów zawsze są brązowe.

Głowa chartów arabskich jest duża, głęboko osadzona, nos zawsze jest duży i czarny, bez względu umaszczenie. Trójkątne uszy opadają i przylegają do czaszki, zaś ogon charta arabskiego jest cienki i zakręcony ku górze.

Charakter psa

Jeśli chodzi o charakter chartów arabskich, są to psy niezależne, wytrwałe, uparte, które mają wrodzony instynkt do polowań. Z tego powodu przez lata były wykorzystywane głównie w celach myśliwskich. Wykazują się zaciętością – przy polowaniu kierują się doskonałym wzrokiem. Obecnie w Polsce polowanie z chartami jest jednak zabronione.

Z drugiej strony charty arabskie mocno przywiązują się do swoich opiekunów, są lojalne i wierne. To psy inteligentne, które jednak lubią decydować same o sobie. Wymagają więc konsekwentnego podejścia – stanowczego, ale jednocześnie łagodnego. Nie możesz oczekiwać, że chart arabski stanie się psem bezwarunkowo posłusznym. Łatwo przyswaja wiedzę, ale niekoniecznie zawsze słucha człowieka. Lubi podążać własnymi ścieżkami. Nie da się złamać jego charakteru. Wszelkie próby w tym zakresie najpewniej nie przyniosą oczekiwanego efektu.

Wobec obcych zachowują nieufność, ale nie są strachliwe. Trzymają obce osoby na dystans.

Czy chart arabski to zdrowy pies?

Zasadniczo przedstawiciele rasy chart arabski zwykle są zwierzętami zdrowymi, które nie są obciążone występowaniem genetycznych schorzeń. Podobnie jak przy innych rasach, także w ich przypadku zaleca się jednak przeprowadzanie badań w kierunku dziedzicznych chorób oczu, które rzeczywiście się zdarzają.

Już od lat szczenięcych chart arabski musi znajdować się pod stałą kontrolą weterynarza. Powinien być szczepiony, odrobaczony i utrzymywany w zdrowej kondycji, dzięki odpowiedniemu żywieniu.

Psy rasy chart arabski potrzebują prowadzenia dobrze zbilansowanej diety, bogatej we wszystkie najważniejsze składniki odżywcze. Muszą mieć stały dostęp do wody. Psa nie należy przekarmiać – wystarczy podawać mu posiłek przynajmniej dwa razy dziennie.

Charty arabskie żyją od 13 do 15 lat.

Jak pielęgnować charta?

Zabiegi pielęgnacyjne względem twojego pupila rasy chart arabski nie powinny sprawić ci żadnych kłopotów. Psy te linieją tylko w niewielkim stopniu, dlatego wymagają czesania raz w tygodniu. W tym celu możesz wykorzystać nie tyle szczotkę, co po prostu rękawicę do czesania.

Same potrafią o siebie zadbać, wylizując swoją sierść. Są rasą raczej czystych, mało wymagających psów.

Hodowla charta arabskiego

Już przed wojnami światowymi w Europie istniały hodowle chartów arabskich, jednak konflikty zbrojne doprowadziły do ich zniszczenia. Odbudowano je przeważnie z wykorzystaniem psów pochodzących z importu z Maroka, Tunezji oraz z Algierii.

Ile kosztuje ta rasa?

Charty arabskie rzadko występują w Polsce. Za to najwięcej przedstawicieli tej rasy żyje obecnie w Maroko. Jeśli chcesz kupić charta arabskiego z rodowodem, wybierz odpowiednią, certyfikowaną, zarejestrowaną hodowlę. Cena za szczeniaka oscyluje w granicach od 3000 do 4000 zł.

Historia rasy

Przodkiem współczesnego charta arabskiego są psy w typie Vertagus, żyjące już w czasach starożytnych, na co wskazują liczne mozaiki z ich wizerunkami, jakie archeolodzy odkryli w Afryce Północnej, m.in. na terenie dzisiejszej Tunezji, w El Djem. Datowane są one na 3000 r p.n.e. Mozaiki przedstawiają wizerunek smukłego psa, który bierze udział w polowaniu na zające.

Najprawdopodobniej rasa charta arabskiego pojawiła się w wyniku skrzyżowania psów w typie sloughi z psami europejskimi w Afryce Północnej.

W Europie pierwsze charty pojawiły się za sprawą Francuzów w latach 30. XIX wieku. Mieli oni kolonie w Afryce, skąd zabierali niektóre zwierzęta do swojego kraju. Znany jest przypadek malarza niderlandzkiego, Augusta de Grassa, który w 1898 roku przywiózł trzy charty z Algierii. Dały one początek hodowli na terenie Holandii.

Archeolodzy odkryli w grobowcach pochodzących z czasów starożytnego Egiptu zmumifikowane szczątki psów przypominających charty arabskie.

Jakiego właściciela potrzebuje chart arabski?

Wbrew pozorom psy te nie są głośne, dlatego teoretycznie można je trzymać w mieszkaniach blokowych, oczywiście jeśli jesteś w stanie poświęcić swojemu chartowi arabskiemu wystarczająco czasu na to, by się wybiegał. Potrzebuje on aktywności fizycznej, za to nie znosi samotności. Jest w stanie pozostać w swoim towarzystwie przez maksymalnie 3 godziny dziennie. Jeśli więc pracujesz w pełnym wymiarze i podczas twojej nieobecności w domu nikogo nie ma, kupno charta arabskiego nie będzie zbyt dobrym wyborem.

Charty arabskie potrzebują mnóstwo aktywności, najlepiej w towarzystwie swojego opiekuna. Co najmniej dwie godziny dziennie powinny mieć sposobność wybiegania się. Musisz jednak wiedzieć, że w przypadku, gdy tylko zobaczą lub poczują ciekawy obiekt, rzucą się za nim w pogoń. Trudno okiełznać ich instynkt łowiecki, dlatego zaleca się ich szkolenie od najmłodszych lat. To ważne, by nauczyły się właściwego słuchania i reagowania na komendy wydawane przez właściciela.

Mając w domu innego pupila – psa, kota czy gryzonia, niekoniecznie wybór charta arabskiego będzie trafiony, ponieważ wykazuje on raczej niską tolerancję wobec innych zwierząt. W przypadku, gdy hodowca nie zadba o właściwą socjalizację szczeniąt chartów arabskich, będą one agresywne wobec kotów i nie tylko. Będą na nie polować. Nie jest to także dobra rasa na psa stróżującego.

Ciekawostki na temat rasy

Chart arabski to rasa psów szczególnie uwielbiana przez Beduinów. Ozdabiają oni swoje czworonogi amuletami i talizmanami. Są traktowane jako goście honorowi w każdym domu i nieraz otacza się ich lepszą opieką niż człowieka. Kiedy chart arabski w wioskach beduińskich umiera, jego właściciel i ludzka rodzina przechodzą żałobę.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 188 /08.01.1998/F, https://www.zkwp.pl/wzorce/188.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 08.01.1998.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)