Ma suchą, typową dla chartów budowę i porusza się zwinnie, w sposób podobny do kota. Uformowany w izolacji od wielu innych ras psów, ma wiele cech, które wyróżniają go spośród pozostałych zwierząt. Jest niezależny i trzymający rezerwę w stosunku do obcych. Bez wątpienia chart afrykański wymaga stosunkowo doświadczonego opiekuna, który będzie wiedział, jak poradzić sobie z dość zamkniętym w sobie zwierzęciem. Co koniecznie musisz wiedzieć, nim ten wyjątkowy pies trafi pod twój dach?

Chart afrykański Azawakh – co warto wiedzieć?

Wrażenie ogólneAzawakh to pies smukły, elegancki, z subtelną sylwetką i wyraźną muskulaturą pod cienką skórą. Charakteryzuje się długimi liniami i budową przypominającą prostokąt
Kraj pochodzeniaMali, okolice Nigru
PatronatFrancja
Klasyfikacja FCIGrupa 10 – Charty / Sekcja 3 – Charty krótkowłose
Nie podlega próbom pracy
PrzeznaczeniePies myśliwski (polujący na gazele, zające, strusie), obrońca przed drapieżnikami i towarzysz nomadzkich rodzin
RozmiarWysokość w kłębie:
Psy 64-74 cm (dopuszczalne odchylenia +/- 2 cm)
Suki 60-70 cm (dopuszczalne odchylenia +/- 2 cm)
WagaPsy: 20-25 kg
Suki: 15-20 kg
SzataKrótka, delikatna, brzuch może być nieowłosiony
UmaszczeniePłowe (jasnopiaskowe do mahoniowego), z opcjonalnym pręgowaniem czarnym. Białe znaczenia są ograniczone, mogą pojawiać się na przedpiersiu, klatce piersiowej i kończynach
Długość życiaŚrednio 10-12 lat
CharakterAzawakh jest żywym, czujnym psem, trzymającym dystans. Może być nieufny wobec obcych, ale jest też łagodny i czuły dla swoich właścicieli i innych akceptowanych osób
UżytkowośćPies jest nieocenionym towarzyszem nomadów, biorącym udział w polowaniach i obronie przed drapieżnikami

Jak wygląda chart afrykański?

Chart afrykański to smukły pies o prostokątnej sylwetce. Tym, co zdecydowanie wyróżnia go na tle innych psów, jest ustawienie bioder. Te znajdują się wyżej niż kłąb, który zwykle jest najwyższym punktem, jeśli chodzi o ten gatunek zwierząt. Psy tej rasy powinny mieć mocny kościec, zaś jego dobrze rozwinięte mięśnie powinny być w ruchu dobrze widoczne pod cienką skórą. Mają również długą, smukłą szyję, która sprawia, że prezentują się nadzwyczaj elegancko. Te cechy, połączone z płynnym, wręcz kocim ruchem, sprawiają, że gdy chart afrykański pojawia się na wystawowym ringu, trudno odwrócić od niego wzrok!

Azawakh – jaki ma kolor sierści?

azawakh i kolor jego sierści

Umaszczenie tych psów może być dość różnorodne. Sierść może być czerwona, płowa, a nawet mahoniowa. Może (choć nie musi) występować na niej także czarne pręgowanie.

Cechą charakterystyczną umaszczenia charta afrykańskiego są białe znaczenia. Zawsze powinny występować białe skarpetki, a pozostałe znaczenia mogą znajdować się na piersi psa czy ogonie. Dopuszcza się również występowanie niewielkiej plamy na karku.

Jak duży jest chart afrykański?

To wysoki, lecz stosunkowo lekki pies. Samce mierzą do 74 cm w kłębie, zaś suki pomiędzy 60 a 70 cm. Ich waga powinna mieścić się w przedziale 15–25 kg. Dla porównania owczarek niemiecki ma do 65 cm w kłębie i waży do 40 kg. To prawie dwa razy więcej przy zdecydowanie niższym wzroście! W przypadku tej rasy niezwykle ważne są jednak proporcje. Wysokość w kłębie względem długości tułowia powinna wynosić 10:9, a pożądana długość głowy w stosunku do kufy to 10:5. To właśnie dzięki temu chart afrykański ma tak niezwykle harmonijną budowę ciała, zapewniającą mu unikatowy ruch.

Jaki charakter ma pies rasy Azawakh?

Charty to psy wykorzystywane do polowań. Ich rola nie polegała jednak na bezpośredniej współpracy z człowiekiem. Po spuszczeniu ze smyczy miały jedynie dogonić i powalić ofiarę. Z tego powodu większość przedstawicieli tej grupy to zwierzęta odważne, ale stosunkowo niezależne i taki właśnie jest chart afrykański. To psy żywe i bystre, zachowujące jednak dystans w stosunku do ludzi. Nie przepadają za obcymi. Jeśli kogoś zaakceptują, potrafią być względem niego łagodne i bardzo czułe. Choć więc nie nadają się dla każdego, mają grono swoich wielbicieli, którzy cenią sobie ich introwertyczny charakter.

Smukła budowa ciała sprawia, że azawakh może rozwijać naprawdę niezwykłe prędkości – w końcu 64 km/h to naprawdę dużo! Ta prędkość pozwalała w przeszłości chartom afrykańskim skutecznie polować na dużą zwierzynę.

Chart afrykański – czy to zdrowa rasa psów?

Jak wiele ras psów, które powstały w sposób naturalny, również chart afrykański jest dość zdrowym zwierzęciem. W rasie nie występują zbyt często choroby genetyczne, a długość życia tych chartów wynosi około 15 lat. Nieco częściej niż inne rasy mogą cierpieć na epilepsję lub syndrom Wobblera, związany z ich stosunkowo długą szyją. Warto też zwrócić uwagę na dietę. Jeśli masz charta afrykańskiego, nie możesz dopuścić do jego otyłości, która może doprowadzić do powstania dysplazji stawów oraz licznych innych schorzeń. Nie zapominaj, że charty to lekkie psy, które nie powinny zbyt wiele ważyć.

Azawakh – jak trudna jest ich pielęgnacja?

azawakh chart afrykański leży w ubranku

Chart afrykański charakteryzuje się krótką, przylegającą do ciała sierścią. Dzięki niej nie przenosi zbyt wiele brudu, ale też nie jest zbyt dobrze chroniony przed zimnem. Dlatego w okresie zimowym nie powinien przebywać w kojcu. Jednocześnie sprawia to, że jest zwierzęciem, które należy do bardzo prostych w pielęgnacji. Wystarczy regularnie go czesać, aby usunąć martwą sierść (zwykle raz w tygodniu). Jeśli pies zaczyna brzydko pachnieć, możesz wykąpać go w specjalistycznym szamponie. Nie należy jednak robić tego zbyt często.

Hodowla – gdzie można kupić te psy?

Choć nie zaliczają się do tych najbardziej popularnych, w Polsce istnieją hodowle tej rasy. W celu zakupu warto udać się do najbliższego oddziału Związku Kynologicznego w Polsce. Tam bez wątpienia miłośnicy zwierząt wskażą ci hodowlę, która będzie spodziewała się szczeniąt. Być może dobrym pomysłem będzie też zakup zwierzęcia za granicą, np. w Czechach lub w Niemczech. Zwróć jednak uwagę na to, aby organizacja była zrzeszona w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Tylko w ten sposób będziesz mieć pewność co do czystości rasy oraz zdrowia swojego podopiecznego.

Chart afrykański – ile kosztuje?

Charty afrykańskie można zaliczyć do rasy przeciętnie kosztownej, jednak z uwagi na wzrost cen w 2020 roku musisz przygotować się na to, że kwota za zakup może być znacznie wyższa niż w latach poprzednich. Bez wątpienia będziesz musiał wydać na swojego nowego przyjaciela co najmniej kilka tysięcy złotych. Jeśli nie stać cię na takiego psa, możesz zdecydować się na adopcję ze schroniska. Istnieje też możliwość zakupu psa w typie rasy, jednak ryzykujesz wówczas, że twój nowy przyjaciel może być chory z powodu chowu wsobnego – wówczas nie jest to najlepsza inwestycja.

Skąd wziął się chart afrykański?

Nie bez powodu nazywany jest także psem Tuaregów. Został wyhodowany przez ten wiodący koczowniczy tryb życia lud, który wędrował przez Saharę, aby następnie skierować się w stronę nieco bardziej przyjaznych ziem Sahel. W końcu lud osiadł w suchej dolinie Azawakh, w której chart afrykański mógł zacząć się rozwijać. W Europie te psy pojawiły się dopiero w latach 60. XX wieku.

Czy to pies odpowiedni dla ciebie?

Chart afrykański jest dużym psem, który wymaga regularnego ruchu. Nie może przebywać na dworze zimą, a przez swój introwertyczny charakter nie każdemu właścicielowi będzie odpowiadał. Być może jednak jest to pies, którego właśnie szukasz. Najlepiej będzie się czuł, mieszkając w domu z ogrodem. Odpowiednio ułożony będzie dobrym kompanem dla całej twojej rodziny. Nie zapomnij jednak, że wymaga stanowczego opiekuna, który opanuje jego indywidualny charakter.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 307, 15.10.2019 EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/307.pdf, wersja polska 21.10.2019, tłumaczenie Renata Berlińska, aktualizacja według wersji angielskiej Mirosław Redlicki, DATA PUBLIKACJI OBOWIĄZUJĄCEGO WZORCA: 04.09.2019.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)