Z artykułu dowiesz się, dlaczego nie powinieneś lekceważyć charczenia u psa i jakie inne objawy powinny skłonić cię do szybkiej wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Opiszemy najczęstsze przyczyny takiego zachowania u czworonoga.

Charczenie u psa a choroby górnych dróg oddechowych

Choroby górnych dróg oddechowych, czyli przeziębienia, mogą objawiać się poprzez charczenie u psa. Najgroźniejszy jest kaszel kennelowy, czyli zapalenie nosa, tchawicy i oskrzeli. Najczęściej jego rozwój zaczyna się od infekcji wywołanej przez wirusa grypy Parainfluenza, kiedy organizm zostanie osłabiony nierzadko zostaje zaatakowany przez bakterię Bordetella Bronchiseptica.

Połączenie zakażeń dwoma patogenami znacznie pogarsza stan i rokowania pacjenta. Problem może być także wywołany tylko przez jeden z wyżej wymienionych czynników. Jest to choroba zakaźna, która roznosi się z niebywałą prędkością. Charczenie u psa jest dodatkowym czynnikiem roznoszącym patogeny wydzielane ze śliną.

Charczenie u psa to tylko jeden z objawów

Niepokojące objawy zapalenia górnych dróg oddechowych pojawiają się zazwyczaj po 3 do maksymalnie 10 dni po zakażeniu. Do najbardziej widocznych oznak tej choroby zakaźnej zalicza się między innymi:

  • apatię oraz złe samopoczucie, wskutek którego pies nie wykazuje chęci do zabaw i nie chce wychodzić na spacery;
  • podwyższoną temperaturę ciała będącą efektem rozwijającego się stanu zapalnego;
  • męczący, suchy, chrapliwy kaszel, który potrafi pojawiać się napadowo, zwłaszcza po zwiększonym wysiłku fizycznym oraz nagłych zmianach temperatury powietrza (np. po wyjściu z klimatyzowanego pomieszczenia na upał lub odwrotnie, czyli po opuszczeniu ogrzewanego mieszkania zimą);
  • duszenie się bądź charczenie u psa mogące wywoływać odruchy wymiotne, które może sprawiać wrażenie, że zwierzakowi stanęło coś w gardle;
  • wyciek z nosa i oczu, który najpierw jest przezroczysty, a wraz z rozwojem choroby nabiera ropnego charakteru.

Leczenie kaszlu kennelowego

Leczenie charczenia u psa i innych objawów kaszlu zależy przede wszystkim od przebiegu choroby. W każdym przypadku podstawą jest antybiotykoterapia oraz zwalczanie objawów przy pomocy leków przeciwkaszlowych, które pomaga uporać się z kaszlem i charczeniem u psa.

Kiedy wdrażana jest intensywna kuracja?

Jeśli u pacjenta pojawiły się inne symptomy zakażenia, takie jak podwyższona temperatura ciała, brak apetytu czy silna apatia, niezbędne jest wdrożenie intensywnej kuracji oraz płynoterapii. W krytycznych przypadkach weterynarze mogą zdecydować się nawet na karmienie czworonoga przy pomocy sondy żołądkowej.

Charczenie psa a ciało obce

Kolejną przyczyną pojawienia się charczenia u psa jest ciało obce. Może to być cokolwiek, na przykład kawałek kości, gałęzi, którą bawił się pies, ale nawet chrupek suchej karmy, jeśli zwierzę je zachłannie.

W przypadku, gdy charczenie u psa nie ustępuje po krótkim czasie, a dodatkowo pojawiają się takie objawy jak ślinotok czy zasinienie języka, niezbędna jest natychmiastowa wizyta u lekarza weterynarii. Niekiedy jest to zagrożenie nie tylko zdrowa, ale i życia.

Charczenie u psa a problemy z sercem

Problemy z sercem mogą być kolejną przyczyną charczenia u psa. W takim przypadku zazwyczaj można zauważyć również inne objawy, takie jak:

  • zwiększona męczliwość;
  • utraty przytomności przy intensywnym wysiłku;
  • bardzo szybki, płytki oddech;
  • kaszel;
  • nietypowy obrys brzucha i klatki piersiowej.

W takim przypadku konieczne jest wykonanie serii badań, w tym badań krwi, USG i EKG, a także konsultacja kardiologiczna.

Kaszel czy charczenie u psa może być objawem poważnej choroby i nigdy nie powinien być lekceważony przez opiekunów czworonogów. Jeśli zauważysz go u swojego podopiecznego, jak najszybciej udaj się z nim do kliniki weterynaryjnej, by zadbać nie tylko o jego zdrowie, ale czasem nawet uratować mu czy przedłużyć życie.

Archiwum: wrzesień 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.