W Polsce znajduje się kilka bardzo dobrych hodowli rasy Cavalier King Charles Spaniel. Jednocześnie te piękne psy często są sprzedawane przez pseudohodowców i ludzi, którzy nie mają dużej wiedzy o tej rasie. Żeby uchronić się przed pseudohodowcami, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Poniżej znajdziesz ważne informacje na temat rasy Cavalier King Charles Spaniel. 

Cavalier King Charles Spaniel szczeniak – kilka słów o rasie

Cavalier King Charles Spaniel to przepiękny pies, który oprócz swojej urody ma także przyjazny charakter. Jest wierny, inteligentny i szybko się uczy. Jego przodkowie brali udział w polowaniach. Ten piesek nie ma jednak żadnego instynktu myśliwskiego. Jest wprost idealnym towarzyszem dla rodziny z dziećmi.

Aby cavalier miał wszystkie cechy rasy – pod względem zarówno charakteru, jak i fizyczności – musi być kupiony w dobrej hodowli, gdzie dba się o prawidłowy rozwój psów. 

Hodowla Cavalier King Charles Spaniel – z jakiego związku?

Hodowla Cavalier King Charles Spaniel, którą warto brać pod uwagę, powinna być zrzeszona w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP). To jedyna organizacja w naszym kraju, która ma uprawnienia do wystawiania szczeniakom rodowodów FCI. 

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna zajmuje się nie tylko organizacją wystaw, ale także zatwierdzaniem oficjalnych wzorców ras. Jeżeli kupisz szczeniaka z niesprawdzonego źródła, nie masz żadnej pewności, że będzie on miał jakiekolwiek cechy rasy, na której Ci zależy. W najlepszym razie kupisz po prostu drogiego psa w typie rasy.

Cavaliery – hodowla warta uwagi

Dobra hodowla Cavalier King Charles Spaniela powinna być zrzeszona w ZKwP. Istnieje jednak kilka innych czynników, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem pieska. 

  • Dobry hodowca zawsze jest otwarty na twoje pytania i wątpliwości;
  • w dobrej hodowli masz możliwość poznania swojego szczeniaka i jego rodzeństwa. Zwróć wówczas uwagę na kondycję rodziców pieska;
  • pies zostaje dopasowany do twoich potrzeb i stylu życia;
  • dobry hodowca Cavalier King Charles Spaniela będzie chciał wiedzieć, jakie jest twoje wcześniejsze doświadczenie z psami i jakie warunki możesz zapewnić szczeniakowi;
  • w dobrych hodowlach psy są badane na obecność potencjalnych wad genetycznych. Powinieneś mieć dostęp do wszystkich wyników wybranego przez ciebie szczeniaka.

Cavalier King Charles Spaniel – jak znaleźć hodowlę? 

Zapytaj o hodowlę w ZKwP

Jeżeli zastanawiasz się, jak znaleźć dobrą hodowlę Cavalier King Charles Spaniela, najlepszym rozwiązaniem będzie wejście na stronę Związku Kynologicznego w Polsce i znalezienie tam listy zrzeszonych hodowli. Możesz także zadzwonić do lokalnego oddziału ZKwP i zapytać, jaka hodowla znajduje się najbliżej ciebie. 

Znajdź innych miłośników rasy

Niestety, bliskość hodowli nie zawsze jest dobrym wyznacznikiem jej jakości. Ponadto nie zawsze są dostępne wolne szczeniaki. Dlatego spróbuj znaleźć grupę lub forum miłośników rasy i tam zapytaj o to, jaka hodowla jest w danym momencie polecana. Tam będziesz miał szansę poznać osoby, które mają psy z hodowli, nad którą się zastanawiasz. W ten sposób rozwiejesz część swoich pytań i wątpliwości. 

Uważaj na portale z ogłoszeniami

Niektórzy hodowcy ogłaszają swoje mioty na portalach z ogłoszeniami. Zanim się z nimi skontaktujesz, upewnij się, że hodowla jest zrzeszona w FCI. Jeśli tak, w ogłoszeniu z pewnością znajdzie się o tym informacja. 

Hodowla Cavalier King Charles Spaniel – czy warto wybrać takiego psa?

Hodowla Cavalier King Charles Spaniel nie jest trudna do znalezienia, chociaż czasami na szczeniaki trzeba trochę poczekać – wynika to z faktu, że ta rasa jest wybierana przez miłośników psów coraz chętniej. Pamiętaj, żeby zwracać uwagę na to, w jakim związku zrzeszona jest hodowla. Cavalier to także często wybierana rasa, dlatego z pewnością znajdziesz innych właścicieli chętnych do podzielenia się informacjami. Wybór dobrej hodowli jest kluczowy, dlatego podejdź do niego z cierpliwością i otwartą głową.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.