W Polsce rasa Cão fila de São Miguel jest bardzo mało znana. Tymczasem są to psy, które będą świetnymi towarzyszami dla osób aktywnych. Jeśli regularnie pracują, mogą mieszkać z rodzinami z dziećmi. Potrzebują jednak szkolenia, codziennej dawki ruchu oraz wyzwań. Opieka nad psem tej rasy to fantastyczna przygoda, ale też wyzwanie. Dlatego decyzja o włączeniu go do rodziny powinna być podejmowana z pełną świadomością.

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 48 do 58 cm, psy od 50 do 60 cm
masa ciała: suki od 20 do 30 kg, psy od 25 do 35 kg
Szatasierść: gładka, krótka, gęsta, twarda
maść: płowa, jasno płowa z nalotem, wszystkie odcienie szarości; zawsze z pręgowaniem
❤️ Długość życia12–15 lat
? Charakterłagodny wobec opiekuna, inteligentny, chętny do nauki, obronny

Cão fila de São Miguel – opis rasy

Cão de fila de São Miguel według klasyfikacji FCI został zaliczony do grupy drugiej (sznaucery, pinczery, molosy). Należy do sekcji małych psów molosowatych. Jest to średniej wielkości pies stróżujący. Dorosłe samce w kłębie osiągają wielkość od 50 do 60 cm, natomiast suki – od 48 do 58 cm. Osobniki są dość masywne, ich waga oscyluje pomiędzy 25–35 kg w przypadku psów. Jeśli chodzi o samice, mogą one ważyć od 20 do 30 kg.

Cão fila de São Miguel ma kwadratową głowę o silnych szczękach z trójkątnymi, wysoko osadzonymi uszami, oraz wyrazistymi, ciemnymi oczami. Tułów jest umięśniony, z szeroką klatką piersiową oraz średniej długości, grubym i delikatnie zakręconym ogonem. Psy tej rasy mają zróżnicowane umaszczenie – od szarego do płowego; zawsze jednak występuje pręgowanie. Na łapach, czole i piersi mogą mieć białe znaczenia.

Charakter psów pasterskich – czy Cão fila de São Miguel nadaje się do domu?

Warto od razu zaznaczyć, że Cão fila de São Miguel nie będzie dobrym psem kanapowym. Jego energia oraz instynkt stróża mogą być uciążliwe podczas mieszkania w bloku. Dobrym dla niego rozwiązaniem będzie na przykład dom z ogrodem. Nie zwalnia to właściciela z obowiązku wyprowadzania pupila na długie spacery.

Aby pies nadawał się dla rodziny, należy wcześnie rozpocząć szkolenie. Dzięki temu będzie przyjazny dla domowników oraz zaakceptuje inne zwierzaki. Jeśli zabraknie odpowiedniej socjalizacji, może mieć problem w relacjach z psami i kotami. Wystarczy odrobina wysiłku, by zyskać wiernego i przyjaznego towarzysza.

Warto przy pamiętać, że Cão fila de São Miguel może być nieufny wobec obcych, co stanowi pożądaną cechę psa stróżującego. Gdy właścicielowi nie zależy na tym tak bardzo, powinien nad tym popracować. Dzięki temu goście odwiedzający dom będą się czuć komfortowo w obecności zwierzaka.

Karmienie i pielęgnacja tej rasy psów

Pielęgnacja Cão fila de São Miguel nie powinna sprawiać większych trudności. Na pewno warto zadbać o sierść psa, która jest krótka, ale dość gęsta. Wystarczy comiesięczne szczotkowanie – zwłaszcza podczas linienia. Poza tym właściciel powinien sprawdzać stan pazurów i przycinać je, jeśli nie ścierają w sposób naturalny. Uwagę trzeba zwracać na uzębienie czworonoga. Rasa nie ma specjalnych wymagań dotyczących żywienia, więc można podawać pełnowartościową karmę wysokiej jakości. Dla szczeniąt zaleca się karmę przygotowaną z myślą o psach szybko rosnących.

Historia rasy – w jakim rejonie Portugalii rozpoczęła się hodowla?

Cão fila de São Miguel wywodzi z portugalskiej wyspy São Miguel, wchodzącej w skład archipelagu Azorów. Z tego powodu rasa nazywana jest także Azores Cattle Dog. W kraju pochodzenia wykorzystywane były do zaganiania bydła, a także do polowań. Pierwsza wzmianka pojawiła się w kronice z XVI wieku, później regularnie o nich wspominano – często w negatywnym kontekście. Pisano między innymi o agresji czy pogryzieniach, co jednak nie jest wpisane w charakter tych zwierząt. Wszystko zależy o odpowiedniej socjalizacji oraz odpowiedzialnego podejścia właściciela.

Mając to wszystko na względzie, trzeba pamiętać, że Cão fila de São Miguel nie będzie odpowiedni jako pierwszy pupil. Warto mieć już jakieś doświadczenie w układaniu zwierzaków. Poza tym pies tej rasy musi otrzymywać dużą dawkę ruchu, więc osoby prowadzące mało aktywny tryb życia również nie sprawdzą się w roli opiekunów.

Bibliografia

FCI-Standard N° 340 / 20. 06. 2007, https://www.zkwp.pl/wzorce/340.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 21.05.2007.

Fot. ilustracyjne: Pleple2000 via Wikipedia CC BY-SA 3.0

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.