W artykule opowiemy o tym, czym jest canicross oraz kto może go uprawiać. Znajdziesz tutaj także wskazówki pomocne w czasie treningów zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych biegaczy. Dowiesz się również, jaki ekwipunek powinieneś zgromadzić, zanim wyruszysz w swoją pierwszą trasę.

Czym jest canicross?

Canicross to oficjalna dyscyplina sportowa należąca do grupy sportów psich zaprzęgów. Wywodzi się z Norwegi, gdzie niezwykle popularne były zawody, podczas których sanie były ciągnięte przez psi zaprzęg. Jednak w canicrossie na drugim końcu liny znajduje się nie wózek, a człowiek. Pies biegnie przodem, nadając parze energii i prędkości, a zadaniem jego opiekuna jest ostrzeganie go przed przeszkodami i nawigowanie.

Podobnie jak w przypadku każdego psiego sportu, wyróżnia się wersję amatorską, polegająca przede wszystkim na dobrej zabawie oraz pogłębianiu więzi między psem i człowiekiem, a także profesjonalną, której głównym celem jest przygotowanie się do startu w zawodach.

Kto może uprawiać ten sport?

Canicross to aktywność, dla każdego, kto chce ją uprawiać. Zwykle organizatorzy wyścigów tej dyscypliny zastrzegają, że pies powinien ważyć przynajmniej 12 kilogramów i nie mieć zbyt krótkich łap, ponieważ taka anatomia nie sprzyja długim biegom na nierównym podłożu. Jednak jeśli twój podopieczny mimo takiej budowy ciała ma zapał do canicrossu, możesz zacząć z nim łagodne treningi na krótszych dystansach i kontrolować jego samopoczucie.

Oczywiście biegać może każdy, ale najlepsze wyniki osiągają przedstawiciele ras północnych, a zwłaszcza siberian husky, alaskan malamut czy samojed. Na wyścigach coraz częściej pojawiają się także owczarki niemieckie oraz wyżły.

Jak zacząć biegać z psem?

By zacząć przygodę z canicrossem, wystarczy człowiek, pies i dobre chęci. Największą trudnością na początku jest nauczenie swojego podopiecznego ciągnięcia smyczy. Większość dobrze wychowanych czworonogów naturalnie tego nie robi, w związku z czym często potrzebny jest trening przygotowawczy. Staraj się skojarzyć założenie uprzęży z momentem, kiedy pies może ciągnąć smycz.

Niektóre zwierzaki uwielbiają węszenie podczas spacerów. Nie należy im tego zabraniać, ponieważ w ten sposób zaspokajają swoje potrzeby stymulacji umysłowej, jednak to wcale nie musi oznaczać, że canicross nie jest dla nich. Przed treningiem zadbaj o to, by twój pies miał czas na spokojne eksplorowanie okolicy przy pomocy węchu, a ten z pewnością rzadziej będzie przystawać w czasie biegu.

Dopasuj dystans do możliwości biegacza

Tak samo, jak w przypadku każdego innego sportu, należy odpowiednio dopasować dystans do możliwości biegacza. Zacznij od bardzo krótkich tras, by sprawdzić, jak radzi sobie z nimi twój podopieczny. Stopniowo zwiększaj długość trasy i prędkość biegu.

Poza tym warto zadbać o warunki panujące na danym szlaku. Przede wszystkim unikaj biegania po asfaltowych drogach, ponieważ to wyjątkowo obciążające dla stawów twojego czworonoga. Staraj się również wybierać trasy mniej ruchliwe oraz takie, po których nie poruszają się samochody. O wiele wygodniej będzie ci trenować rankiem w tygodniu niż w weekendowe popołudnie. Pamiętaj też o wybraniu szlaku, na którym w upalne dni będzie możliwość odpoczynku w cieniu.

Komendy, których musisz nauczyć swojego psa

Dobra współpraca między człowiekiem i psem to klucz do sukcesu w canicrossie. W takiej drużynie zwierzę jest odpowiedzialne za nadawaniem tempa oraz energii, ale całkowicie zdaje się na wskazówki swojego opiekuna. Czworonóg nie będzie cię widział w czasie biegu, więc musi bezbłędnie reagować na komendy słowne. Od których zacząć? Na sam początek wystarczy „stój” oraz „naprzód”. Większość psów po szkoleniu już to potrafi, jednak nie każdy rozumie te polecenia, nie widząc gestów wykonywanych przez swojego opiekuna.

Kiedy twój podopieczny opanuje te dwie komendy, możesz zwiększyć poziom trudności i wprowadzić nowe polecenia. Przydatna będzie znajomość „prawo”, „lewo”, „szybciej” oraz „wolniej”. Jeśli zależy ci budowaniu pełnej zaufania relacji z psem, skup się na pozytywnym wzmacnianiu pozytywnych zachowań. Na początku nauki nagradzaj go za małe postępy i z czasem wymagaj coraz więcej. Absolutnie nie stosuj żadnych kar, ponieważ zwierzak przestanie chcieć z tobą współpracować.

Szelki zaprzęgowe do biegu z psem

Odpowiednio dobrane szelki to podstawa w canicrossie. Jakie powinny być? Przede wszystkim punkty nacisku nie powinny obciążać płuc oraz ograniczać ruchów zwierzęcia. Obecnie w sklepach zoologicznych istnieje wiele uprzęży z różnych firm, jednak do najczęściej wybieranych modeli należą szelki typu sled.

Można wybrać zabudowane, otwarte na grzbiecie lub w kształcie litery X. To, które z nich najlepiej się sprawdzą, zależy od preferencji zwierzak i opiekuna. Najważniejsze jest, by siła ciągnięcia była równomiernie rozłożona na ciele psa, co pozwoli mu biec bezpiecznie bez ryzyka zaplątania się czy poślizgnięcia.

Smycz z amortyzatorem do canicrossu

Smycz z amortyzatorem niweluje nagłe szarpnięcia ze strony psa lub człowieka, co znacznie wpływa na bezpieczeństwo podczas biegu w trudnym terenie. Przed zakupem zwróć szczególną uwagę na jakość wykonania karabińczyka, ponieważ zazwyczaj to najsłabszy element w całej smyczy. Jeśli w czasie wyścigu ulegnie on uszkodzeniu, może narazić zarówno ciebie, jak i twojego podopiecznego na poważną kontuzję. Zaleca się korzystanie ze smyczy o długości 200 centymetrów w czasie spoczynku, by ograniczyć ryzyko zaplątania się psa.

Sportowy pas do biegania

Pas biodrowy to akcesorium, do którego przypina się smycz z amortyzatorem. Jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, ponieważ dzięki niemu nie musisz trzymać jej w dłoni i przez cały czas biegu masz wolne ręce. Większość modeli posiada regulację szerokości, jednak przed zakupem najlepiej osobiście go przymierzyć, by mieć pewność, że jest dopasowany. Na rynku można znaleźć zarówno podstawowe wersje dedykowane jedynie do przypięcia smyczy, jak i bardziej rozbudowane, do których możesz dołączyć na przykład saszetkę na smakołyki, czy woreczki na psie odchody.

Canicross to doskonała aktywność nie tylko dla zaawansowanych sportowców, ale i dla początkujących. Jeśli czujesz, że ty i twój podopieczny macie potencjał, możecie wspólnie startować w zawodach. Jednak to forma spędzania czasu jest idealna dla każdego, komu sprawia przyjemność, nawet jeżeli uczestnik nie będzie ustanawiać nowych rekordów w tej dziedzinie.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.