Psy rasy cane corso pochodzą z Półwyspu Apenińskiego. Te majestatyczne molosy wprost idealnie sprawdzają się w roli stróżów. Są nie tylko bardzo odważne, ale także wytrwałe i spostrzegawcze. Poza tym ich aparycja i postawa z pewnością nie zachęcają nieproszonych gości do wizyt na posesji. A jaki jest pies cane corso z charakteru? Sprawdź!

Spis treści pokaż

Cane corso – podstawowe informacje

👉 Rozmiarwysokość: samice od 60 do 64 cm, samce od 64 do 68 cm;
waga: samice od 40 do 45 kg, samce od 45 do 50 kg
Szatasierść: krótka, gęsta, lśniąca, z niewielkim podszerstkiem
maść: czarna, łupkowa, ołowiana, jasnoszara, jasnopłowa, czerwona jelenia, ciemna pręgowana
🐶 Charakterzdecydowany, silny, inteligentny, zrównoważony, czujny
❤️ Długość życia10–12 lat
Cane corso infografika

Cane corso – opis rasy

Cane corso leży na deskach

Cane corso to duży i proporcjonalnie zbudowany pies o muskularnej sylwetce. Jego wysokość w kłębie wynosi średnio 64-68 centymetrów u samców oraz 60-64 centymetry u suczek. Wzorzec zakłada tolerancję do 2 centymetrów w górę i w dół. Waga cane corso mieści się w przedziale od 40 do 50 kilogramów, w zależności od płci i cech osobniczych. 

Pomimo tak dużego wzrostu cane corso italiano nie jest ociężały. W ruchu sprawia wrażenie majestatycznego i eleganckiego. We wzorcu wyraźnie zaznaczono, że długość tułowia powinna być dłuższa niż wysokość psa w kłębie. Gruby ogon noszony jest wysoko.

Cane corso ma dużą głowę z szeroką czaszką i płaską kufą. Wyraźnie zaznaczona jest bruzda czołowa. Oczy powinny być wyraziste, a trójkątne uszy – zwisać wysoko. Charakterystyczną cechą psów tej rasy jest delikatny przodozgryz, który wynika z budowy czaszki. 

Umaszczenie i okrywa cane corso

Sierść cane corso italiano jest krótka i przylegająca do ciała. Dopuszczalne umaszczenia to:

 • czarne;
 • ciemnoszare;
 • jasnoszare;
 • płowe;
 • płowo-czerwone;
 • jasnopłowe.
Zobacz także:  Border collie

Najbardziej popularne są cane corso blue, określane po polsku jako niebieskie. Z kolei największe wrażenie robi czarny cane corso, zwłaszcza bardzo zadbany, o błyszczącej sierści.

Cane corso – zachowanie i charakter

Cane corso z profilu

Cane corso jest hodowany przede wszystkim jako pies stróżujący. Dzięki swoim cechom, czyli zdecydowaniu, refleksowi i dużej sile, świetnie sprawdza się w roli psa obronnego. Nie można odmówić mu inteligencji. Ma mocny charakter, jednak po zbudowaniu więzi z doświadczonym opiekunem będzie współpracował podczas szkolenia.

Cane corso a otoczenie

Wbrew swojej groźnej aparycji cane corso jest psem, który w stosunku do znajomych jest bardzo serdeczny i czuły. Lubi dzieci, chętnie spędza z nimi czas i co do zasady jest w stosunku do nich bardzo opiekuńczy. 

Temperament cane corso, jego wrodzony upór oraz duża inteligencja sprawiają, że jest to pies dla doświadczonych przewodników. Tak jak wszystkie duże molosy, osiąga pełną dojrzałość dopiero około drugiego, a nawet trzeciego roku życia. Jego dorastanie, a więc czas, kiedy psychika jest szczególnie krucha, rozciąga się w czasie. 

Cane corso a agresja

Psy tej rasy według wzorca są stabilne i nie mogą być agresywne. Mimo wszystko błędy w szkoleniu i wychowaniu cane corso mogą sprawić, że staną się one nieprzewidywalne, a nawet niebezpieczne. Wymagają więc przewodnika, który będzie dla nich autorytetem i z którym będą chciały pracować. 

Cane corso italiano – zdrowie

Długość życia cane corso to mniej więcej dziesięć lat. Psy tej rasy na ogół cieszą się dobrym zdrowiem, jednak ich słabym punktem są oczy. Stosunkowo często występuje entropium, ektropium oraz problemy z gruczołem trzeciej powieki.

Pielęgnacja cane corso

Pies cane corso w parku

Cane corso to pies stosunkowo łatwy w pielęgnacji. Nie trzeba go kąpać, chyba że po spacerze faktycznie będzie tego wymagał. Sierść można od czasu do czasu wyczesywać szczotką o delikatnym włosiu. Nie zaniedbuj także regularnego sprawdzania stanu uszu i zębów oraz obcinania pazurów, jeśli pies sam ich sobie nie ściera. 

Żywienie cane corso

Cane corso to duży pies, dlatego w okresie wzrostu powinien otrzymywać pożywienie bogate w składniki odżywcze. Nie ma także przeszkód, jeśli chodzi o suplementację składników wspierających rozwój kości. To jednak powinno być wcześniej dokładnie skonsultowane z dietetykiem.

Hodowla i szczenięta cane corso

Cane corso szczeniak

Cane corso to rasa, która w naszym kraju nie cieszyłaby się szczególnie dużą popularnością. Mimo wszystko pod patronatem ZKwP działa kilka bardzo dobrych hodowli, w których regularnie przychodzą na świat szczeniaki cane corso. 

Przed zakupem psiaka upewnij się, że hodowca wystawia rodowód FCI, a wychowywane przez niego szczenięta nie tylko przeszły przegląd hodowlany, ale także były prawidłowo socjalizowane. Dobrym pomysłem będzie także poznanie rodziców twojego przyszłego pieska. Jeżeli są psami stabilnymi, istnieje duża szansa, że ich potomek także odziedziczy tę cechę. 

Cane corso – cena

Cena za cane corso z rodowodem FCI waha się obecnie od 3 do 5 tysięcy złotych. Jeżeli zdecydujesz się na sprowadzenie psa z zagranicy, musisz doliczyć do tego jeszcze koszty transportu oraz wyrobienia odpowiednich dokumentów.

Pies cane corso – historia rasy

Pies cane corso w trawie

Cane corso to bezpośredni potomek rzymskich molosów, które przez wieki pełniły rolę stróżów w rozproszonych skupiskach ludzkich Półwyspu Apenińskiego. Psy tej rasy doskonale radziły sobie także na arenach, gdzie niejednokrotnie stawały do walki z dzikimi zwierzętami. 

Cane corso – losy rasy

Przez wieki hodowla tych psów prowadzona była w izolacji, dlatego można powiedzieć, że cane corso przetrwał do dzisiejszych czasów niemal w niezmienionej postaci. Pierwsze nowożytne wzmianki o rasie pochodzą z XVIII wieku. Na terenie dzisiejszych Włoch psy te były wykorzystywane niezwykle powszechnie i w bardzo różnorodnych rolach. Cane corso był stróżem, psem wojskowym, pasterzem pilnującym stada, a nawet brał udział w pogoni za zbiegłymi więźniami.

Zobacz także:  Gończy słowacki

Cane corso – wzorzec

Przy tak bogatej historii rasy aż trudno uwierzyć, że jej pierwszy oficjalny wzorzec powstał dopiero w 1987 roku! Włoscy hodowcy na czele z międzynarodowym sędzią kynologicznym i znawcą molosów, Antonio Morsianim, przez dekadę prowadzili intensywne prace nad ujednoliceniem rasy. Ich wysiłki opłaciły się, ponieważ już w 1996 roku cane corso został oficjalnie uznany przez FCI. 

Do Polski pierwsze psy tej rasy trafiły już kilka lat później – pod koniec XX wieku i na początku XXI wieku. Polskie hodowle stworzono na bazie utytułowanych psów sprowadzanych z Włoch i Stanów Zjednoczonych. 

Cane corso a dzieci – w jakim domu odnajdzie się ten pies?

Cane corso to zwierzak, który łączy w sobie ogromną siłę fizyczną oraz upór i duży temperament. Nic więc dziwnego w tym, że rasa polecana jest wyłącznie osobom doświadczonym, zrównoważonym i bardzo świadomym jej specyficznych potrzeb.

Cane corso a rodzina

cane corso na plaży z opiekunką

Cane corso akceptuje dzieci, z którymi się wychował. Jest w stosunku do nich serdeczny i chętnie towarzyszy w zabawach. Trzeba jednak mieć pełną świadomość, że opis rasy cane corso pasuje wyłącznie do przedstawiciela rasy, który został odpowiednio wychowany i socjalizowany. Nie może być mowy o żadnych brakach socjalizacyjnych i zaniedbaniach w szkoleniu. Tych bowiem pies nie wybacza, a konsekwencje utrwalenia niepożądanych zachowań mogą być bardzo niebezpieczne. 

Z wiadomych względów pies tej rasy nie będzie odpowiednim towarzyszem dla osoby starszej, z niepełnosprawnością czy bardzo niedoświadczonej. Cane corso nie jest może hiperaktywny, jednak ma mnóstwo siły. Jeżeli dojdzie do skrajnej sytuacji, przewodnik musi mieć możliwość zapanowania nad nim. 

Cane corso – szkolenie

Mimo wszystko cane corso jest zwierzęciem z ogromnym potencjałem. Szybko przystosowuje się do trybu życia swojej rodziny, przywiązuje do niej i potrzebuje kontaktu. Ma jednak dużą skłonność do stawiania na swoim, jest niezależny i uparty. Nie toleruje także zbyt gwałtownego traktowania. Z przewodnikiem musi łączyć do niezachwiane zaufanie. Zdecydowanie nie jest to pies z typowo owczarkowym will to please. Raczej nie zechce ci się przypodobać. Żeby wykonał polecenie opiekuna, musi widzieć w tym sens.

Przemoc czy metody awersyjne nie są sposobami na pracę z cane corso. Jeżeli nie masz ogromnego doświadczenia w pracy z obronnymi molosami, dobrze, abyś zgłosił się do profesjonalnego szkoleniowca. Psychika cane corso w okresie dojrzewania jest bardzo delikatna, a musisz wiedzieć, że pełną dojrzałość pies ten osiąga dopiero w wieku 2-3 lat. Okres, w którym charakter cane corso może zostać „zepsuty” jest więc wyjątkowo długi.

cane corso biegnie

Cane corso – galeria zdjęć

Cane corso – ciekawostki

Cane corso to pies dosyć kosztowny w utrzymaniu. Samo zapewnienie mu dobrej i pełnowartościowej karmy to wydatek nawet kilkuset złotych w skali miesiąca.

Wiele osób decyduje się na cane corso italiano z uwagi na charakterystyczny, groźny wygląd tej rasy. W rzeczywistości to pies, który może świetnie sprawdzić się jako towarzysz rodziny, o ile zostanie odpowiednio wychowany. Z tego powodu nie powinien trafić w ręce osoby niedoświadczonej.

Popularne imiona dla psa rasy cane corso

Popularne imiona dla psa rasy cane corso to:

 • Luna;
 • Lola;
 • Maks;
 • Bruno;
 • Nela.
Zobacz także:  Tamaskan

Cane corso – najczęściej zadawane pytania

Czy cane corso jest niebezpieczny?

Wzorcowy cane corso nie jest psem agresywnym, jednak świetnie sprawdza się jako stróż. W chwili zagrożenia może stać się niebezpieczny, choćby z uwagi na gabaryty.

Czy cane corso lubi dzieci?

Przy właściwym prowadzeniu psy te akceptują dzieci, zwłaszcza znane sobie.

Czy trzeba mieć pozwolenie na cane corso?

Cane corso nie jest zaliczany do psów agresywnych i nie widnieje w rządowym wykazie. Oznacza to, że na tego czworonoga nie trzeba mieć pozwolenia.

Ile kosztuje cane corso?

Szczenięta tej rasy kosztują od 4500 zł do nawet 7000 zł.

Czym czesać cane corso?

Do czesania cane corso wystarczy zwykła szczotka lub gumowa rękawica.

Czy cane corso gubi sierść?

Jak każdy pies, również cane corso gubi sierść. Jest to szczególnie widoczne w okresie linienia.

Czy cane corso się ślini?

Z uwagi na budowę pyska i wiszące fafle, czyli fałdy skóry po bokach kufy, pies tej rasy dość intensywnie się ślini. Dotyczy to zwłaszcza przypadków, gdy twój pupil poczuje psie przysmaki albo jedzenie.

Jak długo żyją cane corso?

Właściciel cane corso spędza z nim zwykle od 10 do 12 lat życia.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie cane corso?

Bardzo ważne jest to, czy rodzice zostali przebadani, np. pod kątem dysplazji stawów biodrowych i łokciowych. Niemniej istotna jest prawidłowa socjalizacja już w hodowli. Zwróć też uwagę na stan szczeniąt.

Czy cane corso może być na dworze?

W zasadzie pies ten może mieszkać na dworze, jednak przy dużych mrozach lepiej, aby miał do dyspozycji ogrzewane pomieszczenie. To lojalny pies, dlatego może preferować towarzystwo człowieka.

Czy cane corso ma podszerstek?

Tak, jednak jest on stosunkowo delikatny w porównaniu do innych ras.

Jaka jest najlepsza karma dla cane corso?

W przypadku cane corso sprawdzi się karma dla psów olbrzymich ras, ze starannie dobranymi proporcjami minerałów. Pies może jeść pokarm suchy, półwilgotny, mokry, a także być na diecie BARF lub z gotowanych składników, o ile są one suplementowane.

Na co chorują cane corso?

Psy tej rasy mają często problemy ze wzrokiem. Mogą je dotykać dysplazja, problemy skórne i skręt żołądka.

Kto ma cane corso?

Włoski dog o silnym charakterze jest pupilem takich gwiazd jak Vin Diesel, Gillian Anderson czy Sylvester Stallone.

Czy cane corso nadaje się do bloku?

Przedstawiciele tej rasy potrzebują zajęcia i dawki ruchu. Jeśli je im zapewnisz, mogą mieszkać również w bloku.

Czy cane corso musi mieć kaganiec?

Cane corso nie jest zaliczany do ras agresywnych, dlatego nie jest z góry narzucone, że musi mieć kaganiec. Warto jednak poznać przepisy miejscowe i sprawdzić ich treść. Pamiętaj, że pies tej rasy, jeśli wykazuje agresję i skłonności do dominacji innych psów, powinien nosić kaganiec na czas spacerów.

Kiedy kastrować cane corso?

Psy te rosną nawet do drugiego roku życia. Nie zaleca się kastracji wcześniej niż przed drugimi urodzinami.

Czy cane corso chrapie?

Z uwagi na budowę pyska niektóre psy tej rasy mogą chrapać. Dotyczy to zwłaszcza osobników o skróconej kufie.

Jaki kojec dla cane corso?

Pies powinien mieć zapewnioną odpowiednią przestrzeń do życia. Wybierz legowisko w rozmiarze XL.

Jak dobrze wychować cane corso?

To pies stróżujący, używany m.in. do pilnowania bydła. Potrzebuje konsekwentnego, cierpliwego, nieskłonnego do przemocy opiekuna, który zajmie się jego socjalizacją i szkoleniem.

Ile rośnie cane corso?

Cane corso może rosnąć nawet do drugiego roku życia, a przybierać na masie mięśniowej do trzeciego roku życia.

Bibliografia

FCI-Standard N° 343 17.12.2015/ EN, tłumaczenie polskie (z jęz. angielskiego) sierpień 2022 Mirosław Redlicki, https://www.zkwp.pl/wzorce/343.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 13.11.2015.

Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.