Cairn terrier często określany jest także jako cairn terrier westie. Faktycznie, jego pyszczek nieco przypomina białego kuzyna z West Highland, jednak w istocie ta rasa psa jest jeszcze starsza.

W Polsce pierwsi jej przedstawiciele pojawili się prawie pół wieku temu. Cariny nie podbiły wprawdzie serc Polaków, jednak nadal cieszą się dużym uznaniem miłośników rasy. 

Podstawowe informacje

👉 Rozmiarwysokość w kłębie: od 28 do 31 cm
masa ciała: od 6 do 7,5 kg
Szatasierść: włos okrywowy twardy, gęsty, podszerstek miękki i krótki
maść: prawie czarna, czerwono-ruda, szara, pszeniczna, kremowa; mogą występować pręgowania, pożądana maska
❤️ Długość życia12–15 lat
🐶 Charakteraktywny, wesoły, pewny siebie, odważny, towarzyski

Wzorzec rasy cairn terrier

Cairn terrier wyróżnia się bardzo małymi uszami, które są ledwo widoczne na kosmatej głowie. To niewielki pies o krótkich łapkach i zwartej sylwetce, wpisanej w kwadrat. Głowa jest szeroka z krótką kufą, oczy okrągłe, ciemne i szeroko rozstawione. Zwierzak jest energiczny i już na pierwszy rzut oka powinien sprawiać wrażenie bardzo gotowego do działania. 

Wysokość w kłębie powinna wynosić od 28 do 31 centymetrów, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z psem, czy z suczką. Pieski tej rasy ważą zazwyczaj około 7 kilogramów. 

cairn terrier-opis rasy

Caim terrier – sierść i umaszczenie

Sierść cairn terriera jest gęsta, dwuwarstwowa i nieprzemakalna. Włos okrywowy powinien być prosty, jednak dopuszcza się niewielkie falowania. Najpopularniejsza odmiana kolorystyczna to szary cairn terrier. Wzorzec dopuszcza jednak także inne umaszczenia: 

  • kremowe;
  • pszeniczne; 
  • czerwone;
  • czarne. 
caim terrier%e2%80%93szata i umaszczenie

Warto przy tym wiedzieć, że wszystkie odcienie mogą występować w wersji pręgowanej. Bardzo ważną cechą wyglądu cairn terriera jest czarna pigmentacja na pysku i uszach

Cairn terrier – charakter rasy psa ze Szkocji

Wszystkie opisy rasy cairn terrier są zgodne w jednym względzie – to wesoły i bardzo sympatyczny piesek, który pełni dzisiaj przede wszystkim rolę towarzysza rodziny. Nie powinien jednak być traktowany jak maskotka, ponieważ pomimo swoich niewielkich rozmiarów jest typowym przedstawicielem grupy terierów. 

Cairn terrier – aktywność i szkolenie

Psy tej rasy są bardzo energiczne i zawsze gotowe do zabawy. Nie zatraciły w żadnym razie swojego łowieckiego instynktu. Mają doskonały węch i nie tracą żadnej okazji do polowania na gryzonie

Cairn terrier jest bystry i świetnie zapamiętuje komendy oraz polecenia. Szybko odnajdzie się w panujących w domu zasadach, jeżeli oczywiście zrozumie, że obowiązują one zawsze i bez wyjątku. Jak na teriera, ma dosyć niewielkie skłonności do dominacji. Jego upór także nie powinien odstraszyć nawet niedoświadczonego opiekuna. Dobrze motywowany, chętnie się uczy i wychodzi mu to wyjątkowo dobrze. 

Cairn terrier – zdrowie

cairn terrier-zdrowie

Tak jak większość terierów cairn cieszy się dosyć dobrym zdrowiem. To krzepki i odporny pies, który zazwyczaj w dobrym zdrowiu dożywa nawet 15. urodzin. W rasie czasami pojawiają się choroby skóry oraz postępujący zanik siatkówki. Tak jak większość małych psów, może mieć także problem z wypadającą rzepką kolanową.

Ze względu na duży apetyt oraz wyjątkowo uroczą aparycję cairn terrier ma niestety skłonność do otyłości. Co za tym idzie, pojawić się mogą u niego choroby z nią związane, w tym cukrzyca. 

Cairn terrier – pielęgnacja

Szata cairn terriera nie przysparza szczególnych problemów w pielęgnacji. Tak jak większość psów z tej grupy, powinien on jednak regularnie odwiedzać groomera w celu trymowania. W ten sposób pozbywamy się martwej sierści i robimy miejsce dla nowych, zdrowych włosów. Oczywiście umiejętność tę można opanować samemu, jednak wielu opiekunów decyduje się raz na jakiś czas odwiedzić specjalistę. Należy go również regularnie, delikatnie szczotkować, uważając, aby nie wyrwać delikatnego podszerstka.

Cairn terrier – żywienie

cairn terrier żywienie
cairn terrier 19

Cairn terrier ma skłonność do otyłości, dlatego jego dieta powinna być dobrze przemyślana i dostosowana do aktywności zwierzaka. Skłonność do podjadania nie jest jedyną przyczyną nadwagi. Swoje robią także marketowe karmy przeznaczone rzekomo dla małych ras – pełne cukrów, mąki i innych wypełniaczy. 

Cairn terier, chociaż mały i uroczy, jest psem w całym znaczeniu tego słowa. Jego żywienie powinno opierać się na mięsie, warzywach oraz suplementach. Z powodzeniem możesz podawać mu dietę BARF, dobrze sprawdzą się także wysokomięsne mokre lub suche karmy. Liczbę porcji trzeba koniecznie dopasować do aktywności psa. 

Cairn terrier – hodowla

Cairn terrier nie jest szczególnie popularny w Polsce, dlatego znalezienie hodowli, która akurat ma wolne mioty, może być dosyć trudnym zadaniem. Mimo wszystko nie warto się poddawać. Lepiej poczekać kilka miesięcy na szczeniaka z hodowli FCI niż kupować zwierzę od pseudohodowcy z niepewnego źródła. 

Zawsze wybieraj hodowle zarejestrowane w Związku Kynologicznym w Polsce. Przed zakupem szczeniaka skontaktuj się z hodowcą i zapytaj o to, jakie choroby występowały u jego przodków. Dobrym pomysłem jest także odwiedzenie hodowli i poznanie nie tylko swojego przyszłego przyjaciela, ale także jego rodziców. Ich socjalizacja, stosunek do człowieka i ogólna kondycja mówią najwięcej o hodowli. 

cairn terrier%e2%80%93hodowla

Cairn terrier – cena

Cena cairn terriera z hodowli FCI wynosi obecnie około 5 tysięcy złotych. W przypadku sprowadzania psa z zagranicy trzeba doliczyć do tej kwoty także koszty transportu. Pamiętaj, że podana cena jest wyłącznie orientacyjna i może znacznie różnić się od tej, którą ustali hodowca.

Cairn terrier – historia rasy

W swojej ojczystej Szkocji pies cairn terrier wykorzystywany był początkowo do polowania na tchórze, dzikie koty i inne szkodniki, które tworzyły sobie gniazda na kamienistych terenach. Dzięki charakterystycznemu umaszczeniu psy były prawie niewidoczne w takim otoczeniu, a przez to ich skuteczność znacznie wzrastała. 

Cairn terrier – pierwsze przekazy

Niewielkie pieski na krótkich nóżkach opisywane są już w źródłach z XVI wieku. Świetnie radziły sobie z odganianiem większych i mniejszych drapieżników od stad jagniąt. Ceniono ich skuteczność, spryt i doskonały węch. W późniejszych czasach wykorzystywano je także w roli norowców. Na polowaniach okazały się tak skuteczne, że szybko opuściły teren rodzinnego hrabstwa i zaczęły pojawiać się na całych Wyspach Brytyjskich. 

Na kontynent europejski psy te dotarły za sprawą króla Jakuba II, który jednego ze szczeniaków podarował francuskiej królowej. Szybko doceniono zarówno walory użytkowe, jak i sympatyczne charaktery cairn terrierów.

Na początku XX wieku pierwsze cairn terriery dopłynęły do Stanów Zjednoczonych. Już w 1913 roku zostały uznane przez American Kennel Club za oddzielną rasę. 

Psy rasy cairn terrier w Polsce

psy rasy cairn terrier w polsce
cairn terrier 20

Do Polski psy tej rasy dotarły stosunkowo późno, bo dopiero w latach 70. XX wieku. Jeden z pracowników duńskiej ambasady był hodowcą cairn terrierów. Złożył on wizytę w warszawskim oddziale ZKwP z założeniem, że zainteresuje polskich hodowców tą ciekawą rasą. Do dzisiaj funkcjonuje u nas kilka bardzo dobrych hodowli, jednak cairny nigdy nie osiągnął tu takiej popularności jak inne małe teriery. 

Cairn terier – temperament. Do kogo pasuje ten pies?

Cairn terrier, podobnie jak jego bliski kuzyn west highland white terrier, jest sympatycznym zwierzakiem o przyjacielskim usposobieniu. Pomimo swoich licznych cech użytkowych wybierany jest przede wszystkim na przyjaciela domu i psa rodzinnego. W tej roli sprawdza się bardzo dobrze, jednak jego przyszły opiekun powinien mieć pełną świadomość tego, że wciąż ma do czynienia z terierem. Co to znaczy?

Pies cairn terrier – mały i temperamentny

Temperament cairn terriera jest dość znaczący. Raczej nie odnajdzie się w pełni w roli kanapowca. Lubi biegać, chętnie bierze udział w zabawach i grach węchowych. Jest także bardzo skutecznym myśliwym, czemu niejednokrotnie daje wyraz, polując na myszy, czy inne drobne gryzonie. Nie jest w tym gorszy od najbardziej łownych kotów, co często zaskakuje opiekunów. 

cairn terrier-temparament

Ze względu na dosyć silny instynkt łowiecki raczej nie poleca się trzymania cairn terriera z gryzoniami, jeżeli będzie miał z nimi bezpośredni kontakt. Z innymi psami dogaduje się dobrze, chociaż powinien przejść proces socjalizacji w psim przedszkolu. 

Cairn terrier – aktywny i zgodny

Cairn terrier to wytrawny spacerowicz, odporny nawet na trudne warunki atmosferyczne. Jego nieprzemakalna sierść sprawia, że ten przybysz z deszczowej Szkocji chętnie wybierze się na przechadzkę po lesie nawet w jesiennej słocie. Psy tej rasy bardzo dobrze nadają się na towarzyszy dla niedoświadczonych opiekunów. Nie można zaniedbać ich szkolenia, jednak nauka posłuszeństwa, czy sztuczek nie powinna sprawić większego problemu nawet osobom, których doświadczenie w tym względzie jest niewielkie. 

Cairn terrier – galeria zdjęć

Cairn terrier – ciekawostki

cairn terrier%e2%80%93ciekawostki

Niewielka popularność rasy sprawia, że na szczeniaka czasami trzeba poczekać nawet wiele miesięcy. Najbardziej niecierpliwe osoby zazwyczaj decydują się na sprowadzenie malucha z jednej z zagranicznych hodowli – najczęściej z Wielkiej Brytanii. 

Na pewno kojarzysz psa z powieści „Czarnoksiężnik z Krainy OZ”, Toto. Cairn terrier jest uznawany za jego pierwowzór – walczy o to miano na równi z kilkoma innymi rasami.

Nazwa „cairn terrier” odnosi się do kamieni, po których psy te poruszały się, tropiąc ukryte w tym środowisku gryzonie, łasice i koty. Została ona nadana rasie stosunkowo późno, bo dopiero w XX wieku. Czasami wymiennie stosuje się ją z określeniem szary terrier. 

Cairn terrier to charakterystyczny pies o zawadiackim wyglądzie i takim samym temperamencie. Zazwyczaj dobrze dogaduje się z opiekunem i chętnie z nim współpracuje. Ma jednak dużą potrzebę aktywności i silny instynkt łowny, o czym musisz pamiętać.