Nazwa buhund norweski wywodzi się od zbitki dwóch słów bu i hund”, która oznacza psa gospodarskiego. Energiczny i odważny pies rasy buhund będzie idealnym towarzyszem aktywnej rodziny. Poznaj go bliżej!

Podstawowe informacje

👉 Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 41 do 45 cm, psy od 43 do 47 cm;
masa ciała: suki od 12 do 16 kg, psy od 14 do 18 kg
Szatasierść: gruby, twardy włos okrywowy, miękki i gęsty podszerstek;
maść: biszkoptowa w różnych odcieniach; czarna jednobarwna; w obu pożądane jak najmniej bieli
❤️ Długość życia13–15 lat
🐶 Charakterenergiczny, przyjacielski, odważny

Pies, którego historia sięga X w. n.e.

buhund norweski historia
buhund norweski 7

Buhund norweski to stara rasa wywodząca się z terenów Półwyspu Skandynawskiego. Szczątki jej przedstawicieli, pochodzące z X w. n.e., odkryto podczas wykopalisk prowadzonych w miejscowości Gokstad w Norwegii. Niegdyś buhundy norweskie hodowane były przez wikingów. Wykorzystywali je jako psy pasterskie – strzegły stad owiec i bydła. Psy pomagały także przy polowaniach na wilki i niedźwiedzie.

Buhund norweski – wzorzec rasy, czyli wygląd i waga psa

buhund norweski wyglad
buhund norweski 8

Buhund norweski, wg klasyfikacji FCI, należy do grupy szpiców i psów pierwotnych. Jest zwierzakiem średniej wielkości. Długość ciała samców tej rasy dochodzi do 47 cm, a ich waga sięga ok. 18 kg. Suczki są niewiele mniejsze – mogą mierzyć 45 cm i ważyć ok. 16 kg.

Norweski buhund to pies o proporcjonalnej budowie ciała. Jego tułów jest krótki, a głowa klinowata i kształtna. Całość psiej sylwetki można by wpisać w kształt kwadratu. Buhundy występują w 2 odmianach kolorystycznych: czarnej oraz bardziej popularnej, biszkoptowej. Oczy psów rasy norsk buhund są owalne, o ciemnych tęczówkach – im ciemniejsze, tym pies bardziej odpowiada wzorcowi rasy.

Charakter buhundów – dla kogo polecane są psy tej rasy?

buhund norweski charakter
buhund norweski 9

Buhundy to psy towarzyskie, wesołe, energiczne i bardzo inteligentne. Odpowiednio prowadzone zdobywają wyróżnienia podczas zawodów agility. Muszą jednak być trenowane od małego – często wykazują chęć dominacji i bywają uparte, więc nad tymi cechami psiego charakteru warto zapanować jak najwcześniej.

Buhundy norweskie potrzebują aktywnych właścicieli

Norwegian buhund bardzo przywiązuje się do swoich właścicieli idealnie więc sprawdza się w roli psa stróżującego. Nie nadaje się jednak dla rodzin, które nie lubią aktywnie spędzać czasu. Żywiołowy buhund potrzebuje wiele ruchu i wysiłku. Jeśli mu go nie zapewnisz, pies będzie się nudził i szukał rozrywek na swój sposób. A to może doprowadzić do wielu zniszczeń w twoim domu!

Jak dbać o buhunda norweskiego?

buhund norweski jak dbac
buhund norweski 10

Czy pielęgnacja buhunda norweskiego jest trudna? Nie! Najważniejsze jest regularne wyczesywanie psiej sierści minimum raz w tygodniu. Dlaczego? Psy mają bardzo gęstą sierść oraz gruby podszerstek, co sprawia, że ich włos jest podatny na splątanie. Okresowo buhundy linieją – wówczas wskazane jest jeszcze częstsze czesanie oraz kąpanie pupila.

Norsk buhund – dieta idealna

Buhundy, jak wszystkie psy, to mięsożercy. Psia dieta powinna więc w większości być oparta o składniki pochodzenia zwierzęcego. Jeśli podajesz psu gotową karmę, przestrzegaj zaleceń producenta co do jej ilości. Zbyt dużo jedzenia może sprawić, że twój ulubieniec przytyje i pojawią się u niego problemy z cukrzycą, do której buhundy mają tendencję. Szczenięta najlepiej karmić jest wg schematu ustalonego przez hodowcę, od którego kupiłeś psiaki. Zapytaj więc go dokładnie o szczegóły psiej diety.

Hodowle i ceny psów rasy buhund norweski

buhund norweski hodowle
buhund norweski 11

Chciałbyś, aby norweski buhund został twoim towarzyszem? Poszukaj oficjalnej hodowli, która będzie mogła pochwalić się wpisem do FCI! Dzięki temu zyskasz pewność, że wygląd i charakter twojego pupila na pewno spełniają kryteria określone jako wzorzec rasy. Przed zakupem psiaka dokładnie sprawdź jeszcze opinie na temat wybranego hodowcy oraz wypytaj go o wszelkie interesujące cię szczegóły.

Ile będziesz musiał zapłacić za szczeniaka? Psy rasy buhund norweski nie są tanie, a ich zakup wiąże się z dodatkowymi kosztami zagranicznej podróży, aby odebrać ulubieńca. W Polsce obecnie nie ma zarejestrowanej hodowli buhunda norweskiego.

Psy wykorzystywane w ośrodkach terapeutycznych

Psy tej rasy stały się ulubieńcami wielu domów i zwierzętami towarzyszącymi. Niekiedy, z uwagi na wypracowane duże posłuszeństwo, zatrudnia się je jako pomocników w ośrodkach terapeutycznych. Buhund norweski wykorzystywany bywa np. do pracy z osobami borykającymi się z problemem niedosłuchu i wad słuchu.

Buhund norweski z pewnością nie jest psem dla wszystkich. Ten żywiołowy psiak nie będzie dobrym towarzyszem osób starszych oraz ludzi zabieganych, którzy nie znajdą czasu na wspólne zabawy i szkolenie psa. Jeśli jednak spędzasz czas aktywnie, a po pracy chętnie zajmiesz się pupilem, zyskasz oddanego towarzysza!