Nazwa buhund norweski wywodzi się od zbitki dwóch słów bu i hund”, która oznacza psa gospodarskiego. Energiczny i odważny pies rasy buhund będzie idealnym towarzyszem aktywnej rodziny. Poznaj go bliżej!

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 41 do 45 cm, psy od 43 do 47 cm;
masa ciała: suki od 12 do 16 kg, psy od 14 do 18 kg
Szatasierść: gruby, twardy włos okrywowy, miękki i gęsty podszerstek;
maść: biszkoptowa w różnych odcieniach; czarna jednobarwna; w obu pożądane jak najmniej bieli
❤️ Długość życia13–15 lat
? Charakterenergiczny, przyjacielski, odważny

Pies, którego historia sięga X w. n.e.

buhund norweski w trawie

Buhund norweski to stara rasa wywodząca się z terenów Półwyspu Skandynawskiego. Szczątki jej przedstawicieli, pochodzące z X w. n.e., odkryto podczas wykopalisk prowadzonych w miejscowości Gokstad w Norwegii. Niegdyś buhundy norweskie hodowane były przez wikingów. Wykorzystywali je jako psy pasterskie – strzegły stad owiec i bydła. Psy pomagały także przy polowaniach na wilki i niedźwiedzie.

Buhund norweski – wzorzec rasy, czyli wygląd i waga psa

buhund norweski leży na trawie

Buhund norweski, wg klasyfikacji FCI, należy do grupy szpiców i psów pierwotnych. Jest zwierzakiem średniej wielkości. Długość ciała samców tej rasy dochodzi do 47 cm, a ich waga sięga ok. 18 kg. Suczki są niewiele mniejsze – mogą mierzyć 45 cm i ważyć ok. 16 kg.

Norweski buhund to pies o proporcjonalnej budowie ciała. Jego tułów jest krótki, a głowa klinowata i kształtna. Całość psiej sylwetki można by wpisać w kształt kwadratu. Buhundy występują w 2 odmianach kolorystycznych: czarnej oraz bardziej popularnej, biszkoptowej. Oczy psów rasy norsk buhund są owalne, o ciemnych tęczówkach – im ciemniejsze, tym pies bardziej odpowiada wzorcowi rasy.

Charakter buhundów – dla kogo polecane są psy tej rasy?

buhund norweski z zabawką

Buhundy to psy towarzyskie, wesołe, energiczne i bardzo inteligentne. Odpowiednio prowadzone zdobywają wyróżnienia podczas zawodów agility. Muszą jednak być trenowane od małego – często wykazują chęć dominacji i bywają uparte, więc nad tymi cechami psiego charakteru warto zapanować jak najwcześniej.

Buhundy norweskie potrzebują aktywnych właścicieli

Norwegian buhund bardzo przywiązuje się do swoich właścicieli idealnie więc sprawdza się w roli psa stróżującego. Nie nadaje się jednak dla rodzin, które nie lubią aktywnie spędzać czasu. Żywiołowy buhund potrzebuje wiele ruchu i wysiłku. Jeśli mu go nie zapewnisz, pies będzie się nudził i szukał rozrywek na swój sposób. A to może doprowadzić do wielu zniszczeń w twoim domu!

Jak dbać o buhunda norweskiego?

buhund norweski jak dbac

Czy pielęgnacja buhunda norweskiego jest trudna? Nie! Najważniejsze jest regularne wyczesywanie psiej sierści minimum raz w tygodniu. Dlaczego? Psy mają bardzo gęstą sierść oraz gruby podszerstek, co sprawia, że ich włos jest podatny na splątanie. Okresowo buhundy linieją – wówczas wskazane jest jeszcze częstsze czesanie oraz kąpanie pupila.

Norsk buhund – dieta idealna

Buhundy, jak wszystkie psy, to mięsożercy. Psia dieta powinna więc w większości być oparta o składniki pochodzenia zwierzęcego. Jeśli podajesz psu gotową karmę, przestrzegaj zaleceń producenta co do jej ilości. Zbyt dużo jedzenia może sprawić, że twój ulubieniec przytyje i pojawią się u niego problemy z cukrzycą, do której buhundy mają tendencję. Szczenięta najlepiej karmić jest wg schematu ustalonego przez hodowcę, od którego kupiłeś psiaki. Zapytaj więc go dokładnie o szczegóły psiej diety.

Hodowle i ceny psów rasy buhund norweski

buhund norweski w górach

Chciałbyś, aby norweski buhund został twoim towarzyszem? Poszukaj oficjalnej hodowli, która będzie mogła pochwalić się wpisem do FCI! Dzięki temu zyskasz pewność, że wygląd i charakter twojego pupila na pewno spełniają kryteria określone jako wzorzec rasy. Przed zakupem psiaka dokładnie sprawdź jeszcze opinie na temat wybranego hodowcy oraz wypytaj go o wszelkie interesujące cię szczegóły.

Ile będziesz musiał zapłacić za szczeniaka? Psy rasy buhund norweski nie są tanie, a ich zakup wiąże się z dodatkowymi kosztami zagranicznej podróży, aby odebrać ulubieńca. W Polsce obecnie nie ma zarejestrowanej hodowli buhunda norweskiego.

Psy wykorzystywane w ośrodkach terapeutycznych

Psy tej rasy stały się ulubieńcami wielu domów i zwierzętami towarzyszącymi. Niekiedy, z uwagi na wypracowane duże posłuszeństwo, zatrudnia się je jako pomocników w ośrodkach terapeutycznych. Buhund norweski wykorzystywany bywa np. do pracy z osobami borykającymi się z problemem niedosłuchu i wad słuchu.

Buhund norweski z pewnością nie jest psem dla wszystkich. Ten żywiołowy psiak nie będzie dobrym towarzyszem osób starszych oraz ludzi zabieganych, którzy nie znajdą czasu na wspólne zabawy i szkolenie psa. Jeśli jednak spędzasz czas aktywnie, a po pracy chętnie zajmiesz się pupilem, zyskasz oddanego towarzysza!

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 237/09. 08. 1999/, wersja angielska, https://www.zkwp.pl/wzorce/237.pdf, tłumaczenie: Olga Jakubiel, data publikacji obowiązującego wzorca: 09.08.1999.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)