W przeszłości większość podwórkowych czworonogów mogła liczyć wyłącznie na budę skleconą z przypadkowych desek. Obecnie coraz więcej pupili nocuje u swoich właścicieli w domu, gdzie mają zapewnione odpowiednie legowisko. Alternatywą może być tutaj specjalna buda dla psa do domu, która sprawdzi się przede wszystkim w dużych przestrzeniach. W innych przypadkach można ją też ustawić w ogrodzie, jednak należy pamiętać o tym, by zapewnić zwierzęciu odpowiednie warunki. W naszym artykule opisujemy wszystkie kwestie, które trzeba wziąć pod uwagę, kupując takie schronienie dla czworonoga.

Które psy mogą mieszkać w budzie?

Na początku warto zaznaczyć, że nie każda rasa psa będzie się dobrze czuła w budce. Nie powinny w nich przebywać psy pozbawione podszerstka, ponieważ może się to dla nich skończyć groźnymi chorobami. Same nie powinny przebywać również psy do towarzystwa oraz te, które potrzebują dużo kontaktu z człowiekiem. Warto pod tym względem skontaktować się z behawiorystą lub hodowcą, który powinien polecić najlepsze warunki dla twojego ulubieńca. Przykładowe rasy, które mogą mieszkać w budzie to:

Do psów, które absolutnie nie powinny znaleźć się w budzie, należą:

Kliknij!
Ile zębów ma pies? Dowiedz się więcej o zębach swojego czworonoga i sprawdź, jak wygląda prawidłowe psie uzębienie!

Czy samodzielne budowanie budy dla psa jest opłacalne?

Niektóre osoby preferują samodzielne stworzenie miejsca, w którym pies będzie mógł wypoczywać. Potrzebne są do tego oczywiście odpowiednie wyposażenie – zazwyczaj deski, materiały na poszycie dachu, a często także izolacja. Jest to czynność wymagająca dużo czasu i zaangażowania, ale również doświadczenia. Trzeba przygotować odpowiedni projekt pomieszczenia, uwzględnić wszystkie konieczne wymiary, a wreszcie zmontować całość. W przypadku braku wprawy może się to szybko skończyć niepowodzeniem, dlatego amatorom polecamy raczej kupno gotowej budy dla psa.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar?

Buda dla psa nie powinna być ani za mała, ani za duża względem jej przyszłego mieszkańca. Pies powinien móc bez problemu stanąć w środku bez schylania głowy. Musi również mieć wystarczającą ilość przestrzeni, by wygodnie ułożyć się w środku. Dobrze jest zatem zmierzyć pupila i do otrzymanych wyników dodać nieco marginesu. Może się okazać, że twój czworonóg będzie potrzebował budy w rozmiarze XXL. Jeśli chodzi o otwór, powinien być nieco niższy i szerszy od psa. Na zimę dobrym rozwiązaniem jest kurtyna do budy zapobiegająca utracie ciepła.

Kiedy sprawdzi się podwójna buda dla psa?

Właściciele dwóch czworonogów zapewne zastanawiają się, czy kupno większej budy jest dobrym pomysłem. Rozwiązanie to sprawdzi się wyłącznie wtedy, kiedy psy czują się w swoim towarzystwie naprawdę dobrze i znają się od lat. Może to być na przykład rodzeństwo lub para chowana razem od szczeniaka. Niedopuszczalne jest wstawianie do jednej budy dwóch zupełnie obcych psów. Należy jednak pamiętać, że nawet w sytuacji, gdy oba zwierzęta uwielbiają spędzać ze sobą czas, dobrze jest zapewnić im wewnątrz budy przynajmniej przegrodę. Każde stworzenie potrzebuje bowiem czasu wyłącznie dla siebie.

Kliknij!
Jak odstraszyć psy od suki z cieczką – sposoby, by zneutralizować zapach i nie tylko

Buda dla psa z tarasem – zbędny wymysł czy konieczność?

Wśród wielu modeli bud można znaleźć skomplikowane konstrukcje wielopoziomowe, z piętrem lub tarasem. O ile wiele kondygnacji nie jest czymś, co koniecznie musi się znaleźć w schronieniu dla psa (może to być wręcz przeszkoda dla zwierząt mających problemy z poruszaniem się), o tyle taras wart jest rozważenia. Miejsce to bywa zazwyczaj zadaszone, więc przynosi zwierzęciu ulgę w czasie upałów. Oprócz tego może zapewnić dodatkową osłonę przed wiatrem. Trzeba też przyznać, że buda dla psa z tarasem prezentuje się bardzo efektownie, więc warto ją kupić choćby z tego powodu.

Kiedy będzie odpowiednia ocieplana budka dla psa?

Zimą pies powinien mieć miejsce, które będzie go chroniło przed chłodem. Z tego powodu w zimowych modelach bud koniecznie powinna się znaleźć odpowiednia izolacja. Taką warstwę należy zabezpieczyć przed zerwaniem lub zjedzeniem przez czworonoga. Oprócz wewnętrznej warstwy ocieplającej należy także pamiętać o tym, by nie stawiać budki bezpośrednio na ziemi. Grunt jest zimą bardzo wyziębiony, więc aby zapewnić miejscu odpowiednią cyrkulację, powinno się umiejscowić konstrukcję na niewysokich podestach.

Jaką izolację włożyć do budy dla psa?

Najczęściej spotykanym materiałem izolacyjnym jest w tym wypadku styropian. To tworzywo bywa używane także do zabezpieczania naszych domów, więc idealnie nada się również dla czworonogów. Styropianem można uszczelnić zarówno wnętrze, jak i dach, choć ten drugi równie często izoluje się gontem bitumicznym. Nie warto stosować za to blachy, ponieważ materiał ten bardzo szybko się nagrzewa, stwarzając latem, trudną do zniesienia, puszkę.

Jak wybrać rodzaj dachu psiej budy?

W psich budach stosuje się zwykle dach dwuspadowy. Umożliwia on najłatwiejsze odprowadzanie wody lub innych opadów i wygląda najbardziej klasycznie. Można także spotkać się z dachami jednospadowymi, które zazwyczaj są nieco bardziej płaskie, przez co cała budka jest niższa. Niezależnie od rodzaju wybranego dachu, dobrze jest zdecydować się na model otwierany. Umożliwia on bardzo łatwe wysprzątanie budy dla psa bez konieczności schylania się.

Kliknij!
Najładniejsze psy – te rasy skradły nasze serca! Poznaj najpiękniejsze rasy psów małych, średnich i dużych

Plastikowa czy drewniana buda dla psa?

Dużą zaletą pomieszczeń z tworzyw sztucznych jest ich lekkość. Łatwo jest je przenieść i wyczyścić, jednak mogą zapewniać słabszą izolację od mrozu. Dużo bardziej solidne, a przez to niestety cięższe, są klasyczne budki z drewna. Ułatwiają one zachowanie komfortu termicznego zwierzęcia zimą i latem, jednak nie należy zapominać o ich ociepleniu na zimę. Budy dla psa z materiału to z kolei rozwiązanie przede wszystkim do domu, gdyż na zewnątrz nie zapewnią one pupilowi komfortowych warunków.

Czy kojec dla psa z budą to dobry pomysł?

Decydując się na kojec, wiele osób myśli, że rozwiązanie to wyklucza konieczność spacerów. Jest to ogromny błąd! Niezależnie od tego, jak wiele przestrzeni będzie miało zwierzę, spacer to konieczna forma stymulacji, która jest potrzebna każdemu stworzeniu. Bez dawki ruchu pies szybko stanie się sfrustrowany i agresywny. Sam kojec nie może być więc jedynym miejscem, w którym czworonóg przebywa na świeżym powietrzu. Jako czasowe rozwiązanie można go jednak zaakceptować.

Jakie warunki musi mieć zapewnione pies w budzie?

Nawet najlepiej izolowana buda nie zapewni psu całkowitej ochrony przed chłodem. Kiedy temperatura wynosi mniej niż -10 st. C, należy zabrać zwierzę do domu, zwłaszcza na noc. Oprócz tego zawsze powinno ono mieć dostęp do świeżej i czystej wody i trzeba regularnie wyprowadzać je na spacer min. 2 razy dziennie. Wnętrze budy także powinno się systematycznie czyścić lub wymieniać. Niezwykle istotny jest również kontakt z człowiekiem, bez którego pies może zdziczeć.

Buda dla psa jest dobrym rozwiązaniem, o ile zapewni się zwierzęciu odpowiednie warunki. Wówczas będzie to miejsce przynoszące ulgę od upałów i ciepłe legowisko zimą.