Brudne uszy u kota to częsty problem. Profilaktyka i wykonywanie podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych powinny być priorytetem dla każdego właściciela kota. To bardzo ważne, ponieważ infekcje uszu mają tendencję do nawracania, szczególnie jeśli zaniedbywana jest codzienna pielęgnacja zwierzaka. Jakie objawy powinny skłonić cię do wizyty u weterynarza? Jak pielęgnować uszy kota? Sprawdź!

Brudne uszy u kota – co muszą wiedzieć właściciele kotów?

Jeśli jesteś miłośnikiem kotów i masz w domu uroczego czworonoga, zdecydowanie nie możesz zapominać o codziennej pielęgnacji. Nie tylko sierść kota wymaga twojej uwagi, uszy również trzeba regularnie pielęgnować i kontrolować ich stan. Szybkie wykrycie infekcji zwiększa szanse na całkowite wyleczenie i brak nawrotów uciążliwych dolegliwości. Niestety wciąż wielu właścicieli nie zdaje sobie sprawy z tego, że słuch jest bardzo ważnym zmysłem dla każdego kota i bagatelizowanie problemu może mieć poważne konsekwencje. Gdy tylko zauważysz u swojego pupila niepokojące objawy, które mogą świadczyć o infekcji, koniecznie udaj się z nim do weterynarza na kontrolę.

Objawy chorób uszu

Zastanawiasz się, jakie zachowania kota powinny zwrócić twoją uwagę i skłonić cię do wizyty u weterynarza? Objawy, które mogą wskazywać na choroby uszu to między innymi:

  • ciemna wydzielina w uszach;
  • nieprzyjemny zapach wydobywający się z uszu;
  • świąd i zaczerwienienie w uszach;
  • częste drapanie uszu przez kota;
  • potrząsanie głową;
  • apatia, senność i brak chęci do zabawy;
  • zachowanie mogące świadczyć o odczuwanym bólu.

Zdecydowanie nie wolno lekceważyć żadnych niepokojących objawów, które mogą świadczyć o infekcjach uszu. Nieleczone choroby mogą doprowadzić nawet do uszkodzenia aparatu słuchowego. Pielęgnacja uszu kota powinna być priorytetem dla każdego właściciela.

Choroby uszu u kota

U twojego czworonożnego pupila mogą rozwijać się w uszach różne choroby takie jak: grzybica, infekcje bakteryjne, świerzbowiec uszny, zapalenie ucha. Niestety choroby uszu bardzo często nawracają, a podatność na infekcje jest zwiększona, gdy kot boryka się ze zmniejszoną odpornością. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest regularne kontrolowanie zarówno stanu zdrowia zwierzaka, jak i wykonywanie podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Stan zapalny, świerzb uszny i inne choroby wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem.

Jak czyścić uszy kota?

Co zrobić, gdy kot ma brudne uszy? Jak czyścić uszy w środku? Pierwszym krokiem powinna być wizyta u weterynarza, rozpoznanie problemu i wdrożenie leczenia, dzięki któremu pupil wróci do zdrowia. Usunięcie brudu z uszu za pomocą wacika lub patyczka do uszu jest dosyć ryzykowne, gdyż możesz przypadkowo uszkodzić słuch. Jeśli nie umiesz samodzielnie wyczyścić uszu u kota, warto poprosić o pomoc weterynarza, który dokładnie wytłumaczy ci, jak zrobić to w bezpieczny sposób.

Jak często czyścić uszy kota?

Najlepiej pielęgnować aparat słuchowy za pomocą specjalnych preparatów do czyszczenia uszu. Oczywiście zbyt częste czyszczenie również nie jest wskazane i może negatywnie wpłynąć na zdrowie zwierzaka. Kontroluj stan uszu przynajmniej raz w miesiącu, a jeśli zauważysz niestandardowe zachowanie u kota, od razu udaj się na konsultację do lekarza weterynarii.

Higiena uszu – preparaty do czyszczenia

Na rynku dostępne są specjalne krople do uszu dla kota, żele i inne preparaty, które pomagają wyczyścić kanał słuchowy w kocich uszach. W ten sposób usuniesz bakterie, różne zanieczyszczenia i woskowinę. Zabiegi profilaktyczne warto rozpocząć już od pierwszych miesięcy życia mruczka. W ten sposób stopniowo przyzwyczaisz go do wykonywania często nieprzyjemnych zabiegów. Gdy kot przywyknie do pielęgnacji uszu, unikniesz wyrywania się i drapania. Po wykonaniu zabiegu możesz nagrodzić zwierzaka ulubionym smakołykiem.

Kiedy udać się do lekarza weterynarii?

Już pierwsze niepokojące objawy powinny wzbudzić twój niepokój i skłonić cię do konsultacji z weterynarzem. Zdecydowanie nie warto zwlekać, gdyż szybka diagnoza i podjęcie leczenia pomoże pozbyć się infekcji. Czyszczenie kocich uszu to nie lada wyzwanie dla nowych właścicieli. Jednak nie należy obawiać się tego zabiegu. Pierwsze czyszczenie można wykonać u weterynarza, który zaproponuje odpowiedni preparat i przekaże wskazówki dotyczące pielęgnacji.

Brudne uszy u kota mogą być powodem niebezpiecznych infekcji. Przewód słuchowy kota jest bardzo delikatny, a nadmiar woskowiny w małżowinie usznej może zaburzać jego zmysły i prowadzić do rozwoju infekcji. Jeśli twój mruczek ma problemy z uszami, koniecznie udaj się na konsultację do lekarza weterynarii. Nie warto bagatelizować problemu, wizyta u lekarza pomoże szybko pozbyć się problemu i przyniesie ulgę kotu. Jeśli chcesz mieć zdrowego kota, odpowiednia pielęgnacja powinna być priorytetem.

Archiwum: marzec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.