Potrząsanie głową, drapanie się, ale przede wszystkim brązowa wydzielina z ucha psa – te objawy niepokoją opiekunów i często są przyczyną wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Warto jednak wiedzieć, że czasem oznaki choroby nie są tak wyraźne. Sprawdź, z czego może wynikać zmieniona wydzielina w uchu psa, jak dbać o czystość psich uszu i kiedy udać się do lekarza weterynarii.

Woskowina w psich uszach – jaka jest prawidłowa?

Podobnie jak w przypadku ludzkich uszu, tak i w psich występuje wydzielina zwana woskowiną. W przypadku, gdy uszy są całkowicie zdrowe, jest to substancja bezzapachowa i zwykle bezbarwna albo o delikatnym, żółtym zabarwieniu.

Jej zadaniem jest ochrona małżowiny i wnętrza ucha przed czynnikami zewnętrznymi. Powleka ona kanał słuchowy, dzięki czemu go nawilża i chroni przed większością bakterii albo wirusów. Niestety czasem zmienia swoją formę, a wtedy dochodzi do rozwoju różnych chorób.

Brązowa wydzielina z ucha psa – co może oznaczać?

Istnieje przynajmniej kilka jednostek chorobowych i ogólnych dolegliwości, którym może towarzyszyć brązowa wydzielina z ucha psa. Warto je znać i wiedzieć, kiedy mogą się szczególnie często pojawiać.

Zapalenie ucha u psa

Podstawową chorobą, na którą zwykle wskazuje brązowa wydzielina z ucha psa, jest oczywiście stan zapalny. Może dotykać ucha zewnętrznego, środkowego albo wewnętrznego, zależnie od tego, jak długo się rozwijał.

Najczęstszą przyczyną zapalenia ucha, które ma podłoże bakteryjne albo wirusowe, jest oczywiście zarażenie od innego psa, który przejawia oznaki choroby. Istnieją też dodatkowe aspekty, które sprzyjają rozwojowi choroby, np. dostanie się wody do kanału słuchowego czy zaniedbanie higieny u psa.

Do objawów, które towarzyszą temu schorzeniu, należą:

  • brązowa wydzielina z ucha psa – zwykle o bardzo nieprzyjemnym zapachu;
  • potrząsanie głową;
  • pocieranie łapą ucha;
  • niestandardowa pozycja ucha względem drugiego, jeśli stan zapalny dotyczy tylko jednego z nich;
  • gorsze samopoczucie, apatia;
  • podwyższona temperatura.

Zapalenie ucha u psa leczy się farmakologicznie. Konieczna będzie więc wizyta w gabinecie weterynaryjnym.

Alergia pokarmowa lub kontaktowa

Niekiedy stan zapalny rozwija się nie wskutek działania czynników chorobotwórczych, a w wyniku nieleczonej czy nawet niezdiagnozowanej alergii. Brązowa wydzielina z ucha psa nie zawsze ma wówczas nieprzyjemny zapach, ale jest zdecydowanie widoczna. Dodatkowymi objawami, które towarzyszą schorzeniu, są:

  • nadmierne drapanie i wygryzanie innych części ciała;
  • miejscowe wyłysienia;
  • strupki na uszach;
  • zaczerwienienie nagiej skóry;
  • niekiedy biegunki i wymioty.

W takim przypadku pomocne są nie tylko leki zatrzymujące reakcję alergiczną. Podstawą jest zdiagnozowanie alergii, a następnie wykluczenie alergenów z życia psa – na tyle, na ile jest to możliwe.

Ciało obce w uchu

Choć zdarza się to raczej rzadko, w niektórych przypadkach brązowa wydzielina z ucha psa jest efektem zalegania w nim ciała obcego. Może to na przykład być kłos trawy, co jest szczególnie popularne późnym latem i jesienią. Jednakże psy, które dużo biegają w krzakach i wysokiej trawie, często mają w uszach innych lokatorów.

Mogą to być kleszcze, ale również inne drobne owady, np. żuki czy pająki. W efekcie obecności obcego ciała ucho zaczyna wytwarzać zwiększoną ilość wydzieliny, co wpływa potem na zdrowie czworonoga.

Brązowa wydzielina z ucha psa – u jakich ras występuje częściej?

Istnieją rasy, u których infekcje ucha pojawiają się o wiele częściej. Mowa przede wszystkim o psach, które mają zasłonięty kanał uszny, co prowadzi do infekcji błony bębenkowej i może być bardzo bolesne do czworonoga. Są to rasy z obwisłymi uszami, na przykład:

Z kolei u ras, które mają owłosiony środek ucha, wentylacja jest utrudniona. Z tego powodu trudniej zauważyć u pupila pierwszej objawy infekcji czy zwiększonego wydzielania brązowej wydzieliny z ucha psa. Mowa tutaj o takich rasach, jak:

Istnieje jeszcze trzecia grupa psów, u których ryzyko występowania przewlekłych stanów zapalnych ucha środkowego czy ucha wewnętrznego jest zwiększone. Są to rasy wodne, które preferują regularne kąpiele. Mowa na przykład o:

  • nowofundlandach;
  • labradorach;
  • golden retrieverach;
  • portugalskich psach dowodnych.

Jak dbać o uszy psa?

Podstawą jest szybkie reagowanie na wszelkie objawy, takie jak swędzenie uszu czy brązowa wydzielina z ucha psa. Dodatkowo możesz też czyścić uszy twojego psa w domu. Wykorzystaj do tego specjalne płyny i płatki kosmetyczne. Pamiętaj, aby samodzielnie nie czyścić uszu psa patyczkami, bo możesz je uszkodzić!

Jeśli podczas pielęgnacji zauważysz zaczerwienienie, pies wykazuje objawy bólu albo pojawi się dużo ciemnej, nieprzyjemnie pachnącej wydzieliny, udaj się do lekarza z pupilem. Nieleczone zapalenie ucha może doprowadzić nawet do utraty słuchu! Lekarz wykona badania, które pozwolą określić, co jest przyczyną stanu zapalnego.

To ważne, bo inne leki stosuje się na drożdżaki, a inne na bakterie czy objawy zapalenia ucha na tle wirusowym. Przepisze też specjalistyczny środek do czyszczenia uszu, który zapobiegnie rozwojowi stanu zapalnego. Może też zalecić dalsze badania, np. pod kątem alergii, albo wskazać na konieczność regularnego usuwania włosów z wnętrza psiego ucha.

Brązowa wydzielina z ucha psa to problem, który warto szybko rozwiązać. W wielu przypadkach nieleczone zapalenie ucha, bez względu na przyczynę, ma kiepskie skutki. Nie zaniedbuj też profilaktyki, która uchroni zwierzę przed bolesnymi dolegliwościami.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.